Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Kodėl svarbu klausti vaikų, kaip jiems šiandien sekėsi bendrauti internete?

Internetas, socialiniai tinklai yra neatsiejama vaikų ir paauglių asmeninių santykių dalis. Internete mezgamos naujos pažintys, palaikomi esami santykiai su draugais ar pažįstamais, o taip pat virtuali erdvė yra svarbi realių santykių dalis – čia aptarinėjamos dienos naujienos, sprendžiami kilę konfliktai. Todėl suaugusieji turėtų nepamiršti domėtis ne tik vaiko gyvenimu mokykloje, bet ir internete, nes ten kasdien vyksta daug vaikams svarbių išgyvenimų.
Vaikai ir technologijos
Vaikai ir technologijos / Projekto partnerio nuotr.

Šiuolaikiniams paaugliams yra natūralu nuolatos būti prisijungus prie savo socialinio tinklo paskyros, dalintis savo „čia ir dabar“ padarytomis nuotraukomis, internetu klausti bendraklasių apie namų darbus. Internetas kartais yra ir ta vieta, kur pirmiausia pasakoma apie pasikeitusius santykius, pavyzdžiui, „Facebook‘o“ žinute pranešama apie draugystės pradžią arba išsiskyrimą. Virtualioje erdvėje vaikai susiduria ne tik su grėsmėmis, bet ir su galimybėmis bendrauti, kurti santykius, parašyti tuos dalykus, kuriems reikia daug drąsos pasakyti „akis į akį“.

„Susipykau su viena drauge. Tiksliau ji ant manęs supyko. Anksčiau labai ja pasitikėjau ir buvau davusi savo facebooko prisijungimą. Pasirodo ji neseniai įlindo į mano facebooką ir perskaitė viską, ką aš apie mūsų santykius rašiau kitiems draugams... Man atrodo, kad po šito aš su ja jau niekada nesusitaikysiu, nors norėčiau draugauti, nes ji man labai artima...“ („Vaikų linijai“ pasakojo 15 metų mergina)

„Kai grįžtu iš mokyklos daug susirašinėju su draugais facebooku. Vienas mano geras draugas neseniai man parašė, kad nori numirti. Keista, mokykloje jis visada atrodo toks linksmas ir niekada nieko liūdno nepasakoja. Bet facebooke jis atrodo visai kitaip. Kitą dieną susitikom mokykloj ir jis vėl buvo toks, kaip visada – nerūpestingas. Bet vakare mes vėl susirašinėjom ir jis buvo žiauriai liūdnas, sakė, kad nemato prasmės gyventi. Kaip man jam padėti? Ar susirašinėti toliau ar pasikalbėti su juo? Man baisu dėl jo“ (Savo nerimu su „Vaikų linijos“ konsultantu dalijosi 16 metų mergina)

Suaugusiems svarbu priimti, kad vaikai bendrauja ir bendraus su savo draugais internetu – tai neišvengiama jų kasdienybės dalis, tačiau kartu tai nereiškia, kad vaikams nerūpi gyvas bendravimas.

Kaip suaugusieji gali prisidėti, kad paauglių bendravimas internete būtų saugus ir jie išvengtų virtualaus bendravimo grėsmių?

  • Kalbėkite su vaikais apie saugaus bendravimo internete taisykles – pavyzdžiui, kad reikėtų vengti priimti nepažįstamus žmones į savo draugų ratą, neatskleisti savo asmeninių duomenų mažai pažįstamiems žmonėms ir pan.
  • Skatinkite vaikus ir paauglius saugoti savo prisijungimo duomenis ir jų neatskleisti net patiems geriausiems ir artimiausiems draugams.
  • Kalbėkite su vaikais apie jiems svarbius santykius internete, domėkitės jais, klauskite, su kuo šiandien bendravo, ką naujo patyrė ar sužinojo internete.
  • Atkreipkite vaikų dėmesį, kad bendraudami virtualioje erdvėje jie savo elgesiu negali skaudinti ar žeisti kitų žmonių. Pavyzdžiui, negalima naudoti kitų žmonių asmeninių duomenų ar nuotraukų be jų sutikimo, žeminti ar nepagarbiai komentuoti kitų žmonių įrašų ar nuotraukų, spausti „Patinka“ („Like“) ant kitų žmonių įžeidžių komentarų ar kaip kitaip prisidėti prie kitą žmogų žeminančios informacijos skleidimo.

Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai. www.auguinternete.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius