Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vieną kartą per metus VU biblioteka iš saugyklų ištraukia Martyno Mažvydo „Katekizmą“

Martyno Mažvydo „Katekizmas“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Martyno Mažvydo „Katekizmas“
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus universiteto biblioteka balandžio 1-ąją siūlo ne tik pamatyti pirmosios spausdintos lietuviškos knygos, Martyno Mažvydo „Katekizmo“, originalą, bet ir apsilankyti vienoje moderniausių Lietuvos bibliotekų – Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC).

MKIC duris visuomenei atvėrė 2013 metų vasario mėnesį. Per pirmuosius gyvavimo metus biblioteką jau apsilankė per 600 000 žmonių. MKIC sukurta mokymui ir mokymuisi pritaikyta aplinka, kurioje teikiamos paslaugos ištisą parą, 7 dienas per savaitę.

Vienas iš pagrindinių bibliotekos nuostatų – dėmesys kiekvienam lankytojui – vienas svarbiausių centro paslaugų teikimo vertybinių orientyrų. Kiekvienas centre gali rasti tokias paslaugas, kokių tikisi: savarankiškos paieškos galimybes ir profesionalių specialistų bibliotekininkų konsultacijas, išmaniųjų technologijų siūlomus produktus ir įrankius ar komfortišką tylią erdvę knygos skaitymui, poilsiui.

Bet kuriuo paros metu centre galima dirbti individualiai, grupėmis, rasti komfortišką, patogią ir jaukią vietą. Bibliotekoje galima rasti visą reikalingą informacinę bei technologinę infrastruktūrą. Didelio vartotojų susidomėjimo jau spėjo susilaukti ir 3D įranga bei teikiama 3D spausdinimo ir skenavimo paslauga.

Pasaulyje yra žinomi tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, o kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Manoma, kad iš viso galėjo būti išspausdinta apie 200 šios knygos egzempliorių.

Būtent VU bibliotekoje yra saugoma pirmoji spausdinta knyga lietuvių kalba – M.Mažvydo „Catechismusa prasty szadei...“ (Karaliaučius, 1547).

Pasaulyje yra žinomi tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, o kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Manoma, kad iš viso galėjo būti išspausdinta apie 200 šios knygos egzempliorių. Vilniaus universiteto bibliotekos egzempliorius buvo gautas mainais 1957 metais iš Odesos (Ukraina) M.Gorkio mokslinės bibliotekos.

M.Mažvydo „Katekizme“ įamžinta senoji lietuvių kalba, kuri dėl savo archaiškumo ir giminingumo su sanskritu itin reikšminga indoeuoropeistikos tyrinėjimams, ypač – lyginamajai kalbotyrai. Pats knygos lietuvių kalba išleidimas padarė didžiulį postūmį tolesniam bendrinės lietuvių kalbos populiarinimui, jos raidai bei išlikimui.

Su M.Mažvydo „Katekizmu“ prasidėjo naujas etapas lietuvių kalbos istorijoje – ėmė kurtis ir plėtotis lietuvių literatūrinė kalba, reikšminga lietuvių tautos kultūrinio gyvenimo priemonė.

Ilgą laiką pirmoji lietuviška knyga nebuvo prieinama visuomenei. Todėl bibliotekos tradicija kasmet vieną dieną rodyti M.Mažvydo „Katekizmo“ originalą tampa puikia proga geriau susipažinti su pirmąja lietuviška knyga. Balandžio 1 d. M.Mažvydo „Katekizmas“ eksponuojamas minint Vilniaus universiteto įkūrimo datą.

M.Mažvydo „Katekizmo“ originalas bus eksponuojamas balandžio 1 dieną nuo 10 iki 18 val. VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (Saulėtekio al. 5).

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min