Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2010 12 15, 08:48

Karnavalinis kostiumas: lengvai, greitai ir su fantazija

Daugelis suaugusiųjų iki šiol pamena tą priešventinį jaudulį, kai prie stalo palinkusi mama klijavo princesės karūną, tėtis suko galvą, iš ko pagaminti kardą riteriui, o būsimas larnavalo herojus mokėsi spektaklio tektą. Karnavaluose pavirsdavome princesėmis ir nykštukais, meškinais, grybai ir pasakų gerojais. Mūsų dienomis gatavų karnavalinių kostiumų nesunkiai galima įsigyti parduotuvėse, tačiau jei nutarėte kostiumą savo vaikui gaminti patys, pravers Vilniaus mokytojų namuose įsikūrusios vaikų ir jaunimo meno galerijos projektų vadovės Sigitos Stankevičiūtės patarimai.
Vilniaus mokytojų namuose veikiančios vaikų ir jaunimo meno galerijos projektų vadovė Sigita Stankevičiūtė
Vilniaus mokytojų namuose veikiančios vaikų ir jaunimo meno galerijos projektų vadovė Sigita Stankevičiūtė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

– Nuolat bendraujate su mažyliais. Apie kokius Kalėdų vakarėlius svajoja šiandieniniai vaikai?

– Vaikai nesikeičia – jie tirta iš laimės, pasitaikius bet kokiai progai pasipuošti ar persirengti. Deja, dėl laiko stygiaus tėvai į kalėdinius vakarėlius vaikus išleidžia tiesiog gražiai apsirengusius, o šventinius kostiumus gamina arba perka tik tuo atveju, kai mokykloje yra rengiamas karnavalas ar spektaklis. Manau, tam nemažai įtakos turi laikmetis – kai augome mes, apie išlaidas naujiems drabužiams nebuvo nė kalbos, todėl tėvams tekdavo pasitelkti savo fantaziją ir paaukoti daug brangaus laiko.

Kaip bebūtų keista, jo anuomet niekam nepritūrkdavo, ypač norint, kad vaikas šventėje jaustųsi laimingas. Tiesa, pastebėjau, kad mažieji šiandien labiau trokšta persikūnyti į superherojus – Betmeną, Žmogų vorą ar animacinių filmukų veikėjus, nei į princą ar karalaitę. Pastarieji kartais net laikomi atgyvenomis, juk jie neturi jokių stebuklingų galių!

– Minėjote, kad mokyklose ar darželiuose kviečiant į šventinį vakarėlį neretai prašoma tik gražiai pasipuošti. Kaip tokiu atveju patartumėte aprengti vaiką?

– Tokiu atveju siūlyčiau žaisti aksesuarais. Pasirinkite ryškių, kad ir tradicinių kalėdinių – raudonos ir žalios – spalvų aprangą ir prie jos derinkite įvairias aplikacijas. Pavyzdžiui, iškirpkite iš kartono snaigę, besmegenį ar meškiną ir „žiogeliu“ prisekite jį prie drabužio. Arba suverkite popierinių eglučių vėrinį ir papuoškite juo vaiko kaklą. Galite paimti sintetinės medžiagos gabalėlį, apdeginti jo kraštus ir turėsite originalų gėlės žiedą, kurį galėsite įsegti mergaitei į plaukus. Darbščios mamos išradingus drabužių papuošimus lengvai pagamins iš siūlų arba veltinio.

Jei drabužių spintoje radote vienspalvį „pagyvenusį“ apdarą ir nesugalvojate, kaip jį panaudoti, įsigykite tekstilinių dažų. Tada iškirpkite norimą trafaretą iš kartono, apveskite jo kontūrus ant drabužio ir nuspalvinkite dažais. Kurdami karnavalinį kostiumą, nepamirškite, kad jam gali pasitarnauti ir namuose esantys daiktai. Originalų papuošalą galite suverti iš raktų, o įspūdingą princo karūną pagaminti iš vienkartinio iškarpyto puodelio. Svarbiausia – nebijokite eksperimentuoti.

– Kaip karnavalinio kostiumo gamybai galėtų pasitarnauti dėvėtų drabužių parduotuvės?

– Visų pirma, jose už prieinamą kainą galima įsigyti jau sukomplektuotų šventinių drabužių. Tiesa, juos dažnai tenka truputį pakoreguoti. Šiose parduotuvėse taip pat galima nusipirkti ir paprastų karnavalinio kostiumo gamybai praversiančių rūbų. Pavyzdžiui, įsigiję kelis nebrangius sijonus ar medžiagos atraižas, galite pagaminti daugiasluoksnę karalaitės arba snaigės suknelę mergaitei.

– Turbūt pritarsite, kad šventinis makiažas neatsiejama karnavalinio kostiumo dalis. Ką apie jį reikėtų žinoti?

– Nusprendus vaikui padaryti šventinį makiažą, patarčiau tam naudoti tik specialius, alergijos nesukeliančius dažus. Eksperimentai su pigiomis, nekokybiškomis priemonėmis gali baigtis liūdnai. Karnavaliniam veido makiažui skirtais dažais siūlyčiau nepiešti tiesiai ant veido. Patepus jį kremu arba vazelinu, dažai nesuerzins odos ir lengviau nusivalys. Na, o pasidaryti šventinį makiažą gali bet kas – net ir patys vaikai.

Žinoma, jei mažajam dar nesuėjo šešeri, verčiau be priežiūros jo nepalikti. Pati savo darbe pastebiu, kad daugelis labai bijo piešti ant veido – tėvai puola ieškoti pavyzdžių knygelėse, internete. O aš manau, kad drąsiausios ir gražiausios idėjos gimsta būtent vaikų galvose. Gal jiems ir nesiseks nubrėžti dailių linijų, bet veidukas atrodys margas ir įspūdingas.

Kelios idėjos karanavalui

Paukščio sparnai. Prie drabužio rankovių prisiūkite kitos medžiagos gabalą ir sukarpykite.
Žvėrelio ausys. Jas lengvai pasigaminsite iš kepurės, nereikalingų rūbo rankovių arba kojinių ir vatos.
Ragana. Prie senų pirštinių galų prisiūkite klijais sutvirtintus kitos medžiagos gabalėlius.
Fėjos sparnai. Iš kartono iškirpkite reikiamo dydžio sparnus, išpieškite juos guašu, apklijuokite spalvotu popieriumi ir pritvirtinkite dirželius. Jei karnavalui reikia mažų sparnelių, juos galite pasigaminti pėdkelnėmis aptraukę iš vielos išlankstytą formą.
Dalmatinas. Nusipirkę lipnaus popieriaus, iškirpkite iš jo įvairaus dydžio „dėmių“ ir užklijuokite ant vaiko drabužio.
Princesė. Padėvėtų rūbų parduotuvėje įsigykite paprastą baltos spalvos suknelę ir dieninių užuolaidų atraižą. Suraukite jas ir prisiūkite prie apatinės suknelės dalies.
Ilgaplaukė. Į mergaitės plaukus įpinkite storos vilnos kasą.
Apsiaustas. Jį pasigaminsite iš senų užuolaidų arba nenaudojamo medžiagos gabalo. Suraukite apsiaustą ties kaklu ir išpurkškite auksiniais dažais.

Čia galite rasti specialų „15min“ leidinį „Kalėdos 2010“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min