Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Murkdamos katės sugeba manipuliuoti

Katės gali verkšlenti kaip kūdikiai, maldauti ir įtikinėti.
Edgaro Anisimenkos/BFL nuotr. / Katės gali verkšlenti kaip kūdikiai, maldauti ir įtikinėti.
Šaltinis: Mice.lt
0
A A

Kačių kalba labai raiški. Jos moka garsiai miauksėti, švelniai murkti, grėsmingai šnypšti ir net staugti. Kokius garsus pasirinks, priklauso nuo situacijos, katės amžiaus, lyties ir net veislės.

Būdingiausias kačių skleidžiamas garsas yra miaukimas. Daugumoje pasaulio kalbų jis nusakomas žodeliu „miau“. Lietuviškai ir kiniškai tai skamba kaip „miau“, angliškai „meow“, korėjietiškai „njaong“, arabiškai „mowa'a“...

Katės „išdainuoja“ bemaž 100 intonacijų, turinčių skirtingą prasmę. Kniaukdamos reiškia skausmą, reikalauja dėmesio, drausmina savo kačiukus. Beje, maži kačiukai ne tiek kniaukia, kiek cypsi plonais balseliais kaip paukštukai. Vėliau mažylių balsai tampa žemesni ir jie išmoksta normalios katiniškos kalbos.

Pasak mokslininkų, katės moka virpinti savo gerklas, reguliuodamos praeinančius oro srautus. Jos gali verkšlenti kaip kūdikiai, maldauti ir įtikinėti.Kai katė guli susirangiusi ant šeimininko kelių ir šis ją glosto, galima pajusti ir išgirsti, kaip užsiveda „grotuvas“: murrrr. Atrodo, katė net vibruoja.

Šį murkimo garsą sukelia ritmiški impulsai katės gerklose. Dažniausiai  murkia būdama patenkinta, atsipalaidavusi. Murkia ir būdama tarp kitų kačių, susijaudinusi arba kažko sunerimusi, bet tai kitoks murkimas. Murkdamos katės nusiramina ir savaip nuramina aplinkinius.

Gana ilgą laiką kačių savininkai nė neįtarė, kad murkdamos augintinės sugeba manipuliuoti. Tai įrodė Sasekso (Didžioji Britanija) universiteto mokslininkų grupė, praneša „BBC News“.

Pasak mokslininkų, katės moka virpinti savo gerklas, reguliuodamos praeinančius oro srautus. Jos gali verkšlenti kaip kūdikiai, maldauti ir įtikinėti. Kad atkreiptų savo šeimininko dėmesį, šunys kepšnoja savo žmogų letena ir inkščia, o katės iškart ima ploninti savo balselį.

Kačių skleidžiamų garsų tyrimą, sudominta savo katino Pepo elgesio, inicijavo britų mokslininkė Dr. Rudos McComb. Išvados buvo paskelbtos žurnale „Current Biology“.

Pasak mokslininkės, augintinis kas rytą ją žadindavo širdį veriančiu balsu, primygtinai raginančiu lipti iš lovos. Nebūtinai todėl, kad Pepo dubenėlis būdavo pustuštis, labiau todėl, kad atkreiptų dėmesį.

Tyrėjai įrašė kelių dešimčių kačių aukštų dažnių „murrr“ skirtingose situacijose, skirtinguose namuose ir atliko techninius šių įrašų tyrimus. Ir paaiškėjo, kad reikalaudamos dėmesio, į solo partiją katės įtraukia išskirtinai aukštas natas, kurios taip rėžia ausį, kad esi priverstas reaguoti. Atkreipusios dėmesį, aukštus garsus iš savo arijos jos „eliminuoja“. Rezultatas pasiektas – kam varginti balso stygas?

Mice.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min