Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šunys nevalingai mėgdžioja žmonių elgesį

Šuniškas „Labas“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Šuniškas „Labas“
Šaltinis: Reksas.lt
0
A A

Naujas tyrimas parodė, kad šunys automatiškai mus imituoja, net jei tam neturi intereso.

Tyrimo metu pirmą kartą moksliškai įrodyta, kad šunys mėgdžioja žmonių elgesį. Jie negali sustoti imituoti žmonių, net jei tokia elgsena jiems neatneša naudos. Žmonės, primatai ir kai kurie paukščiai automatiškai imituoja, mėgdžioja savo rūšies individus.

Jei Jūsų mėgdžiojimą įvardintumėte švelniu meilikavimu, galėtumėte pastebėti, kaip šuo dosniai su Jumis kasdien dalijasi savo švelnumu.

Ši mokslinė studija pirmą kartą pateikė įrodymų, kad šunys spontaniškai kopijuoja žmogaus kūno judesius ir elgesį. „Tai reiškia, kad šunys, kaip ir žmonės, yra „automatinio imitavimo“ subjektai; šio veiksmo jie negali apriboti“, išvadose teigė tyrimo vadovė Friederike Range ir jos kolegos.

Nuo seno žinoma, kad taip elgiasi žmonės, net kai elgsenos kopijavimo tendencija nebūtinai efektyvi, vertinga. Pavyzdžiui, jei žmonėms duotume užduotį kaip įmanoma greičiau atverti burną, ekrane pamačius ženklą „OM“, žmonių reakcija būtų lėtesnė, jei jie pamatytų šias raides kartu su atsiveriančios plaštakos ar atsiveriančios burnos piešiniu.

Visi šunys buvo linkę kopijuoti šeimininkų elgesį, nepriklausomai, ar gavo už tai atlygį, ar ne.Vienos Universiteto tyrėja F.Range tyrė šį fenomeną šunų elgsenoje. Eksperimente dalyvavo 10 skirtingų veislių šunų iš Austrijos.

Visi šunys buvo trumpai apmokomi, kaip atidaryti stumdomas duris galva ir letenomis. Šunys stebėjo, kaip jų šeimininkai atidarinėjo duris ranka arba galva. Šeimininkams teko atsistoti keturiomis ant grindų ir duris atidarinėti stūmimo judesiu galva ir ranka.

Visi šunys  buvo padalyti į kelias grupes. Pirmos grupės šunys būdavo skatinami maistu, kai tik teisingai nukopijuodavo šeimininko elgseną. Antros grupės šunys maistu skatinti, kai pasielgdavo priešingai. Tačiau visi šunys buvo linkę kopijuoti šeimininkų elgesį, nepriklausomai, ar gavo už tai atlygį, ar ne.

Mokslininkai pasiūlė mokant šunis išraiškingiau naudoti savo kūno judesius, pavyzdžiui, rankų judesį mokant duoti leteną. Šuo dažnai duoda leteną žiūrėdamas į parodytą ranką.

Kita mokslininkė Duane Alexander teigia, kad primatai ir kai kurie paukščiai turi polinkį imituoti savo rūšies individus. Tačiau gyvūnijos pasaulyje labai reta, kad viena gyvūnų rūšis beveik nesąmoningai vaizduotų kitą.

Šunys – tai ypatingi gyvūnai. Štai kokį apčiuopiamą ryšį per tūkstantmečius jie sukūrė bendradarbiaudami su žmogumi. Pasitelkiant šį ryšį ir gyvūno ypatybes ateityje greičiausiai bus galima sukurti modernesnių, naujų šunų mokymo būdų.

Reksas.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min