Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 3d. 17:30

Į Lietuvą atkeliauja Kvedlinburgo analai

Segė
Organizatorių nuotr. / Senovės baltų meno parodoje – segės ir kiti papuošalai.

Lietuvai ruošiantis Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos ir Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimui, į Lietuvos muziejų atkeliauja Kvedlinburgo analai, kuriuose 1009 metais pirmą kartą paminėtas Lietuvos vardas.

Apie Lietuvą šio germanų miesto analuose prieš 1000 metų užsiminta aprašant misionieriaus šv.Brunono žūtį.

Tačiau šeštadienį Lietuvą pasieks ne XI amžiaus pergamentas, o vienintelis išlikęs XVI amžiuje sukurtas jo nuorašas. Anot Valdovų rūmų direktoriaus Vydo Dolinsko, viduramžių pergamentas tikriausiai neišliko.

Šis dokumentas bus pristatytas sekmadienį Taikomosios dailės muziejuje duris atversiančioje tarptautinėje parodoje „Lietuva senuosiuose istorijos šaltiniuose“.

Parodoje – vertingi eksponatai

Kaip teigia organizatoriai, ekspozicijai buvo atrinkti dokumentai, atspindintys Lietuvos valstybės ir visuomenės tūkstantmečio raidą nuo pirmojo Lietuvos vardo paminėjimo iki Lietuvos valstybingumo atkūrimo ir integracijos į NATO ir Europos Sąjungą.

Parodoje bus eksponuojami tokie vertingi istoriniai dokumentai kaip Mindaugo, Gedimino ir kitų Lietuvos valdovų raštai, Krėvos sutarties ir Liublino unijos aktai, Abiejų Tautų Respublikos padalijimų, tautinio atgimimo dokumentai, 1991 metų kovo 11 dienos aktas, seniausi žinomi žemėlapiai.

Daugiau nei 200 ekspozicijai atrinktų dokumentų ar jų faksimilių Lietuvoje bus eksponuojami pirmą kartą. Kai kurie jų parodai atvežti iš Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, Vokietijos, Švedijos, Austrijos, Vatikano ir kitų šalių archyvų ar bibliotekų, kiti atrinkti iš Lietuvos archyvų, bibliotekų ir muziejų fondų.

Pristatys Krokuvos Vavelio rūmus

Muziejuje sekmadienį taip pat atidaromos dar dvi tarptautinės parodos. Ekspozicijoje pavadinimu „Vavelis Vilniuje. Nuo Jogailaičių iki Abiejų Tautų Respublikos pabaigos“ pristatomas Krokuvos Vavelio karališkosios pilies istorinis, kultūrinis, meninis paveldas nuo XIV iki XVIII amžiaus.

Ši paroda buvo sumanyta Valdovų rūmų atidarymui, kuris anksčiau planuotas liepos 6-ąją, tačiau kadangi rūmai nebuvo įrengti iki liepos pradžios, paroda bus eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje.

Vavelio istorija, ryšiai su Vilniaus rūmais pristatomi daugiau nei šimtu autentiškų eksponatų, mažosios architektūros ir plastikos liejinių, fotografijų. Vertingiausi parodos eksponatai, anot organizatorių – pasaulyje žinomos Žygimanto Augusto gobelenų kolekcijos audiniai, XVI–XVII amžiais puošę ir Vilniaus rūmus.

Parodose – šarvai, kokliai ir kauliniai dirbiniai

Parodoje taip pat galima pamatyti Lietuvos ir Lenkijos valdovų, didikų – Radvilų, Sapiegų ir kitų – portretų rinkinį, medalių kolekciją, lobyno vertybes, koklius, šarvus, įvairius radinius ir kitus taikomosios dailės kūrinius bei unikalias lituanistines vertybes.

Trečiojoje tarptautinėje parodoje „Baltų menas“ pirmą kartą pristatoma daugiau kaip 700 baltų meno pavyzdžių – smeigtukų, segių, sagų, karolių iš metalo, gintaro, žalvario, kaulo, rago, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės diduomenės papuošalų.

Taip pat daugiau nei 50 būdingiausių, didžiausios meninės vertės senųjų graviūrų, šiuolaikinių piešinių, skulptūrų, grafikos ir tapybos darbų. Eksponatai surinkti Vilniuje iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Vokietijos muziejų.

Bus ir šiuolaikinio meno

Šalia senųjų dirbinių lankytojai pamatys šiandienos menininkų kūrinius, interpretuojančius baltiškąją kultūrą, jos ženklus: grafikos, skulptūros darbus, tarpdisciplininio meno kūrinius, performansus.

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriaus Vydo Dolinsko teigimu, baltų meno parodos pasaulyje dar nėra buvę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:24
00:18

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min