Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Telšių rajono „Žvėrinčiuje“ atidarys stumbryną

Belovežo girios simbolis – joje gyvenantys stumbrai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Stumbrai
Šaltinis: 15min
0
A A

Telšių miškų urėdijos Ubiškės girininkijos „Žvėrinčiuje“ bus atidarytas naujasis stumbrynas ir pažymėtas „Žvėrinčiaus“ dvidešimtmetis.

Stumbrynas bus atidarytas antradienį, rugsėjo 20 d., 12 val. Po inscenizuoto „Žvėrinčiuje“ gyvenančių žvėrių pristatymo renginio dalyviai bus supažindinti su stumbrų apsauga Lietuvoje, apžiūrės „Žvėrinčių“ ir naująjį stumbryną.

„Žvėrinčius“ – viena lankomiausių Žemaitijos vietų. Prieš 20 metų pradėtas kurti miškininko Petro Dabrišiaus jis nuo paprasto aptvaro danieliams išaugo į Lietuvos laukinių gyvūnų ekspoziciją gamtoje. Čia gyvenančius vilkus filmavo daugelio pasaulio šalių kino kūrėjai. „Žvėrinčiuje“ veisiami apuokai ir lūšys buvo išleisti į laisvę ir papildė šių retų gyvūnų laukines populiacijas.

Karščiausia „Žvėrinčiaus“ naujiena – 50 ha aptvaras stumbrams. Jis įrengtas naudojantis ES parama. Kaip pažymėjo naujajame stumbryne jau apsilankę mūsų ir užsienio gamtininkai, jo infrastruktūra nusipelno pagyrimų.

Šio stumbryno paskirtis – ne tik parodyti, bet ir laikinai apgyvendinti sugautus laisvėje ir pagal Stumbro apsaugos planą atrinktus laukinius stumbrus.

Problemų dėl stumbrų kyla todėl, kad Kėdainių ir Panevėžio rajonuose, kur stumbrų banda susiformavo, miškų plotai labai maži, ir stumbrai iš vieno miško į kitą keliauja laukais. Jie nuniokoja pasėlius ir pridaro daug žalos ūkininkams. Todėl nutarta laisvosios bandos stumbrus palaipsniui perkelti į jiems gyventi tinkamesnes teritorijas. Tai sudėtingas ir daug pastangų reikalaujantis procesas.

Pirmasis etapas – dalies laisvųjų stumbrų perkėlimas į laikino laikymo aptvarą Telšių miškų urėdijos Ūbiškės girininkijoje, kuris ką tik baigtas įrengti. Čia jau yra keturi naujakuriai. Šiems stumbrams skirtas senbuvių vaidmuo – kad perkeltieji laisvieji stumbrai atrastų jau gyvenamus „namus“, turinčius savo tvarką.

Antrą laikinąjį aptvarą laisvųjų stumbrų perkėlimui numatoma įrengti Pašilių stumbryne Panevėžio miškų urėdijos Krekenavos girininkijoje 2017 metais.

Laikinai pagyvenę šiuose aptvaruose, stumbrai bus perkelti į kitą stumbryną, kad prisitaikytų gyventi laisvėje. Šis stumbrynas bus įrengtas Varėnos miškų urėdijos ir Dzūkijos nacionalinio parko teritorijoje. Iš jo stumbrai jau bus išleidžiami į laisvę.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min