Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Alkoholinis imunitetas: išrasti medikamentai, neutralizuojantys alkoholio poveikį

Kalifornijos universiteto (UCLA) mokslininkai su laboratorinėmis pelėmis išbandė pagal senovės kinų žolelių mišinio receptą sukurtą medikamentinį preparatą nuo pagirių, kuris neutralizuoja daugelį neigiamų alkoholio efektų. Jis yra vertinamas kaip galima alkoholizmo prevencijos priemonė.
Alkoholis
Alkoholis / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Kitaip tariant, išgėrus šio medikamento, apsvaigti nuo alkoholio jei ir pavyks, tai labai nelengvai. Išradėjai tvirtina, kad bus galima pamiršti ir pagirių sindromą, tačiau bene svarbiausias pasiekimas – medikamentas blokuoja potraukį alkoholiui ir stabdo priklausomybės nuo alkoholio vystymąsi.

Išbandžius preparatą su laboratorinėmis žiurkėmis (žiurkės organizmas į alkoholį reaguoja labai panašiai kaip žmogaus organizmas), paaiškėjo, kad šie graužikai įgijo „alkoholinį imunitetą“: nuo alkoholio poveikio „vakcinuotos“ žiurkės eksperimentų metu atlaikė arkliškus alkoholio kiekius neprarasdamos sąmonės ir beveik nejausdamos pagirių sindromo.

Anot tyrimo autorių, ne mažiau svarbu ir tai, kad žiurkės netapo priklausomos nuo alkoholio, nors net keletą savaičių buvo girdomos „beveik cisternomis“.

Medikamentinis preparatas sukurtas pagal žolelių mišinio receptą, kurį senovės kinai VII amžiuje naudojo pagirių efekto malšinimui. Į itin stipriu antialkoholiniu poveikiu pasižyminčio preparato sudėtį įeina razinmedžiu (angl. – oriental raisin tree, lot. – Hovenia Dulcis) vadinamo medžio sėklos. Preparatas pavadintas dihidromiricetinu (DHM).

Eksperimente dalyvavusios žiurkės buvo veikiamos alkoholio dozėmis, prilygstančiomis žmogaus per porą valandų išgertiems 15–20 butelių alaus. Dauguma graužikų nuo tokio alkoholio kiekio prarado sąmonę. Tačiau prieš išgertuves pavaišintos „stebuklinguoju“ DHM, žiurkės didžiulius alkoholio kiekius „pakeldavo“ nepalyginamai geriau. Kad nusitašytų iki sąmonės netekimo, reikėdavo kur kas daugiau alkoholio, o atgavus sąmonę pagirių simptomai pradingdavo po 15 minučių.

Tačiau, anot medikų, svarbiausia yra tai, kad preparatas slopino besiformuojantį eksperimente dalyvavusių žiurkių potraukį alkoholiui. Nors dėl DHM poveikio žiurkės, siekdamos apsvaigti, galėdavo išgerti daugiau, jos to nedarė.

„Vartojant alkoholį kartu su DHM niekada neturėtų susiformuoti priklausomybė nuo alkoholio“, – žurnalo „Journal of Neuroscience“ publikacijoje tvirtina tyrėjų grupės vadovas Jingas Liangas.

Mokslininkai netrukus ketina pradėti aiškintis, ar preparatas bus toks pats veiksmingas ir žmonėms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais