Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 1d. 10:18

Treneriai jau supranta delfinų kalbą (nuotraukos)

Pirmieji iššifruoti delfinų garsai, dar kartą įrodė, jog šie gyvūnai – aukšto intelekto ir motyvuoti. Jų „kalbą“ sudaro trumpi, daugiausiai dviejų žodžių sakiniai: „Noriu žuvies“, „Noriu miego“, „Nenoriu žaisti“ ir pan.
Alfonso Mažūno nuotr. / Delfinas

Dvejus metus trukusį Lietuvos jūrų muziejaus, Duisburgo (Vokietija) delfinariumo ir Klaipėdos universiteto Biofizikos katedros projektą „Cipher“ (šifras) vainikavo sėkmė. Bendradarbiaujant biologams, biofizikams ir programuotojams pavyko sukurti kompiuterinę programą, kuri delfino siunčiamą ultragarsą iššifruoja – išverčia į žmonių kalbą.

Tai unikalus darbas, kuris, pasak mokslininkų, galėtų net pelnyti Lietuvai pirmąją Nobelio premiją.
Klaipėdos universiteto Sveikatos fakulteto Biofizikos katedros vedėjas mokslų daktaras Albinas Stankus teigė, kad šis projektas buvo tikras iššūkis, teigiama Lietuvos jūrų muziejaus pranešime spaudai.

„Tačiau mes jam buvo pasirengę, – sakė A.Stankus. – Susikomplektavę reikiamą aparatūrą, parengę dešifravimo metodiką, tyrėme garsų spektrus, jų moduliacijas ir ieškojome semantinių ženklų.“

Parengtos dvi programos: vokiečių ir lietuvių kalbomis. Pirmieji iššifruoti delfinų garsai dar kartą įrodė, jog šie gyvūnai – aukšto intelekto ir motyvuoti. Jų kalbą sudaro trumpi, daugiausia dviejų žodžių sakiniai: „Noriu žuvies“, „Noriu miego“, „Nenoriu žaisti“ ir pan. Treneriu teigimu, sunkiau buvo tiksliai į žmonių kalbą išversti delfinų žodžius, skirtus priešingos lyties gyvūnams.

Ypač įdomu klausyti, kaip delfinai bendrauja tarpusavyje. Kalbos tyrimas dar kartą rodo, kad delfinai, panašiai kaip ir žmonės, organizuoja bendrą veiklą ir pasiskirsto tam tikrais vaidmenimis: pavyzdžiui, patelės prašo viena kitos pagalbos prižiūrint jauniklius.

Pasak trenerio Mindaugo Lukošiaus, dabar jų laukia dar sudėtingesnis etapas – kaip žmonių kalbą paversti ultragarsu ir padaryti ją suprantamą delfinams.

Dabar delfinariume gyvena aštuoni delfinai: Argas, Glorija, Gabija su mažyliu, Gilė, Lima, Bitė, Premija, Nojus bei trys Kalifornijos jūrų liūtai. Kol kas delfinų pasirodymai vyksta tik savaitgaliais. Sezonas Jūrų muziejuje prasidės balandžio 15 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:04
25:37
01:22

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min