Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 31d. 22:41

Ko verti naujamečiai pažadai ir kodėl jiems nelemta išsipildyti

Naujamečiai pažadai
„Facebook“ nuotr. / Naujamečiai pažadai

Socialiniame tinklalapyje „Facebook“ išplito juokingas raštelis, kuriame užrašytas pasižadėjimas kitiems metams. Jis, pradėtas 2010-aisiais, tęsiamas ir koreguojamas iki dabar. Iš raštelio akivaizdu, kad laikytis pažadų – pradėti sportuoti, tapti geresniam, būti paaukštintam darbe – sunku. Tie patys dalykai žadami kasmet, kol galiausiai tenka sušvelninti užmojus arba gyvenimas pats viską pakoreguoja. Tad ko verti naujamečiai pažadai? Ir kodėl nenustojame žadėti?

Psichoterapeutas Olegas Lapinas teigia, kad paprastai, kai žmonės ką nors žada, nori kažką nuraminti – tą, kam žada, arba save patį. Populiariausia pažadų pradžia – pirmadienis, naujas sezonas arba Naujieji metai.

Anot psichoterapeuto, pati pažado prigimtis yra atremti galimus priekaištus. Žadama tada, kai siekiama, kad nuo žadančiojo atstotų aplinkiniai arba jo paties sąžinė. Tačiau veiksmai vykdomi ne žadant, o veikiant, primena O. Lapinas ir priduria, kad žmonės neretai tikisi, jog įgyvendinti tikslus jiems padės Dievas ar kas nors kitas, bet ne jie patys.

Viešas deklaravimas kažką keisti ar kažką pradėti nuo kitų metų skirtas tik tam momentui, dėl to naujamečiai pažadai dažniausiai neišpildomi.

„Nemažai žmonių taip daro. Sako: nauji metai, nauja pradžia, kažką darysiu. Jie taip nuramina save, iš tikrųjų neketindami nieko keisti“, – šypteli psichoterapeutas.

To pasekmė, kad, besibaigiant metams, ateina pošventinė depresija, žmones kankina savigrauža, nes neišpildė metų pradžioje duotų pažadų. „Tie, kurie kažko tikėjosi, galiausiai nusivilia. O tie, kurie ryžtingai veikė, nieko nesitikėjo, tik vykdė praktines programas. Sėkmingi žmonės yra pragmatiški žmonės.“

Populiariausi naujamečiai pažadai – kaip tame raštelyje: numesti svorio, keisti darbą, pradėti sportuoti, tapti geresniam, kažko naujo išmokti, susirasti draugų.

Psichoterapeutas priduria, kad dažnas naujametis pažadas – apmąstyti gyvenimą. Šis pažadas neretai neįgyvendinamas, o tie, kurie apgalvoja savo gyvenimą, pradeda skųstis, kad nebenori knaisiotis, nes tos mintys tampa įkyrios, kankina naktimis.

Realybėje jokių apmąstymų apie savo gyvenimą nebūna. Jokių sąskaitų, ataskaitų, rezultatų.

„Realybėje jokių apmąstymų apie savo gyvenimą nebūna. Jokių sąskaitų, ataskaitų, rezultatų. Tai mitas, kuriuo žmonės tiki. Jie mano, kad kiti taip daro, todėl ir jiems reikia. Realios refleksijos apie save egzistuoja filosofų, analitikų darbuose, bet jos neformuluojamos kaip metų rezultatų apmąstymas. Tai tiesiog darbinio proceso dalis.

Tie, kurie vaikšto pas psichoanalitikus, ne nuo Naujųjų metų apmąsto apie savo gyvenimą, o per kiekvieną seansą, kas savaitę. Tai yra rutininis darbas analizuojant savo asmenybę. Ir tai taip daro tik 10 proc. visų tų, kurie vaikšto pas psichologus. Visi kiti tikisi, kad pats atėjimas išgydys.“

O.Lapinas teigia, kad dažniausiai žmonės norėtų turėti tikslų, nors juos mato labai miglotai, todėl aplinkui save sukuria mitologinį lauką. O tie, kurie tikrai ko nors trokšta, tai įgyvendina jau dabar ir apie tai garsiai nesiskelbia.

Taigi daugiau jokių priesaikų „Nuo kitų metų aš...“. Tiesiog pasidžiaukite šia švente, o jeigu ko nors norite, raskite jėgų tam siekti.

Temos: 1 Naujieji metai
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min