Dabar populiaru
Publikuota: 2010 balandžio 1d. 10:55

Iš universiteto pavogtas M.Mažvydo „Katekizmas“

M.Mažvydo „Katekizmas“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / M.Mažvydo „Katekizmas“

Šiandien ryte kol kas nenustatytomis aplinkybėmis iš Vilniaus universiteto (VU) dingo pirmoji lietuviška knyga. Viena iš teisėsaugos tikrinamų versijų – ši vagystė gali būti susijusi su naujais mokslininkų atradimais tyrinėjant „Katekizmą“.

Itin retai viešumoje demonstruojamą „Katekizmą“ VU bibliotekoje planuota eksponuoti tik šiandien, švenčiant 440-ąsias jos metines. Tačiau 9 valandą atidarius parodą pamatyti istorinę knygą spėjo vos keli ankstyvi lankytojai. Vienas iš laimingųjų buvo „15min“ fotografas, padaręs kol kas paskutinę žinomą „Katekizmo“ nuotrauką. Ją ir publikuojame.

„Kol kas žinoma tik tai, kad knyga dingo kažkur tarp 10 val. ir 10.15 val. ryto. Daugiau komentuoti negaliu, vyksta ikiteisminis tyrimas“,  – sakė įvykį tiriančio Vilniaus miesto 3-iojo policijos komisariato darbuotoja Jelena Miškyn. Neoficialiomis žiniomis, VU bibliotekos darbuotoja jau prisipažino, jog tuo metu buvo išėjusi parūkyti į Retų leidinių skyrių.

Monarchas 1547 metais finansavo nepasiturinčio evangelikų liuteronų kunigo M.Mažvydo knygos leidimą Karaliaučiuje su sąlyga, kad į knygą bus įtrauktas vadinamasis auksinis puslapis.15min.lt šaltinių teisėsaugoje duomenimis, tiriamos įvairios nusikaltimo versijos. Esą pasikėsinti į „Katekizmą“ galėjo retų meno kūrinio kolekcininkai, vandalai, o gal panorę papokštauti studentai.

Taip pat tikrinama kur kas mistiškesnė versija. Pareigūnai turi žinių apie prieš keletą savaičių Varnos bulgariškosios akademijos padarytą atradimą, kad garsiajame „Katekizmo“ auksiniame puslapyje vandens ženklais įspaustame portrete pavaizduota Barbora Radvilaitė. Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto  mylimoji ir antroji žmona įamžinta knygoje po slaptų jųdviejų vestuvių 1547 metais. Esą Žygimantas Augustas, baimindamasis, kad tuo metu itin kruopščiai slepiama jų meilė nebūtų užmiršta istorijos tėkmėje, nusprendė užfiksuoti B.Radvilaitės grožį. Monarchas tais pačiais metais finansavo  nepasiturinčio evangelikų liuteronų kunigo M.Mažvydo knygos leidimą Karaliaučiuje su sąlyga, kad į knygą bus įtrauktas vadinamasis auksinis puslapis.     

27-asis „Katekizmo“ puslapis vadinamas auksiniu, mat jo viršuje yra paauksuotas herbas, o apačioje – paauksuotas puslapio numeris. Iki šiol tarp istorikų buvo paplitusi nuomonė, jog tai arba buvusi korektūros klaida, arba specialus „trijų devynetų“ žymuo, nes 3x9 yra 27. Tačiau Bulgarijos mokslininkai atkreipė dėmesį, jog knygos leidimo metais, 1547-aisiais B.Radvilaitei buvo kaip tik buvo 27 metai.

M.Mažvydo „Katekizmo“ originalas pastaruosius dešimtmečius buvo saugomas VU bibliotekos saugyklose. Lankytojai pamatyti šią istoriją knygą galėjo labai retai. Pastarąjį kartą ji buvo eksponuota pernai pavasarį, minint 430-ąsias VU įkūrimo metines. Šiemet tikėtasi M.Mažvydo knygos ekspozicija pažymėti 440-ąsias VU bibliotekos įkūrimo metines. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min