Dabar populiaru
Publikuota: 2016 lapkričio 12d. 23:58

Kaip išsirinkti augintinį ir ar tau išvis jo reikia?

Žiurkėnas
123rf.com nuotr. / Žiurkėnas

Meiliai murkianti katė, ištikimas draugas šuo, dainingoji papūga, spalvotos žuvys, miniatiūrinės pelytės, švelniausi triušiai, smalsiausi šeškai, miegaliai vėžliai, aštuonių kojų tarantulas, egzotiniai driežai, dekoratyviniai ežiai – visi jie yra naminiai gyvūnai. O kaip išsirinkti sau tinkamiausią? Kaip suderinti savo ir gyvūno gyvenimo ritmus? Galbūt atsakymą bus lengviau rasti atsakius į kelis klausimus.

1. Kodėl tau reikalingas augintinis?

Noriu pats/pati. Jei į šį klausimą atsakei taip, keliaujame tiesiai prie antro klausimo.

Nori mano vaikai. Niekam nebesvarbu, ko nori mergaitė. Ko nori tu? Nė vienas gyvūnas nėra žaislas. Net ir savo dydžiu žaislui prilygstantis Jorkšyro terjeras nėra žaislas. Net žodžio „gyvūnas“ etimologija sako, kad žodis kilęs iš žodžių „gyvas“, „gyvenimas“. Tad gyvūnas ne žaislas ir jokiu būdu negali būti dovana ar vaikų norų pildymas. Juk broliuko ar sesutės neperkame tik vaikui panorėjus, tiesa?

Dažniausiai narveliuose, akvariumuose ar terariumuose auginami gyvūnai greitai atsibosta.

Bet. Gali būti, kad vaikas iš tiesų nori draugo, nori mažo gyvo padarėlio, kuriuo galėtų rūpintis. Kaip tai sužinoti? Pakalbėkite su vaiku apie gyvūnui reikalingą dėmesį ir rūpestį. Kalbėkite apie pasirinkto gyvūno maitinimą, o po to ir išmatų valymą. Tai neišvengiamas gyvenimo su augintiniu atributas. Išklausinėkite visas priežastis, kodėl vaikas nori gyvūno. Ar tik jo draugė/as neaugina tokio? Kalbėkite apie laisvę, kurią ketinate suteikti gyvūnui ir kokį santykį pavyks su juo užmegzti.

Dažniausiai narveliuose, akvariumuose ar terariumuose auginami gyvūnai greitai atsibosta. Žiauru? Tačiau tokia realybė. Žuvytė neatplaukia priėjus prie stiklo, vėžlys taip ir neišmoksta reaguoti į vardą, salamandra, skorpionas, Sirijos žiurkėnas ar Afrikos keturpirštis ežys yra naktiniai gyvūnai, tad žmogus jiems tik trukdo ramiai miegoti dieną. Ar vaikas turės tiek kantrybės, kad metus laiko kas dieną kaišiotų pirštą į narvą ir nejudėtų vien tam, kad papūga nustotų bijoti? Greičiausiai ne, o augintiniui nuolatinė baimė yra pirminis ligų šaltinis. Tad, greičiausiai, vaikui reikėtų rekomenduoti katę, šunį, šešką, triušį arba vieną iš didesnių graužikų – šinšilą ar jūros kiaulytę. Pastarieji turi, jei taip galima sakyti, tik vieną minusą – gyvena trumpai. O tai iškvies į sceną dramą, lydimą ašarų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jorkšyro terjeras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jorkšyro terjeras

Grįžkime prie šeško arba triušio. Jiems būtinas narvas, jie reaguoja į vardą ir į žmogų, pridaro mažai žalos turtui bei žmogui. Bet vis tiek reikalauja dėmesio, auklėjimo ir dresūros, išlaidų.

Lieka katės ar šunys. Išsamiau apie juos kalbėsime kitame straipsnyje, bet iš principo, jeigu vaikas nori vieno iš šių gyvūnų, jis be abejonės taps visos šeimos dalimi ir rūpesčiu.

Noriu būti madingas. Gyvūnui, kaip mados šauksmui, gali pasiduoti tiek tėvai, tiek vaikai. Jei vienas klasiokas turi iguaną, tai būtinai jo įsigeis ir dar keli vaikai klasėje. Mat kuo egzotiškesnis augintinis apsigyvena tavo namuose, tuo daugiau dėmesio susilauki tu pats. Pamenu, kaip pirmoje klasėje draugavau su berniuku vien todėl, kad jis turėjo dvi baltas laboratorines žiurkes.

Auginti tam tikrų veislių gyvūnus yra madinga. Pavyzdžiui, Holivudo šedevrai, tokie kaip „101 dalmatinas“, „Palikti sniegynuose“ ir „Lesė“ padarė didžiulę įtaką dalmatinų, haskių ir kolių populiarumui. Panašiu būdu išpopuliarėjo ir rankiniai šuniukai, tokie kaip Jorkšyro terjeras, toiterjeras ar pinčeris. Taip jau yra, kad jei dažnai kažką matome televizijos ekranuose, užsimanome ir patys, tiesa?

