Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

17-metė Malala Yousafzai Osle atsiims Nobelio taikos premiją

Malala Yousafzai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Malala Yousafzai
Šaltinis: BNS
0
A A

Pasauliniu vaikų teisių simboliu tapusi Malala Yousafzai, kuri vos išgyveno po talibų šūvio į galvą, trečiadienį tampa jauniausia Nobelio taikos premijos laureate ir prideda dar vieną apdovanojimą prie ilgo savo sąrašo.

Ši 17-metė pakistanietė premiją Osle atsiims drauge su aktyvistu iš Indijos Kailashu Satyarthiži, kuris 35 metus kovojo už tūkstančių vaikų išvadavimą nuo, praktiškai, vergų darbo.

Malala jau yra gavusi daug kitų apdovanojimų, daug kur pelniusi ovacijas ir pagyras, nuo Jungtinių Tautų (JT) iki Bakingamo rūmų.

Tačiau Nobelio premijos įteikimo ceremonijos išvakarėse ji sakė, kad toli gražu nėra pasirengusi miegoti ant laurų.

„Mes esame čia net tik atsiimti savo apdovanojimo, gauti šio medalio ir grįžti namo. Mes esame čia pasakyti vaikams, kad reikia stotis, reikia kalbėti už savo teises, Tai jūs galite pakeisti pasaulį“, – sakė Malala spaudos konferencijoje Nobelio institute Osle.

„Šiame pasaulyje, jei mes galvojame, kad esame modernūs ir pasiekėme tokią didelę plėtrą, tuomet kodėl ... yra tiek daug šalių, kuriose vaikai neprašo jokių „iPad“ ar kompiuterių, nieko. Tai, ko jie prašo, yra tik knyga, tik rašiklis, tad kodėl negalime to padaryti?“ – sakė ji.

Pašovė talibų kovotojas

Malalai buvo 15-ka, kai Talibano kovotojas šovė jai į galvą jai važiuojant mokyklos autobusu. Tai buvo kerštas už jos kampaniją dėl mergaičių švietimo. Nors Malala vos nemirė, ji buvo nuskraidinta sudėtingai operacijai į Birmingamą centrinėje Anglijoje ir išgyveno.

Šią savaitę pirmą kartą bus eksponuojama krauju permirkusi mokyklinė uniforma, kurią ji vilkėjo, kai į ją 2012-ųjų spalį buvo šauta netoli jos namų Svato slėnyje. Uniformą bus galima pamatyti parodoje Nobelio taikos centre Osle.

Nuo to laiko ji su šeima gyvena Anglijoje ir tęsia savo mokslus bei kampaniją.

Šią savaitę pirmą kartą bus eksponuojama krauju permirkusi mokyklinė uniforma, kurią ji vilkėjo, kai į ją 2012-ųjų spalį buvo šauta netoli jos namų Svato slėnyje. Uniformą bus galima pamatyti parodoje Nobelio taikos centre Osle.

Jos kvietimu prie jos Osle prisidėjo dar penki paaugliško amžiaus aktyvistai iš Pakistano, Sirijos ir Nigerijos, tarp jų – 16-metė Shazia Ramzan ir 17-metė Kainat Riaz, į kurias taip pat buvo šauta per Malalos užpuolimą. Tarp pakviestųjų yra ir 17-metė Amina Yusuf, mergaičių švietimo aktyvistė iš Šiaurės Nigerijos, kur teroristų grupuotė „Boko Haram“ 2014 metų balandį pagrobė daugiau kaip 200 moksleiviško amžiaus mergaičių.

Paklausta, kodėl mano, kad kai kurios islamo ekstremistų grupės nepritaria mergaičių švietimui, Malala, kuri buvo su spalvinga skarele, atsakė: „Deja, tie žmonės, kurie prieštarauja švietimui, jie kartais patys yra nemokyti ar buvo indoktrinuoti“.

Matoma papildoma simbolika

Premijos paskyrimas bendrai Malalai ir K.Satyarthi turi papildomos simbolikos, susiejant kaimynines valstybes, kurios tarpusavyje konfliktuoja dešimtmečius. Paskelbta laureate Malala sakė norinti, kad abiejų valstybių premjerai dalyvautų premijos įteikimo ceremonijoje Osle.

„Jeigu premjerai būtų atvykę čia, būčiau buvusi labai laiminga. Būčiau galvojusi tai kaip apie gerą progą paprašyti jų ... padaryti švietimą savo pagrindiniu prioritetu ir drauge dirbti dėl jo, nes matome, kad vaikų, kurie nelanko mokyklos ir kenčia vaikų darbą, yra daugiausia Indijoje ir Pakistane“, – sakė ji.

Malala bus žvaigždė kasmet rengiamame iškilmingame Nobelio premijų renginyje, kuriame taip pat dalyvaus literatūros premijos laureatas prancūzas Patrickas Modiano ir jo tėvynainis, Nobelio ekonomikos premijos laureatas Jeanas Tirole'is.

K.Satyarthi:„Vaikai yra perkami ir parduodami“

uo tarpu kitas šiemetinės taikos premijos laureatas K.Satyarthi yra ne toks žinomas.

Jis sveikino padidėjusį dėmesį, kurį Nobelio premija atnešė už skolas pavergtiems vaikams.

„Yra vaikų, kurie yra perkami ir parduodami kaip gyvuliai“, – Nobelio institute žurnalistams sakė šis linksmas 60-metis, kuris vilkėjo tradicinius indiškus drabužius.

„Tai labai svarbu milijonams ir milijonams vaikų, iš kurių atimta vaikystė, iš kurių atimta laisvė, iš kurių atimti švietimas ir sveikata“, – sakė jis ir pridūrė, kad Nobelio taikos premija atkreipė dėmesį į jų padėtį.

K.Satyarthi organizacija „Bachpan Bachao Andolan“ („Judėjimas už vaikystės išgelbėjimą“) didžiuojasi tuo, kad išvadavo daugiau kaip 80 tūkst. vaikų nuo darbo už skolas gamyklose ir dirbtuvėse visoje Indijoje. Organizacijos aktyvistų tinklai yra daugiau kaip 100-e valstybių. Kaip nurodo Tarptautinė darbo organizacija (TDO), visame pasaulyje yra maždaug 168 mln. vaikų darbininkų.

Nobelio premijų laureatai gauna 8 mln. Švedijos kronų (862 tūkst. eurų), kurie yra dalijami, jei premija paskiriama ne vienam asmeniui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min