Dabar populiaru
Publikuota: 2013 gruodžio 5d. 15:34

Kaip Kalėdas ir Naujuosius švenčia kitos pasaulio šalys

Jei per didžiąsias metų šventes norisi kažko neįprasto ir ypatingo, verta pasidomėti, kaip Kalėdas ir Naujuosius švenčia kitos pasaulio šalys. Ir galbūt Naujuosius sutikti netradiciškai: sukantis valso rimtu Austrijoje, Tenerifės paplūdimyje, Egipto dykumoje, prabangioje auksu tviskančioje budistų šventykloje ar asketiškame vienuolyne Tailande. Ir tai tik kelios idėjos, kurias galite įgyvendinti...

Austrija

Šioje šalyje Kalėdos neįsivaizduojamos be karšto vyno, pagardinto įvairiais prieskoniais, tradicinių pusmėnulio formos sausainukų, kurie skaninami cinamonu, vanile arba uogiene, ir kitų gardžių skanėstų: įvairių kepinių, cukruotų vaisių, keptų kaštonų.

 

Austrijoje ne tik didžiųjų miestų, bet ir mažų miestelių aikštėse puošiamos įspūdingos kalėdinės eglės, prie kurių Naujųjų metų išvakarėse organizuojami smagūs šventiniai koncertai ir pasirodymai. Paskutiniąją metų naktį austrai mėgsta spėti ateitį: perka alavines figūrėles ir lydo jas šaukšte virš žvakės liepsnos. Lydinį išpila į specialią lėkštutę ir analizuoja susidariusias formas, iš kurių spėja kitų metų ateitį. Prieš vidurnaktį austrai tradiciškai renkasi lauke ir draugų, artimųjų ar kaimynų būryje pasitinka Naujuosius metus. Artėjant vidurnakčiui, gatves užlieja Johano Štrauso melodija, dangų nušviečia fejerverkai ir šventiškai nusiteikusios poros pradeda suktis valso ritmu. Tai – užburiantis vaizdas, primenantis romantinį kino filmą.

Italija

Italai – pamaldi tauta. Gruodžio 24-ąją tradiciškai visa šeima renkasi prie šventinio stalo ir vakarieniauja. Po vakarienės visi keliauja į šventines vakarines pamaldas. Kalėdų išvakarėse vaikus aplanko ir dovanų jiems atneša Babo Natale (Kalėdų Senelis). Bet tai dar ne viskas! Sausio 6-ąją mažuosius dovanomis dar palepina ragana Befana. Tai – kumpanosė senutė su smaila kepure ir suplėšytomis kojinėmis, keliaujanti stogais ir dalijanti vaikams šokoladinius skanėstus.

 

Jei Kalėdas italai dažniausiai švenčia ramiai ir su šeima, tai Naujuosius metus pasitinka ypač triukšmingai. Gruodžio 31-oji Italijoje vadinama La Festa di San Silvestro, o Naujieji metai – Capodanno. Anksčiau italai laikėsi tokios tradicijos: paskutiniąją senųjų metų dieną pro langus išmesdavo senus ir nereikalingus daiktus. Taip žmonės išsivalydavo namus, atsikratydavo šlamšto. Nors šiandien Italijoje nemėtomi daiktai pro langą, namai visuomet išvalomi, sutvarkomi, seni ir nereikalingi daiktai išmetami arba išdalijami tiems, kam jų reikia. Italai, kaip ir ispanai, tiki, kad per Naujuosius metus būtina dėvėti raudonus apatinius, nes tai prišaukia sėkmę kitiems metams.

Tenerifė

Kalėdų išvakarėse artimiausių šeimos narių būryje minima Nochebuena (Geroji naktis). Vakare prie gausiai nukrauto šventinio stalo susėdę Tenerifės salos gyventojai mėgaujasi gardžiu ir prašmatniu maistu. Kalėdoms vietiniai stengiasi nusipirkti arba pasigaminti gausybę skanėstų: įvairiausių rūšių pyragų ir pyragėlių, sausainių, meduolių. Privalomas vakaro patiekalas – tradiciniai migdoliniai saldainiai. Po vakarienės visa šeima eina į iškilmingas vidurnakčio mišias. Po jų oficialiai baigiasi adventas, tad jaunimas su draugais traukia linksmintis į naktinius klubus ir barus, kurie veikia iki ryto. Tenerifėje, kaip ir Ispanijoje, tikima, kad jei Naujųjų metų išvakarėse žmogus suvalgys dvylika vynuogių, simbolizuojančių visus metų mėnesius, kitais metais jį būtinai aplankys sėkmė. Beje, vynuogės, kurias vietiniai valgo Naujųjų

 

išvakarėse, būtinai turi būti be kauliukų. Šios salos žmonės tiki, kad per Naujuosius reikia dėvėti raudonus apatinius, nes jie prišaukia laimę. Tenerifės gyventojai labai draugiški, todėl per didžiąsias metų šventes mėgsta linksmintis su bičiuliais ir kaimynais. Naujuosius jie stengiasi sutikti itin triukšmingai. Visose pagrindinėse salos aikštėse groja tikro garso muzika, visi šoka, vyksta įvairūs pasirodymai, o laikrodžio rodyklei išmušus dvylika, visus prikausto įspūdingas fejerverkų šou. Dovanas vaikai gauna ne per šv. Kalėdas, o sausio 6-osios išvakarėse – per Trijų Karalių šventę. Tikima, kad Rytų šalių išminčiai kiekvienais metais pakartoja savo kelionę į Betliejų. Mėgstamiausias vaikų karalius – Baltazaras. Tikima, kad būtent jis ir palieka mažyliams dovanų. Tiesa, jog gautų jų, vaikai savo batus turi palikti ant palangių, o į juos karalių arkliams pridėti įvairių skanėstų, pavyzdžiui, miežių, šieno, obuolių ar morkų.

Egiptas

Egipte gyvena tik 15 proc. krikščionių. Dauguma jų priklauso Koptų ortodoksų bažnyčiai ir laikosi unikalių Kalėdų tradicijų. Pavyzdžiui, likus 40-iai dienų iki Kalėdų, Egipto krikščionys nebevalgo mėsos produktų, o šeštadienio naktimis iki sekmadienio ryto gieda ypatingas giesmes. Kalėdos čia švenčiamos ne gruodžio 25-ąją, o sausio 7-ąją. Jų išvakarėse, sausio 6-ąją, koptų krikščionys eina į bažnyčioje vykstančias specialias liturgines pamaldas. Visgi ne paslaptis, kad Kalėdos – komercinė šventė, tad ir čia yra žmonių, kurie nori švęsti Kalėdas kaip visas pasaulis. Todėl dauguma didžiųjų prekybos centrų pardavinėja eglutes, kalėdines dekoracijas, specialius kalėdinius patiekalus. Tuomet norintieji švenčia drauge su visu pasauliu.

Pavadinimas

Beje, Naujieji metai egiptiečiams – labai svarbi ir reikšminga metų šventė. Gatvės išpuošiamos blizgiais žiburiais, visoje šalyje vyrauja pakili nuotaika. Nors Naujieji čia švenčiami pagal islamo papročius ir dažniausiai šeimose, žmonės, nešdamiesi vaišių, dovanų ir saldumynų, eina į svečius pasveikinti artimųjų, palinkėti jiems gerų metų. Visose šeimose vidurnaktį tradiciškai patiekiamas specialus vakarienės patiekalas. Tuo metu vaikai laukia tradicinių žaismingų saldumynų: berniukai – ant arklių jojančių skaniųjų raitelių, o mergaitės – nuostabiomis suknelėmis pasipuošusių saldžiųjų lėlių. Šie įdomūs saldainiai ir kitos dovanos visada būna suvynioti į spalvingus popierius, todėl atrodo be galo patraukliai. Naujųjų metų šventė Egipte – tai nepaprastai smagus metas, kai linksminasi ir džiaugiasi absoliučiai visi. Šia proga net merginoms, kurios gali dėvėti  tik juodus drabužius, leidžiama pasipuošti spalvingais apdarais.

Tailandas

Tailandas – tropinio klimato šalis. Tiems, kurie mėgsta šilumą, Naujuosius verta sutikti būtent čia, t. y. kur saulėta, karšta, švelnaus smėlio paplūdimiai ir skaidri jūra. Tailando kultūra ir tradicijos glaudžiai susijusios su šalyje propaguojama budizmo religija, ir Naujieji čia švenčiami balandžio 13–15 dienomis. Tačiau ir gruodžio 31-ąją šioje šalyje niekas nesnaudžia: miestai išpuošiami įvairiomis dekoracijomis, margaspalvėmis puošniomis girliandomis, dangų nušviečia spalvingi fejerverkai, visi linksminasi... Tai įspūdinga, ir labai įvairi šalis, kurioje gausu visko: kvapą gniaužiančių karališkųjų rūmų, auksu tviskančių budistų šventyklų, vienuolynų, dangoraižių,  taip pat civilizacijos nepaliestų tropinių miškų ir džiunglių ir, žinoma, nuostabių, prabangių viešbučių. Todėl jei per Naujuosius metus norisi egzotikos, ši šalis idealiai tinka.

 

 Per Naujuosius metus tailandiečiams ypač svarbus vanduo. Jis simbolizuoja apsivalymą, švarą ir tyrumą. Šios metų šventės metu tailandiečiai apšlaksto vieni kitus jazminų žiedlapiais kvepiančiu vandeniu, tikėdami, kad taip nuo ydų ir nuodėmių apsivalys patys ir apvalys kitus. Kvapus šeimos vanduo iš sidabro indų purškiamas ne tik ant artimųjų, bet ir ant Budos statulų. Be galo svarbu, kai šį vandens ritualą atlieka vyresni šeimos nariai: pildami ant jaunesnių namiškių vandenį, jie tai daro ypač švelniai, pagarbiai, kalbėdami tam tikrus žodžius, linkėdami laimės ir sėkmės. Per Naujuosius metus šeimos pasipuošia tradiciniais tajų kostiumais, jazminų gėlių žiedpumpuriais. Taip pasigražinusios jos lankosi budistų šventyklose, neša vienuoliams įvairių dovanų. Jaunimas per didžiąsias metų šventes mėgsta linksmintis naktiniuose klubuose ir baruose.

Jei atostogas patikėjote  TEZ TOUR kelionių organizatoriui, nesvarbu kur  nuspręsite sutikti Naujuosius  metus – Austrijoje, Italijoje, Tenerifėje, Egipte ar Tailande, visuose viešbučiuose  būsite maloniai sutikti, ir jei tik norėsite, įtraukti į Naujametinį šventinį siautulį. Dauguma viešbučių per galvą verčiasi, kad  Naujametinę naktį nustebintų ir pamalonintų savo svečius, todėl paruošia ypatingas šventines programas, pagal jų tradicijas ir papročius, su prašmatniomis vakarienėmis, šampanu ir žinoma fejerverkas. Pageidaujantiems organizuojamos specialios Naujametinės kelionės, šventinės arba egzotiškos pramogos. 

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min