Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 15d. 12:36

Kultūros ministras Šarūnas Birutis užsimojo įrodyti, kad rimtai dirba, todėl reikalauja galvų

Šarūnas Birutis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Šarūnas Birutis

Beveik metus kultūros ministro kėdėje sėdintis Šarūnas Birutis užsuko į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą (LNDT), pasižvalgė ir nusprendė – jam vėl reikia audito. Ne dėl pastarųjų dvejų metų, kai teatrui vadovauja Martynas Budraitis, veiklos, bet dėl Adolfo Večerskio valdymo metais pradangintų milijonų. Š.Biručiui nė motais, kad tą laikotarpį jau narstė ir Kultūros ministerijos auditoriai, ir Valstybės kontrolė.

Pirmadienį teatre apsilankiusiam ministrui nerimą sukėlė sumos, kurios buvo skirtos teatro pastatui remontuoti ir įrangai įsigyti.

„Išleista daugiau nei 20 mln., tačiau rezultato nematyti – šąla pusė pastato, scenos grindys ir įranga avarinės būklės, o žiūrovų kėdės neatitinka standartų. Dabartinė teatro vadovybė sakosi esanti nežinioje, kaip atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, kur dingo ankstesnės teatro vadovybės teatro gerovei skirti ir išleisti pinigai“, – ministerijos pranešime cituojamas Š.Birutis.

Iki šiol nėra įvardyti atsakingi asmenys, kurie už lėšų iššvaistymą turėtų atsakyti pagal įstatymą: jiems turėtų būti nustatyta arba materialinė, arba baudžiamoji atsakomybė.

Pasak ministro, su teatro vadovu M.Budraičiu sutarta, kad artimiausiu metu bus atliktas išsamus auditas. Kam jo reikia, jei tuo, kaip teatras naudojo asignavimus, prieš kelerius metus jau domėjosi  valstybės auditoriai?

„Taip, auditas buvo padarytas, tačiau jokių rezultatų nepasiekta: tai kas iš to? Iki šiol nėra įvardyti atsakingi asmenys, kurie už lėšų iššvaistymą turėtų atsakyti pagal įstatymą: jiems turėtų būti nustatyta arba materialinė, arba baudžiamoji, arba kokia nors kita asmeninė atsakomybė. Kalbu apie ankstesnę teatro vadovybę“, – portalui 15min.lt aiškino Š.Birutis.

Investicijų projektas buvo įgyvendinamas pagal Nacionalinio dramos teatro generalinio direktoriaus 2008 metų įsakymu patvirtintą techninį projektą. Statybos skaičiuojamoji kaina siekia 24,6 mln. litų.

„Paradoksas: daugiau nei 20 mln. litų išleista, tačiau teatre, išskyrus štangas ir kai kurią scenos įrangą, kuri kabo, ir dar blogai kabo, niekas nepadaryta. O teatrui vėl reikia pinigų: neįvardijus, kas, kur ir kaip atsitiko, negalime vėl skirti biudžeto lėšas vykdyti tam pačiam projektui antrą kartą. Tai – visiškas absurdas. Reikia pabaigti procesą ir konkrečiai įvardyti, kas ir kodėl kaltas“, – įsitikinęs ministras.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Lietuvos nacionalinis dramos teatras

Jis supranta, kad teatras negalės audito atlikti savo jėgomis – tam trūksta pajėgumų. „Kreipsiuosi į valstybės kontrolę. Pažiūrėsime, kas priežiūrą vykdė ir t.t. Aš dar nežinau kelių, kuriais mes nueisime, bet klausimas nepabaigtas. Kalbėti apie ateities finansavimą negalima, nes pagal techninį projektą, kuris buvo finansuojamas, teatras turėtų būti naujas – su sale, scena ir viskuo. O dabar – nei pinigų, nei rezultatų“, – kalbėjo Š.Birutis.

Valstybės kontrolės atstovė portalui 15min.lt prisipažino nežinanti, ką atsakyti: „Reikėtų palaukti oficialaus ministro kreipimosi. Nežinia, kas jam nepatiko ir ar jis mūsų išvadas jau skaitė. Įdomu, kokiu kampu jis norėtų audito? Kai visa tai žinosime, tada ir spręsime, ar galime imtis darbo.“

2010 metais LNDT atliktas auditas parodė, kad valstybės turtas naudotas neracionaliai ir netaupiai.

Martyno Siruso/adfoto.lt nuotr./Adolfas Večerskis
Martyno Siruso/adfoto.lt nuotr./Adolfas Večerskis

Be kita ko, auditoriai konstatavo, kad remonto darbus vykdęs rangovas pasirinktas šiurkščiai pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimus, nes bendrovės siūlymai neatitiko įstaigos pirkimo dokumentuose nustatytų sąlygų dėl darbo apimties. Paaiškėjo, kad rangovui sumokėta ir už tuos darbus, kurių jis faktiškai neatliko arba atliko mažesne apimtimi – nepagrįstai išleista apie 30 tūkst. litų.

„Dėl galbūt sąmoningai netinkamai įformintų kai kurių darbų apimčių sutartyje nebuvo galimybės įvertinti realaus 85,5 tūkst. litų vertės darbų pagrįstumo“, – tuomet teigė ministerija.

Iki 2010 metų spalio 25 dienos teatro generalinio direktoriaus pareigas ėjo Adolfas Večerskis. Jį pakeitė konkursą į direktoriaus vietą laimėjęs M.Budraitis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min