Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 30d. 20:37

Kitą savaitę NSGK nariai planuoja apklausti kadenciją baigusius prezidentus

Valdas Adamkus ir Algirdas Brazauskas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Valdas Adamkus ir Algirdas Brazauskas

Parlamentinį tyrimą dėl slapto Jungtinių Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo buvimo Lietuvoje atliekantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) kitą savaitę planuoja vykti į Turniškes apklausti kadenciją baigusių prezidentų.

NSGK pirmininkas Arvydas Anušauskas pirmadienį žurnalistams tvirtino gavęs buvusių valstybės vadovų sutikimą priimti komiteto narius Turniškėse ir atsakyti į jų klausimus.  „Esame gavę sutikimą iš prezidentų priimti mus. Tai atliksime kitą savaitę“, – tvirtino A.Anušauskas.

NSGK vadovas tvirtino, kad įpusėjus liudytojų apklausoms pastarųjų sąrašas vis ilgėja. A.Anušauskas neatmetė galimybės, kad kai kuriuos pareigūnus gali tekti kviesti iš naujo.  „Informacija gali būti prieštaringa, įvairiai traktuojama, dėl to norime visus pakviesti, išklausyti juos ir, jeigu prireiks, iš naujo suformuluoti klausimus, prašysime vieną kitą žmogų patikslinti informaciją“, – pirmadienį sakė komiteto pirmininkas.

Jis pareiškė, kad pirmadienį NSGK liudiję pareigūnai – Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotojas Andrius Tekorius, buvę prezidento Valdo Adamkaus patarėjai nacionalinio saugumo klausimais Mindaugas Ladiga ir Rytis Muraška, buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus, vidaus reikalų viceministras Stanislovas Liutkevičius – suteikė naudingos informacijos. Tačiau apie jos turinį A.Anušauskas tvirtina negalįs kalbėti.  Po apklausos M.Ladiga ir V.Tutkus žurnalistams tvirtino, kad eidami pareigas neturėjo jokių žinių, jog Lietuvoje galėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas.

NSKG pirmininkas pirmadienį tvirtino, kad komitetas vykdo ne tik apklausas, bet ir renka visus įmanomus dokumentus.  Tačiau kol kas Lietuva nėra gavusi oficialių žinių iš Jungtinių Valstijų administracijos.

Nepaisant Lietuvos prašymo, JAV administracija žiniasklaidos pranešimus apie galimai veikusį CŽV kalėjimą komentuoti atsisako.  „Mūsų ambasadorius Vašingtone Audrius Brūzga kreipėsi su tokiu prašymu į JAV Valstybės departamentą. Mes žinome iš ankstesnių JAV pareigūnų pasisakymų, kad jie nekomentuoja žvalgybinės informacijos“, – BNS pirmadienį sakė užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.

„Tai mūsų ilgalaikė politika, kad mes nekomentuojame šių klausimų“, – BNS pirmadienį patvirtino ir JAV ambasadorė Lietuvoje Anne E.Derse. Parlamentinį tyrimą dėl slapto CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje atliekančiam NSGK jau liudijo buvęs VSD vadovas Arvydas Pocius, buvęs kariuomenės vadas Jonas Kronkaitis, buvęs VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Alfonsas Balzaris, Civilinės aviacijos administracijos direktorius Kęstutis Auryla, buvęs Vilniaus oro uosto vadovas Mindaugas Ivanauskas, buvęs NSGK pirmininkas Alvydas Sadeckas, buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, buvę Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovai, parlamentaras Egidijus Vareikis, kuris dalyvavo, kai Europos Taryboje buvo pristatomi raportai apie CŽV kalėjimus, buvę ir esami pasienio vadai, buvę vidaus reikalų ministrai, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento darbuotojai.

NSGK planuoja apklausti visus 2002–2005 metais įvairias pareigas ėjusius asmenis, kurie galėjo būti informuoti apie slapto CŽV kalėjimo įrengimą Lietuvoje, jeigu šis buvo.  Politikai taip pat apsilankė VSD mokymo bazėje Antaviliuose, kuri Lietuvos ir JAV žiniasklaidoje minima kaip galima vieta, kur esą galėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas.

JAV televizijos „ABC News“ interneto svetainėje buvo skelbta, kad kalėjimas jojimo patalpose pradėjo veikti 2004 metų rugsėjo mėnesį ir veikė iki 2005 metų lapkričio. Jame, kaip teigiama, buvo kalinami ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys.  Remiantis neįvardytais šaltiniais, kurie matė patalpas, teigiama, kad CŽV jodinėjimo patalpose pastatė storą betono sieną.

„Už sienos buvo pastatytas, vieno šaltinio Lietuvoje žodžiais, pastatas pastate“, – rašo „ABC News“.  Anot pranešimo, viduje buvo atskiros sekcijos kaliniams, jose buvo po dušą, lovą ir tualetą, atskiros patalpos buvo įrengtos tardymams. Teigiama, kad šalia buvo įsikūrę ir žvalgybos pareigūnai.

Seimas yra pavedęs NSGK iki gruodžio 22 dienos nustatyti, ar Lietuvoje veikė slaptas kalėjimas, kur galėjo būti kankinami įtariamieji terorizmu. Taip pat komitetas turi išsiaiškinti, ar CŽV sulaikyti asmenys buvo pervežami ir kalinami Lietuvos teritorijoje, ar Lietuvos valstybės institucijos (politikai, pareigūnai, valstybės tarnautojai) svarstė klausimus, susijusius su slaptųjų sulaikymo centrų veikla šalies teritorijoje, sulaikytų asmenų pervežimu ir kalinimu Lietuvos teritorijoje.

Apie Lietuvoje neva veikusį slaptą Amerikos žvalgybos tarnybos kalėjimą dar rugpjūtį pranešė Jungtinių valstijų žiniasklaida, remdamasi buvusiais CŽV darbuotojais.  Esą Lietuvos pareigūnai leido CŽV naudotis pastatu Vilniaus apylinkėse, kuriame kalinti 8 įtariamieji terorizmu.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija bei buvę šalies vadovai paneigė informaciją, kad Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas, bet dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė turinti „netiesioginių įtarimų“. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min