Šiuo metu į naminių augintinių gretas vis intensyviau veržiasi lapė ir tampa tiesiog madingu aksesuaru. Taip taip, plėšrus laukinis gyvūnas, kuris pasirodo gali būti vedžiojamas su pavadėliu, miegoti guolyje ir netgi išvirsti ant nugaros bei mėgautis kasomas. Kanadoje jau veikia lapių veislynai, iš kurių sėkmingai gali nusipirkti rudąją arba poliarinę lapę už 1000 dolerių. Bet ar tai tikrai yra naminis gyvūnas, kurio norite jūs? Juk ne viskas, kas populiaru tinka būtent jums. Juk ne visi per dieną gali nubėgti 15 kilometrų kartu su savo haskiu, tiesa? Lygiai taip ne visi gali auginti ir tingiuosius lorius, lapes, iguanas ar kitus, šiuo metu populiarius gyvūnus. Gyvūnas – ne mada, tad jei augintinio nori tik dėl jos, tau augintinio įsigyti nevertėtų visai.

Kanadoje jau veikia lapių veislynai, iš kurių sėkmingai gali nusipirkti rudąją arba poliarinę lapę už 1000 dolerių. Bet ar tai tikrai yra naminis gyvūnas, kurio norite jūs?

Kodėl tu nori gyvūno?

Reikia draugo. Tai pagrindinė priežastis, kodėl žmogus įsigyja augintinį. Ir, subjektyvia nuomone, teisingiausia priežastis. Bet koks gyvūnas, kokį išsirinksi, taps tavo draugu, jis taps tavo gyvenimo dalimi, tavo hobiu, tavo laisvalaikiu, tad būk pasiruošęs tam. Nusiteik, kad kiekvienas augintinis kainuos. Jo priežiūra bei išlaikymas taip pat. Visus gyvūnus ankščiau ar vėliau, rečiau ar dažniau reikės gydyti bei slaugyti. Kaip tikrą draugą.

Noriu stebėti ir mokytis iš gyvūno. Kiekvienas gyvūnas mus moko. Nesvarbu ką išsirinksi – žinduolį, roplį ar paukštį. Įdomu kasdien stebėti kaip prausiasi paukščiai, maskuojasi chameleonas ar sportuoja žiurkėnas? Bet kad galėtum mokytis iš gyvūno, pirmiausia pats turėsi nemažai išmokti. Kaip jis gyvena, kiek jis gyvena, kuo minta, kokiomis ligomis serga, ką veikia natūralioje aplinkoje, kaip dauginasi ir kokios charakterio savybės jam būdingos.

Mariaus Kontrimo nuotr./Lapiukas
Mariaus Kontrimo nuotr./Lapiukas

Noriu padėti silpnesniam. Bet juk tų silpnesnių kur kas daugiau, nei tilptų tavo bute ar name... Noras padėti silpnam ar skriaudžiamam gyvūnui yra kilnus, tačiau nereikėtų pasiduoti gerumo manijai ir pulti gelbėti visų iš eilės. Dažnai, nepažindami gyvūnų pasaulio mes priverdame dar daugiau bėdos. Labai dažnai, žmogui nevertėtų liesti iš lizdo iškritusio, nuo būrio nuklydusio, ar kur nors užstrigusio jauniklio. Paženklintas žmogaus kvapu jis tiesiog bus atskirstasis ir be šeimos pagalbos jam nepavyks išgyventi. Tad kaskart, kai nusprendėte pradėti gelbėjimo operaciją, apsvarstykite visus pliusus ir minusus.

Koks gyvūnas tau tinka labiausiai?

Ar mėgsti aktyvų laisvalaikį? Ar mėgsti keliauti? Jei taip, kas prižiūrės augintinį, kai tavęs nebus? O gal jis galės keliauti su tavimi? Taigi, jei tavęs dažnai nebūna namuose ir augintinis negali keliauti kartu, rinkis tą gyvūną, kuriam nereikia kasdien patiekti maisto ir sugalvoti pramogų. Tokiu atveju puikiai tinka kas keletą mėnesių maitinami vorai, driežai, gyvatės. Taip pat vėžliai ir žuvys.

Jei esi tiesiog aktyvus žmogus, kuris nemėgsta gulinėti lovoj, tuomet rinkis aktyvų gyvūną. Tau tinka šeškas, šuo, netgi didžiosios papūgos. Tiesa, su pastarąja nepavyks bėgioti miškuose, tačiau didžiosios papūgos (ara, žako, kakadu) mėgsta būti veiksmo centre.

Ar mėgsti ramų poilsį namuose? Jei atsakymas taip, tuomet rekomendacija paprasta: katės, triušiai, rankiniai šunys, papūgos, žiurkėnai, jūros kiaulytės, driežai, akvariumo gyventojai, vėžliai.

Na, o kaip jau išsirinktą gyvūną auginti ir prižiūrėti, skaitykite kitame straipsnyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:06
01:03
01:42

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min