Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 15d. 17:00

Rankų darbo dovanų idėjos (II) – dekupažo technika dekoruota dėžutė

Dekupažo technika dekoruota dėžutė – unikali dovana Kalėdoms
Dekupažo technika dekoruota dėžutė – unikali dovana Kalėdoms

Įvairios dėžutės: ir mažos, ir didelės, namuose pravers kiekvienam. Jų reikia papuošalams, arbatai, saldumynams, sagoms ir kitiems namuose esantiems mažmožiams susidėti.

Būtent dėl to dėžutės tapo vienu populiariausių dekupažo technika dekoruojamų daiktų. Jas dekoruojant tereikia pasitelkti fantaziją ir kruopštumą, juk šiuolaikinėse dekupažo prekių parduotuvėse yra ištisa įvairovė įvairiaspalvių  dažų, sendinamųjų lakų ar kitokių nuostabius efektus sukuriančių priemonių. Jas pasitelkę, galite sukurti nuostabią rankų darbo dėžutę, kuri Kalėdų proga pradžiugins ne vieną širdį. Tik nepamirškite, kad dėžutės dekoravimui prireiks bent dviejų dienų, todėl šią dovanėlę pradėkite planuoti iš anksto.

Dekoruojant dėžutę su dvikomponenčiu sendinamuoju laku jums reikės:

Dėžutės dekoravimui reikalingi daiktai
Dėžutės dekoravimui reikalingi daiktai

♦ Dviejų skirtingo grūdėtumo šlifavimo kempinėlių (jas nusipirkti galite bet kurioje statybinių prekių parduotuvėje).
♦ Dėžutės (jos parduodamos tiek specializuotose dekupažo prekių parduotuvėse, tiek didesniuose prekybos centruose).
♦ Norimo paveikslėlio (šis paveikslėlis yra spausdintas ant paprasto popieriaus). Svarbu: spausdinti būtinai reikia su lazeriniu spausdintuvu, kadangi lakuojant rašaliniu spausdintuvu atspausdintą paveikslėlį, jis gali išsilieti.
♦ Nertos juostelės.
♦ Baltos, raudonos ir perlamutro spalvos akrilinių dažų. Juos galite pirkti visiškai bet kur: statybinių prekių parduotuvėse, prekybos centruose ar dekupažo prekių parduotuvėse. Jeigu žadate rimčiau užsiimti dekupažu, patarčiau baltų dažų nusipirkti daugiau, kadangi jų gali prireikti beveik visada.
♦ Teptuko. Geriausiai tinka teptukai, kurių šereliai yra sintetiniai, jie patys švelniausi, po dažymo palieka mažesnius ruoželius, o ir jų šereliai niekada neiškrenta, kuo pasižymi prastesnės kokybės teptukai. Todėl juos patarčiau pirkti tik specializuotose dekupažo ar dailės reikmenų parduotuvėse. Na, o jeigu nenorite pernelyg išlaidauti, vietoj teptuko puikiai tiks ir paprasta kempinėlė.
♦ Klijų. Aš naudoju specialius dekupažo klijus, tačiau jeigu tokių neturite, puikiai tiks ir lipalas, jį sumaišykite su vandeniu santykiu 1:3. Svarbu: jeigu popierių klijuosite su lipalu, iš pradžių pabandykite tai padaryti ant kokio kito medžio gabalėlio, nes nekokybišku lipalu užklijuotas paveikslėlis gali pagelsti.
♦ Lako medžiui (jeigu naudosite specialius klijus-laką dekupažui, ši priemonė jums bus nebūtina).
♦ Dvikomponenčio sendinamojo lako „Antika“ (jis reikalingas įvairiems įtrūkimams sukurti).

Dėžutės paruošimas dekoravimui

Kai visos medžiagos paruoštos, galima imtis darbo. Kadangi parduotuvėse parduodamos dėžutės būna gan grubaus paviršiaus, visų pirma jas reikia kruopščiai nušlifuoti.

Dėžutę alifuoti ia pradžių reikia su stipraus grūdėtumo kempinėle
Dėžutę šlifuoti iš pradžių reikia su stipraus grūdėtumo kempinėle

Tai iš pradžių darykite su stambesnio grūdėtumo kempinėle, kad pašalintumėte visas išlindusias rakštis ir dėžutės nelygumus. Vėliau tą patį reikia pakartoti ir su smulkaus grūdėtumo kempinėle. Šlifuoti reikia tol, kol palietę jausite visiškai švelnų ir lygų dėžutės paviršių. Tai būtina, kadangi blogai nušlifuotos dėžutės paviršius negražiai atrodys ir nudažytas. Nepamirškite, kad šlifuoti reikia visą dėžutę: ir jos kraštus, ir dėžutės vidų. Kai šį procesą baigsite, visas po šlifavimo atsiradusias dulkes sausai nuvalykite su rankšluostuku ir, įsitikinę, kad dėžutė liko visiškai švari, galite pradėti ją dažyti.

