Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 22d. 17:21

Jono Pauliaus II įvesta tradicija – Kalėdų eglė Šv. Petro aikštėje

Vatikano kalėdų eglė.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vatikano kalėdų eglė.

Šiemet sukanka 30 metų, kai Šv. Petro aikštėje pirmą kartą pastatyta šventinė Kalėdų eglė. Šios iniciatyvos autorius – popiežius Jonas Paulius II. Apie tradiciją, kėlusią daug diskusijų ir nepasitenkinimo, rašo rp.pl.

Pirmoji Kalėdų eglė priešais Vatikano baziliką buvo pastatytą 1982 metais. Šalia sukonstruota ir prakartėlė. Jonas Paulius II jų paprašė ilgėdamasis šventinių nuotaikų Vatikane, jam trūko lenkiškų Kalėdų akcentų, tuomet kalbėjo jo bendradarbiai, rašo Lenkijos žiniasklaida.

Eglė, palyginti su pastarųjų metų Vatikano žaliaskarėmis, buvo maža ir kukli, atgabenta iš Romos priemiesčio. Prisimenama, kad tuomet bažnyčios herarchai stebėjosi tokiu sumanymu, garsiai kalbėta, jog neva netinka krikščionybės sostinėje, tokioje gražioje ir svarbioje pasaulio vietoje, statyti šviečiančią eglę su žibančiais žaislais ir prakartėlę.

Nežinia, ar kritika pasiekė popiežiaus ausis. Tačiau kitais metasi aikštėje vėl pastatyta Kalėdų eglė ir prakartėlė. Būtent 1983 metais įsigalėjo tradicija, kad eglę popiežiui kasmet dovanos kuris nors Europos regionas. Tais metais ji atkeliavo iš Austrijos Tirolio. Kasmet eglė buvo vis didesnė ir didesnė, siekė nuo 20 iki 30 metrų.

1984 metais eglę Vatikanui padovanojo Bavarija, kelerius kitus metus – įvairūs Italijos regionai. Iš Austrijos eglė vėl atkeliavo 1987 metais, taip 1989 ir 1991 metais.

Egles Vatikanui dovanojo ir Slovakija, Slovenija. Iš savo gimtosios Lenkijos Tatrų kalnų Jonas Paulius II kalėdinės eglės sulaukė tik 1997 metais.

Prieštaringai vertinta, kad 2000 metais popiežiui eglę padovanojo Austrijos Karintijos žemės gubernatorius Joergas Haideris, kuris laikytas ksenofobu. Dėl šios priežasties eglę grasinta padegti, tad ją nuolat saugojo policijos pareigūnai.

Pernai Šv. Petro aikštę puošė žaliaskarė iš Ukrainos, šiemet eglę padovanojo vienas Italijos regionas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min