Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

10 profesijų, kurios išnyks netolimoje ateityje

Biuro administratorė
123rf.com / Biuro administratorė
Šaltinis: 15min
0
A A

Pasaulis keičiasi sparčiau nei manome įsisukę į savo kasdienių darbų karuselę, trumpas atokvėpio minutes naudodami socialiniams tinklams ir kitiems skaitmeniniams patogumams. Kai geriau įsižiūri į tendencijas, supranti, kad po kelerių metų industrinėms valstybėms galbūt nebereikės vienos ar kitos profesijos atstovų.

Naikintuvų pilotai

Mintis, kad gali nebereikėti lakūnų, valdančių karo aviacijos lėktuvus, dar visai neseniai būtų viešai išjuokta. Dabar ji rimtu veidu aptarinėjama ne tik NATO ir Pentagone, bet ir mažiau turtingose karinėse institucijose. JAV jau senokai įstrigęs pasakiškai brangus naujo kovinio lėktuvo F35 projektas.

Buvo kalbama apie rimtą sumą: mokesčių mokėtojams šis karo aviacijos šedevras per visą eksploatacijos laikotarpį būtų atsiėjęs maždaug trilijoną dolerių. Kaip rašo „Economist“, pastaruoju metu vis labiau linkstama prie minties, kad šį lėktuvą mūšio lauke galėtų pakeisti raketos ir nepilotuojami lėktuvai (vadinamieji dronai).

123rf.com/Naikintuvo pilotas
123rf.com/Naikintuvo pilotas

Daugelių atvejų dronai yra geriau už tradicinį naikintuvą: jie neskraidina piloto ir visos sunkios jo gyvybės palaikymo sistemos, todėl gali skristi greičiau ir būti sunkiau aptinkami. Kai juos numuša, niekas nežūva. Net didžiausi F35 projekto šalininkai pripažįsta, kad tai veikiausiai būtų paskutinis Vakaruose sukurtas žmogaus pilotuojamas naikintuvas.

Vaizdo įrašų nuomos punkto darbuotojai

Kada paskutinį kartą lankėtės vaizdo įrašų nuomos punkte ir parsinešėte namo DVD su filmu? Tokių vietų dar yra, bet jos sparčiai nyksta. Net jeigu jos kaip nors persitvarkys, darbuotojų ten nebebus. Veikiau bus kažkas panašaus į automatines skalbyklas, kuriose bus galima operatyviai į laikmeną įsirašyti reikiamą filmą ar programą.

Skambučių centrų operatoriai

Jie vis dar sėdi su ausinėmis ir registruoja klientų skambučius, bet visi šie žmonės bus pakeisti automatais, ir tai – tik laiko klausimas. Jungtinės Valstijos jau seniai pratinamos prie pokalbių su skaitmeniniais operatoriais, Lietuvoje irgi daugėja tokių paslaugų. Niekam nepatinka skųstis abejingam autoatsakikliui, bet robotas turi neabejotiną pranašumą prieš homo sapiens – neprašo nei uždarbio, nei išeiginių. Ateityje jie bus vis išmanesni ir sugebės beveik tą patį, ką vidutinio intelekto žmogus.

Kelionių agentai

Vis daugiau žmonių patys planuoja savo kelionių maršrutus, perka bilietus internete, nuomojasi automobilius, rezervuoja vietas viešbučiuose.

„Expedia“, „Kayak“, „TripAdvisor“ ir kitos panašios svetainės – puikus dalykas savarankiškiems keliautojams, bet jas keiksnoja tūkstančiai bedarbių, kadaise gyvenusių iš turizmo paslaugų. Geri buvo laikai – užeina klientas į kelionių agentūrą, pasakai jam, kur dabar geriausia ilsėtis, užsakai skrydį ir viešbutį, o už paslaugas gauni vieną kitą procentą nuo viso paketo sumos.

Dabar beveik visi naršo patys – JAV taip planuoja išvykas net 91 procentas keliautojų. Kitose šalyse šis procesas pažengęs dar ne taip toli, bet kryptis aiški: kelionių agentams teks ieškotis kito užsiėmimo.

Biuro administratorės

Vienintelis prisiminimas apie sekretores po kurio laiko gali likti tik garsiajame TV seriale „Reklamos vilkai“. Šiais laikais turėti asmeninę administratorę – didžiulė prabanga, todėl įstaigos darbai dažniausiai patikimi stažuotojams arba laikinai įdarbintiems asmenims. Dabar netgi susitikimo įrašą gali puikiai iššifruoti ir atspausdinti nauja programinė įranga, tarkime, „Dragon Dictation“. Turbūt neprisimintumėte, kada esate diktavęs kažkam laišką. Turbūt nemokate naudotis spausdinimo mašinėle. Bet ir nereikia – tie laikai jau praėjo.

Parduotuvės kasininkės

Pirmosios šio proceso kregždės jau skraido ir Lietuvos prekybos centrų salėse, bet jų dar mažai. O štai JAV viskas vyksta dideliu greičiu – tokie prekybos milžinai kaip „Home Depot“ ir CVS masiškai atleidinėja kasose dirbančius žmones, mokydami savo klientus savarankiškai skenuoti prekes ir mokėti už jas aparatams.

Profsąjungų veikėjai

Jeigu viskas vyks panašiai kaip už Atlanto, Europoje ateityje drastiškai sumažės profesinių sąjungų narių, nes mažės ir pačių profesijų, ir dirbančiųjų. Profsąjungų įtaka mažėja tempu, tiesiogiai proporcingu mechanizacijai, skaitmenizacijai ir darbo vietų iškėlimui į pigesnes rinkas. Pernai JAV profesinių sąjungų narių sumažėjo 12 procentų, manoma, kad ateityje šis procesas tik spartės.

Paštininkai

123rf.com/Paštininkas
123rf.com/Paštininkas

Visame industriniame pasaulyje pašto darbuotojai tampa tokia pačia egzotiška profesija, kaip kadaise nutiko kaminkrėčiams. Juos atleidžia iš darbo, mažina pensijas, vienu žodžiu, negerbia. Žmonės neberašo laiškų ant popieriaus, mokamų laikraščių tiražai nesulaikomai sminga žemyn, todėl JAV valstybinis paštas (antras didžiausias darbdavys šalyje) ketina atleisti 120 tūkst. darbuotojų ir drastiškai sumažinti pensijas. Šeštadieniais paštas nebebus nešiojamas. Į šią nišą taikosi privačios bendrovės, bet didelio entuziazmo jos irgi nerodo.

Bibliotekininkai

Knygos persikelia į internetą, o mums nebereikia eiti į skaityklas, kad iš gūdžių saugyklų būtų atneštas reikalingas leidinys. Visi moka virtualioje erdvėje susirasti reikiamos informacijos, o bibliotekos, kadaise buvusios vienintele vieta, kur neturtingieji galėjo paskaityti knygų, prarado šį statusą. Dabar ieškantieji knygos savo kompiuteryje naudoja duomenų paieškos sistemas „Lexis Nexis“ arba JSTOR. Milijonai žmonių nešiojasi milijonus knygų skaitmeniniuose skaitytuvuose, planšetiniuose kompiuteriuose. Jie mėgsta skaityti, bet niekada nebeišvysime jų bibliotekoje.

Banko salės darbuotojai

Kam eiti į banką, jei jau dabar beveik visas operacijas gali atlikti išmaniuoju telefonu? Virtualių pinigų ir bankomatų epochoje kaip niekad aišku, kad klasikinės grynųjų operacijos reikalingos vis mažesnei daliai gyventojų, o bankų salėse dirbantys specialistai – dar viena nykstanti rūšis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min