TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Beveik šimtas savanorių papuošė etnografinį kaimą

Letukų sodyba
Sodyba
Šaltinis: 15min
0
A A

Ar senoji namų puošimo tradicija vis dar aktuali XXI amžiuje? Tikrai taip! Šią vasarą tuo įsitikino didelis būrys savanorių, dalyvavusių Neries regioninio parko direkcijos projekte “Mūs pirkelė dailiai inrėdzyta”.

Aplink Vilnių sparčiai kylant šiuolaikiškiems gyvenamiesiems namams ir kuriantis naujo tipo gyvenvietėms, prie pat sostinės esančiame Šilėnų etnokultūriniame kaime buvo atsigręžta į vietos tradicijas. Daugiau nei tris mėnesius vietos ir sostinės moksleiviai, mokytojai, savanoriai iš užsienio, neįgalieji, medžio meistrai ir kiti kultūros paveldu besidomintys projekto dalyviai piešė ir pjaustinėjo ornamentus, šlifavo, dažė ir galiausiai montavo tradicinės medinių pastatų puošybos elementus.

Per vasarą papuošti penki gyvenamieji namai – visi jie pasidabino naujais langų apvadais ir karūnomis, o dvi pirkios – ir vėjalentėmis bei karnizais. Dveji buvusios kaimo karčiamos langai taip pat sulaukė dažais kvepiančių langinių.  

Daugiau nei tris mėnesius kultūros paveldu besidomintys projekto dalyviai piešė ir pjaustinėjo ornamentus, šlifavo, dažė ir galiausiai montavo tradicinės medinių pastatų puošybos elementus.

Visa puošyba kurta remiantis krašto tradicijomis, siekiant išsaugoti savitą Vilniaus apylinkių regiono veidą. Per daugiau nei dešimtmetį,  nuo 2002 m., surinkti vietos medinių pirkių puošybos pavydžiai šiemet pasitarnavo kaip puikus atspirties taškas tolimesnei kūrybai.

Laikydamiesi pagrindinių tradicinės puošybos principų (simetrijos, ritmo, mastelio, ornamentų pasikartojimo, svarbiausių pastato dalių išryškinimo) dalyviai kartu su pastatų savininkais sukūrė savitą, o svarbiausią – savą, rankų darbu sušildytą ir širdžiai mielą puošybą. 

Kiekvienas projekto dalyvis įsitikino, kad tradicinė mūsų pastatų puošyba – labai subtili, skoninga, tačiau nepaprastai daili ir puošni. Ir, svarbiausia, jos pagaminimas nėra toks sunkus, kaip daugelis įsivaizdavo – net ir savanoriai iš Makedonijos ir Ispanijos puikiai susidorojo su užduotimi!

Įkvėpimo pasisemti ir langų karūnose žydinčiomis trilapėmis „lelijomis“ galite pasigrožėti Šilėnų kaime, Zujūnų sen., Vilniaus raj. Projekto metu papuoštos pirkios pažymėtos specialiomis lentelėmis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min