Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Beždžionių patinai yra linkę į seksualinį priekabiavimą, nustatė mokslininkai

Šimpanzė
123rf.com nuotr. / Šimpanzė
Šaltinis: 15min
3
A A

Seksualinis priekabiavimas ir smurtas būdingas ne tik žmonėms. Kai kurių beždžionių patinai reguliariai priekabiauja prie patelių, nes taip gali jas kontroliuoti, teigia britų ir prancūzų mokslininkai.

Gamtoje iki šiol nebuvo stebėtas nei vienas atvejis, kuomet vyriškos lyties babuinas tiesiog išprievartautų patelę. Dabar grupė mokslininkų iš Prancūzijos ir Anglijos mano galintys paaiškinti, kodėl. Jų teigimu, norėdami gauti tiek sekso, kiek nori, patinai tiesiog pasitelkia subtilesnę ir ilgalaikę strategiją.

„Stebėdama babuinus natūraliomis sąlygomis, aš pastebėjau, kad patinai dažnai neišprovokuoti užpuldavo pateles ar imdavo jas vaikytis“, – sako Alice Baniel, Tulūzos Studijų pažengusiems instituto biologė ir pagrindinė tyrimo autorė.

Tokie išpuoliai prasidėdavo likus kelioms savaitėms iki tada, kai patelėms prasidėdavo ovuliacija ir jos galėdavo pradėti palikuonį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gorila
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gorila

Stebint beždžiones paaiškėjo, kad pasikartojančių agresyvių išpuolių be jokios akivaizdžios priežasties tikslas greičiausiai buvo kelti patelėms nuolatinį spaudimą, kad jos nesipriešintų, kai patinas galiausiai nespręs, kad atėjo metas lytiniam aktui.

Smurtas atsiperka

Mokslininkai ketverius metus tyrė dvi dideles babuinų grupes Tsaobio parke Namibijoje. Per tą laiką jie ne kartą stebėjo, kaip patinai vaikosi pateles bent pusę minutės ar ilgiau, kandžioja, purto ar stumdo jas. Kartais patinai užvydavo pateles į medį ir priversdavo šias sėdėti ant plonų šakų. Patelei užstrigus medyje, patinas galėjo ją kankinti dar kelias minutes.

„Ji rėkdavo ir rėkdavo. Kartais patinas priversdavo ją nušokti nuo medžio, net jei aukštis toks, kad ji galėdavo susižeisti. Tai labai bjauru“, – pasakojo viena tyrėjų Elise Huchard iš Monpeljė universiteto.

Tokie išpuoliai dažnai vesdavo ir prie sužeidimų. Vis dėlto tyrėjai pastebėjo, kad patinai, kurie elgdavosi agresyviai su tam tikra panele, dažniau su ja poruodavosi vėliau.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Beždžionės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Beždžionės

Tyrėjų teigimu, tai rodo, kad daugelį patelių labiau traukė agresyvūs patinai. Tokias tendencijas pastebi ir kitų rūšių tyrėjai.

Žmonės irgi taip elgiasi?

Pasak A.Baniel, kadangi tarp poravimosi ir smurto aktų gali praeiti didelis laiko tarpas, ilgą laiką tyrėjai ryšio tarp šių dalykų nepastebėjo. Tačiau žinoma, kad šimpanzių populiacijoje tokios tendencijos irgi pastebimos.

Kai kurie mokslininkai svarsto, kad seksualinis priekabiavimas gali būti būdingas visiems primatams, kurie gyvena didelėmis grupėmis, ypač kuomet patinai yra didesni ir stipresni už pateles.

Kitaip tariant, tai gali galioti ir žmonėms.

E.Huchard teigia, kad tyrimų rezultatai atveria galimybę, kad „seksualinio priekabiavimo šaknys slypi evoliucijoje“,

„Seksualinio priekabiavimo formos tarp babuinų atrodo panašiai kaip ir tarp žmonių. Tarp beždžionių priekabiavimas dažnai pasireiškia būtent stabiliuose santykiuose, kuriuose patinas visada santykiauja su ta pačia patele. Tai šiek tiek primena smurtą žmonių šeimoje“, – sako E.Huchard.

Vis dėlto ji pabrėžia, kad tai – tik hipotezė, kurią patvirtinti arba paneigti turi vėlesni tyrimai. „Išvadas daryti dar per anksti“, – sako ji.

Parengta pagal Dw.com.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min