Dėžutės dažymas
Dėžutės dažymas

Jeigu paveikslėlį žadate klijuoti tik ant dėžutės viršaus, jos dangtelį visų pirma nudažykite balta spalva. Jeigu dėžutę dekoruosite ant plono popieriaus atspausdintu paveikslėliu, šis gali prarasti ryškumą ir spalvos taps labai blankios. Būtent tam iš pradžių ir reikia dekoruojamą plotą padengti balta spalva. Dažus tepkite nuo centro šonų link, taip neišdažysite dėžutės kraštų. Pasistenkite netepti didelio kiekio dažų, kadangi kuo jų tepsite daugiau, tuo labiau matysis teptuko palikti ruoželiai. Kai dėžutė bus nudažyta bent tris kartus, ją vėl reikės pašlifuoti. Šįkart naudokite smulkaus grūdėtumo kempinėlę, su ja pašalinsite visus po dažymo atsiradusius nelygumus ir teptuko paliktus ruoželius. Tik nešlifuokite labai greitai, nes net nepastebėsite, kaip nušlifuosite per daug dažų, ir tada vėl teks dažyti.

Kai dėžutė bus išdžiuvusi ir nušlifuota, ant jos jau galėsite klijuoti pagrindinį akcentą – paveikslėlį. Atidžiai išsimatavę dėžutės dydį, kruopščiai išsikirpkite paveikslėlį ir pamerkite jį į šiltą vandenį.

Kad popierius suminkatėtų, jį pamerkite į ailtą vandenį
Kad popierius suminkštėtų, jį pamerkite į šiltą vandenį

Pasirinkto paveikslėlio klijavimas

Šis žingsnis reikalingas tam, kad popierius suminkštėtų ir taptų šiek tiek lankstesnis. Į vandenį reikia merkti tik tuo atveju, jeigu dekoruojate su dekupažo, ar su paprastu popieriumi. (Svarbu: jeigu dėžutę nusprendėte dekoruoti su servetėlėmis, tik nemerkite jų į vandenį, kadangi jos ir taip yra labai plonos.) Popierių vandenyje laikykite maždaug 10–15 minučių, arba tol, kol pamatysite, kad jis visiškai permirko. Tuomet atsargiai jį ištraukite ir nusausinkite vienkartine servetėle. Nelaukdami, kol paveikslėlis išdžius, ant blogosios jo pusės tepkite klijus.

Motyvo klijavimas
Motyvo klijavimas

Tiesą sakant klijus tepti galite ir ant blogosios paveikslėlio pusės, ir tiesiai ant dėžutės dangtelio. Nuo to niekas nepasikeis. Tik darykite tai labai atsargiai, kadangi sušlapęs popierius yra gan trapus ir bet kada gali suplyšti. Kai klijai bus užtepti, paveikslėlį klijuokite ant dėžutės ir tvirtai prispauskite jį su vienkartine servetėle, kad jis gerai prisiklijuotų. Kol dėžutės viršus džiūsta, jau galima pradėti dažyti jos šonus.

Dėžutės dažymas ir lakavimas

Kruopščiai nudažykite ir dėžutės kraštus, ir apačią, taip dėžutė atrodys iki galo užbaigta.

Dėžutės kraatų dažymas
Dėžutės kraštų dažyma

Atsižvelgdami į spalvų sodrumą, galite dažyti vieną ar daugiau kartų. Po dažymo atsiradusius ruoželius taip pat galite išlyginti su smulkaus grūdėtumo kempinėle. Tik nepamirškite sutvarkyti ir dėžutės vidaus, jeigu jo dažyti nenorite, tuomet į vidų galite įklijuoti specialius dirbtinės vilnos lakštus, vadinamąjį filcą, arba kitą jums patinkančią medžiagą.

Dėžutės vidaus dažymas
Dėžutės vidaus dažymas

Tai daryti ne visada būtina, kadangi kai kuriose parduodamose dėžutėse filcas jau būna įklijuotas. Tuomet belieka tik labai atsargiai nudažyti dėžutės vidaus kraštus. O kai visa dėžutė išdžiūsta, jau galite nulakuoti viršutinę jos dalį.

