-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kokį žalingą turinį internete randa jame naršantys paaugliai?

Internete gausu visokios informacijos – tad nieko keisto, kad vaikai ir paaugliai, naršydami internete ir ieškodami jiems įdomios informacijos, neretai susiduria ir su netinkamu turiniu. Virtualioje erdvėje paaugliai nesunkiai gali rasti smurtinių, žiaurių vaizdo įrašų, žalingą elgesį skatinančių, pornografinių vaizdų ar kitos jiems pavojingos informacijos. Tai įrodo ir vaikų bei paauglių istorijos, pasakojamos „Vaikų linijai“.
Vaikai ir technologijos
Vaikai ir technologijos / Projekto partnerio nuotr.

„Vakar sėdėjau internete ir radau kai ką baisaus... Tokį puslapį, kuriame žmonės žiauriai elgiasi su gyvūnais, rodo, kaip kai kuriuos gyvūnus žudo... Visą vakarą verkiau, nes labai myliu gyvūnus ir nesuprantu, kodėl žmonės taip elgiasi... Ar galima tą puslapį kaip nors užblokuoti ar sunaikinti? Tėvams nenoriu sakyti, jie ir taip priekaištauja, kad per daug internete sėdžiu...“ („Vaikų linijai“ pasakojo 11 metų mergaitė)

Kartais vaikai ir paaugliai susiduria ar pradeda lankytis tokiuose interneto puslapiuose, kur yra skatinamas tam tikras vaikui žalingas elgesys. Pavyzdžiui, paaugliai gali prisijungti prie „Facebook‘o“ grupės apie savižalą, kurios nariai dalijasi savęs žalojimo patirtimis, būdais, kelia tai iliustruojančias nuotraukas. Valgymo sutrikimų turinčius jaunuolius gali sudominti „pro-ana“ diskusijos internete („pro-ana“ yra vadinami anoreksiją propaguojantys puslapiai ir informacija), kuriose bendrauja valgymo sutrikimų turintys paaugliai.

Jei pastebite, kad jūsų vaikas pradėjo lankytis puslapiuose, kuriuose skatinamas žalingas elgesys, greičiausiai tai reiškia, kad jam arba kažkam iš jo aplinkos yra reikalinga pagalba. Žinoma, kartais paaugliai tokius puslapius lanko iš smalsumo, tačiau neretai už to gali slėptis įvairūs vaiko išgyvenami sunkumai. Pavyzdžiui, didelis noras numesti svorio, neadekvatus savo kūno vertinimas arba ieškojimas, kaip numalšinti sunkias emocijas – tokie motyvai gali paskatinti vaiką domėtis savižala ar kitu sau žalingu elgesiu.

„Aš nuolat kenčiu dėl patyčių. Kartais taip skauda, kad net nežinau, ką daryti... Internete susiradau istorijų, kad pjaustymasis „nuveja“ emocinį skausmą viduje. Pabandžiau. Ir nuo kelių pjūvių man pasidarė gan malonu ir ramiau...“ („Vaikų linijai“ prisipažino 13 metų paauglė)

Kaip suaugusieji gali padėti vaikams apsisaugoti nuo žalingo turinio internete?

  • Drąsinkite vaikus jums papasakoti apie internete aptiktą netinkamą informaciją.
  • Kartu su vaiku praneškite apie netinkamą turinį, pavyzdžiui, socialinio tinklo administratoriui.
  • Apie aptiktas netinkamo turinio interneto svetaines galite pranešti „Karštajai linijai“ (reikia užpildyti pranešimo formą svetainėje www.draugiskasinternetas.lt),
  • Jei pastebite, kad vaikas lankosi savižalą ar kitą žalingą elgesį propaguojančiuose puslapiuose – stebėkite vaiką ir ieškokite būdo su juo pasikalbėti, kuo jį traukia tokia informacija.

Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai. www.auguinternete.lt​​

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius