Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 19d. 10:58

Burtai. Kūčių vakarą – šiaudo traukimas

Po staltiese lietuviai visuomet paskleisdavo glėbelį šiaudų ar šieno. Po vakarienės traukdavo šiaudus ir spėdavo savo ateitį.
Photos.com / Po staltiese lietuviai visuomet paskleisdavo glėbelį šiaudų ar šieno. Po vakarienės traukdavo šiaudus ir spėdavo savo ateitį.

Šventiniai burtai neatsiejami nuo daugelio Lietuvoje švenčiamų kalendorinių švenčių. Tačiau bene daugiausia jų atliekama per Kalėdas, ypač Kūčių vakarą.

Prisiminti gerai žinomus ir atrasti iš naujo primirštus lietuvių namuose darytus ritualus 15min.lt skaitytojams sutiko padėti Kauno tautinės kultūros centro darbuotoja, tautodailininkė Eglė Dvarionaitė-Vindašienė.

Ištrauktas šiaudelis parodys to žmogaus, kuriam jis teko, būsimą gyvenimą: koks šiaudelis, toks ir gyvenimas.

Pasak jos, daugiausia Kūčių vakaro burtų skirti jaunimui – netekėjusioms merginoms ir nevedusiems vaikinams: „Šis vakaras atkartoja Rasų šventę (Jonines). Per abi jas jaunuoliai bando sau išpranašauti meilę, santuoką.“

Pasak E.Dvarionaitės-Vindašienės, šiaudo traukimas yra vienas geriausiai žinomų Kūčių vakaro burtų. Prieš dengiant Kūčių stalą po balta staltiese reikia paskleisti glėbelį šieno ar kitokių žolių, turinčių stiebus. Pavalgius visi vakarienės dalyviai, vienas paskui kitą traukia šiaudelius.

„Tai daryti reikia būtinai dešine ranka. Ištrauktas šiaudelis parodys to žmogaus, kuriam jis teko, būsimą gyvenimą: koks šiaudelis, toks ir gyvenimas. Ilgas šiaudelis lemia laimingą ir ilgą gyvenimą, trumpas – vargus ir greitą mirtį. Smulkus reiškia sunkų, varganą gyvenimą, storas ir lapotas – turtingą, sotų. Kreivas – vėl nelengvą, gumbuotas – toks ir bus tavo gyvenimas. Žalias šiaudelis – geras ženklas. Šis burtas skirtas visiems šeimos nariams, nepriklausomai nuo amžiaus, šeimyninės padėties ir kitų dalykų“, – pasakojo Kauno tautinės kultūros centro darbuotoja.

Kaip jūs ir jūsų artimieji buriatės Kūčių vakarą? Kokių tradicijų laikotės per Kalėdas? Laukiame jūsų laiškų su pasakojimais ir nuotraukomis! Aktyviausi ir originaliausi skaitytojai tikrai neliks be dovanų! Laiškų laukiame el. paštu kaledos@15min.lt.

Daugiau informacijos čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

20:37
00:58
00:23

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min