Čia taip pat pasistenkite netepti didelio lako sluoksnio, kadangi ir vėl

Dėžutės viraų reikia nulakuoti
Dėžutės viršų reikia nulakuoti

atsiras negražių ruoželių, kurie tik sugadins bendrą dėžutės vaizdą. Vis dėlto ruoželius pašalinti galėsite su smulkaus grūdėtumo šlifavimo kempinėle. Tačiau šlifuokite tik tada, kai dėžutė bus padengta mažiausiai trimis lako sluoksniais, kitaip rizikuojate sugadinti visą paveikslėlį. Kai būsite patenkinti dėžutės viršutine dalimi, galite pradėti sendinti jos kraštus.

Tepame pirmąjį sendinamojo lako sluoksnį
Tepame pirmąjį sendinamojo lako sluoksnį

Dėžutės kraštų sendinimas dvikomponenčiu laku „Antika“

Prieš naudodami sendinamąjį laką būtinai perskaitykite jo instrukciją, kadangi kiekvieno gamintojo lakas būna skirtingas. Ir pasistenkite jį išbandyti ant kokio kito medžio gabalėlio, kad įsitikintumėte, jog gautas rezultatas jus tenkins.

Aš dekoravau su dvikomponenčiu sendinamuoju laku „Antika“, kuris labai gražiai ir smulkiai suskilinėja. Dekoruodami visų pirma tepkite pirmąjį sendinamojo lako komponentą (jis pažymėtas 1 nr.), čia svarbu įsidėmėti, kad tepti galima tik į vieną pusę ir geriausia tą daryti su pirštu, kadangi taip labiausiai jausite užtepamo lako kiekį. Naudojant šį laką svarbu žinoti, kad kuo storesnis bus lako sluoksnis, tuo įtrūkimai bus didesni, ir atvirkščiai – kuo lako sluoksnis plonesnis, tuo įtrūkimai bus smulkesni.

Taigi užtepę pirmąjį sluoksnį, dėžutę palikite džiūti. Sendinamieji lakai džiūsta išties ilgai, tačiau tikrai ne 48 val., kaip rašoma jų instrukcijoje. Kad lakas visiškai išdžiūtų pakaks maždaug 3 valandų, išdžiuvęs jis taps visiškai skaidrus.

Kai jau įsitikinsite, kad pirmasis lako sluoksnis išdžiuvo, tepkite antrąjį sendinamojo lako komponentą (jis pažymėtas 2 nr.). Labai svarbu antrąjį komponentą tepti į priešingą pusę, nei tepėte pirmąjį, kadangi kitaip jis nesuskilinės.  Jeigu viską padarėte teisingai, rezultatas turėtų matytis vos pradėjus antrajam lako sluoksniui džiūti.

Užtepus antrąjį sendinamojo lako sluoksnį, pradeda ryakėti įtrūkimai
Užtepus antrąjį sendinamojo lako sluoksnį, pradeda ryškėti įtrūkimai

Kadangi įtrūkimai yra neryškūs, juos reikia įtrinti. Dekoruojant su sendinamuoju laku „Antika“, įtrūkimus galima įtrinti akriliniais dažais, geriausia rinktis tokią spalvą, kuri būtų kontrastinga pagrindo spalvai, todėl aš tryniau su perlamutro spalvos dažais.

Įtrūkimus įtriname kontrastingos spalvos dažais
Įtrūkimus vertėtų įtrinti su kontrastingos spalvos dažais

Dažus įtrinti labai paprasta, tiesiog ant piršto užlašinkite nedidelį dažų kiekį ir sukamaisiais judesiais tepkite ant įtrūkimų. Svarbu tai daryti staigiais judesiais, kadangi akriliniai dažai gana greitai išdžiūsta. Įtrynę įtrūkimus, dažų perteklių nuvalykite su šiek tiek drėgnu skudurėliu.

Kai įtrinti dažai išdžius, dėžutės šonus dar galite nulakuoti, jeigu norite, kad, palietus pirštu, įtrūkimų visiškai nesijaustų, tepkite bent 10 lako sluoksnių.
Na, ir paskutinis dėžutės akcentas – nerta juostelė.

Ant dėžutės kraatų klijuojame nertą juostelę
Ant dėžutės kraštų klijuojame nertą juostelę

Paskutiniai akcentai

Ją klijuojame su tais pačiais dekupažui skirtais klijais. Jeigu juostelė neprilimpa, klijus galite tepti ir ant jos pačios, kai išdžius jie vis tiek bus skaidrūs.

Palaukite dar valandėlę, kol dėžutė visiškai išdžius, ir jau galite galvoti, ką dėsite į jos vidų. Nudžiuginkite savo artimuosius skaniais saldainiais, papuošalais arba nedidelėmis žvakutėmis, sudėtomis į jūsų pačių rankomis dekoruotą dėžutę.

Linksmų ir kūrybingų švenčių!

Daugiau rankų darbo gaminių pavyzdžių rasite čia.

Dekoruota dėžutė
Dekoruota dėžutė

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min