Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar reikia bijoti penktadienio, kovo 13-osios?

Penktadienis, kovo 13 d.
Alvydo Opulskio / 15min nuotr. / Penktadienis, kovo 13 d.
Šaltinis: 15min
0
A A

Taip susiklostė, kad šiais krizės metais pasauliui teks pergyventi net tris penktadienius, tryliktas mėnesio dienas. Tai - savotiškas rekordas.

Vienas toks penktadienis buvo vasarį, kitas kovą, trečiasis laukia lapkričio mėnesį.

Nieko nuostabaus. Aštuntajame dešimtmetyje, kai įvyko daugybė lūžių, ir ypač nestabiliais 1981 m., 1984 m. ir 1987 m. taip pat buvo rekordiškai daug tokių dienų. O „ramiais“ 70-aisiais, tik kartą - 1970 m. pasitaikė trys „trylikiniai“ penktadieniai. Žinoma, tai nėra taisyklė, kad penktadienis, trylikta diena sukelia kataklizmus. Tačiau ir 1914 m., kai prasidėjo Pirmasis Pasaulinis karas, kalendoriuje puikavosi net trys tokie ypatingi penktadieniai.

Psichologinė problema, dėl kurios prarandami milijonai

Daugelis žmonių tiesiog bijo skaičiaus „trylika“. Medikai tokią baimę vertina kaip ligą. Netgi pavadinimą jai sukūrė - triskadekafobija.

Kenčiantys dėl šio sutrikimo prieš juodąjį penktadienį save nuteikia negeriems dalykams. Manoma, kad taip elgiasi 25 proc. Europos gyventojų. Taip pat nustatyta, kad „juodieji penktadieniai“ JAV ekonomikai kaskart kainuoja 800-900 mln. dolerių. Nes dalis žmonių tiesiog gerai nedirba savo darbo ir galvoja apie baimes... Ne išimtis ir Rusija: Užbaikalės įstatymų leidėjai netgi perkėlė savo posėdį, kad tik jis nevyktų penktadienį, tryliktąją.

Garsūs, bet prietaringi žmonės

Istorija liudija, kad Napoleonas penktadieniais, tryliktą dieną nerengdavo mūšių, Bismarkas nepasirašinėdavo sutarčių. Winstonas Churchilis tą dieną nekišdavo nosies iš namų. Taip pat elgėsi ir Markas Tvenas bei Franklinas Ruzveltas. O Volfgangas Getė apskritai nesikeldavo iš lovos.

Skaičiaus „trylika“ visuomenė pradėjo bijoti nelabai seniai. Tačiau ne visose valstybėse. Tarkime Izraelyje - tai Dievo simbolis. Senovės Egipte ir majų gentyse „trylika“ simbolizavo dangišką aukščiausių jėgų palankumą.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min