Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 16d. 14:02

Britas, sukėlęs tikrą revoliuciją mūsų buityje – ar žinote, kas jis?

Jo sukurti produktai šiandien yra naudojami daugiau nei 70-yje pasaulio šalių. Juos yra įsigiję net ir britų karališkieji rūmai. Revoliuciją buityje inicijavęs britų inžinierius 2017 metų pavasarį disponavo didesniu nei 8-ių milijardų JAV dolerių turtu. Tai – Jamesas Dysonas (69), pradėjęs savo karjerą nuo... dulkių siurblio!

Šiandien J.Dysono įkurtoje tarptautinėje bendrovėje dirba per 8500 žmonių, verslininkas yra vienas geidžiamiausių darbdavių šalyje. Jaunus profesionalus sekti karjeros jo suburtame kolektyve motyvuoja verslininko požiūris į technologinę plėtrą. Išradėjas dideles lėšas skiria naujų produktų kūrimui ir tobulinimui.

Vien 2016 metų lapkritį jo kompanija paskelbė skyrusi 2,3 bilijonų dolerių investicijoms į naujų idėjų kūrimą, gamyklų plėtrą ir bendradarbiavimą su britų aukštosiomis mokyklomis. „Stengiuosi įdarbinti jaunus inžinierius, tik baigusius universitetus. Jie yra kupini idėjų, idealizmo ir svarbiausia – jie nebijo klysti. Tik klystantis žmogus gali kažko išmokti ir kažką atrasti“, – vienoje iš verslo konferencijų yra teigęs J.Dysonas.

Sunki pradžia

Būtent klaidų ir bandymu metodu pats išradėjas pradėjo savo karjerą. Dar 1970-ųjų pabaigoje sumanęs sukurti efektyvesnį dulkių siurblį, kuriam nereiktų siurbimo maišelio, J.Dysonas net penkerius metus dirbo prie įvairių siurblių prototipų. Teigiama, jog per tą laiką jis išmėgino daugiau kaip 5000 dulkių siurblių variacijų. Visą tą laiką šeimą finansiškai išlaikė menų mokytoja dirbanti jo žmona.

Tik klystantis žmogus gali kažko išmokti ir kažką atrasti.

Kai 1983 metais jis pasiūlė rinkai savo išradimą, britų gamintojai ir platintojai atsisakė plėtoti šio produkto gamybą, kadangi tai būtų sukėlę sumaištį rinkoje – iš dulkių siurblių maišelių ir filtrų nemažus pinigus uždirbdavo tie patys siurblių gamintojai.

Tačiau J.Dysonas nenuleido rankų ir 1985 surado galimybę savo išradimą pasiūlyti Japonijos rinkai, kur po pirmų „G-Force“ dulkių siurblio sėkmingų pardavimų tapo tikra „statuso“ preke. Tai buvo „Dyson“ kompanijos pradžia.

Jamesas Dysonas ir jo išradimas
Jamesas Dysonas ir jo išradimas

„Dažna didžiulių tarptautinių bendrovių problema – nenoras investuoti į inovacijas. Dideli produkto pakeitimai kelia papildomą riziką, kurios niekas nenori prisiimti. Tai aš matau kaip galimybę nedidelėms įmonėms, pradedantiesiems perimti inovacijų kryptį į savo rankas“, – savo pastebėjimus „Edison Nation“ interviu metu pasakojo išradėjas.

Kas yra inovacija? Tai, J.Dysono teigimu, didelis produkto ar paslaugos pokytis, kuris nulemia naują kryptį. „Inovacijos gerina mūsų gyvenimo kokybę, suteikia didesnes galimybes, kasdienę buitį padaro žymiai malonesnę, – įsitikinęs išradėjas. – Jeigu jūs galite eikvoti mažiau elektros, naudoti mažiau medžiagų, tai, ką darote, galite padaryti greičiau ir sklandžiau – tai ir yra inovacija, techninė pažanga.“

Ilgas kelias iki rezultatų

Vienas didžiausių J.Dysono autoritetų – išradėjas Thomas Edisonas, savo vardu užpatentavęs daugiau nei tūkstantį išradimų. „T.Edisonas vienas pirmųjų suprato technologinės pažangos esmę, tai – pakartojimai. Jis kurdavo prototipą po prototipo tol, kol išradimas imdavo veikti.

Svarbiausia, jog kurdamas naują prototipą jis padarydavo tik vieną pakeitimą, kas jam leisdavo suprasti, kas veikia, o kas ne. Tai yra tikras klaidų ir bandymų procesas, atradimo procesas. Nors tai kitiems gali skambėti nuobodžiai, bet iš tiesų tai yra labai įdomi veikla“, – pasakojo birtų inžinierius.

Dyson
Dyson

Inovacijos gerina mūsų gyvenimo kokybę, suteikia didesnes galimybes, kasdienę buitį padaro žymiai malonesnę.

Tiesa, jis teigė pats savęs nelaikantis mokslo inovatoriumi, bet veikiau – meno ir inžinerijos sintezės atstovu. „Vaikystėje buvau keistas vaikas, man sunkiai sekėsi mokykloje, tačiau buvau gabus klasikinėms disciplinoms ir menams, todėl visai natūraliai patekau į dizaino mokyklą. Ten ir supratau, jog inžinerinė kūrybos dalis man yra daug įdomesnė nei estetinė. Mane traukia išradimo galia.

Kai kurie žmonės išradėjais tampa būdami mokslininkais. Jie stengiasi atrasti būdą pasiekti norimų rezultatų. Aš nesu mokslininkas, bet veikiau kūrėjas, kuris yra pasiryžęs padaryti viską kitaip, klysti, klaidingai manyti, pradėti viską iš naujo, kol pasieks savo tikslą“, – interviu metu tokį požiūrį yra išsakęs J.Dysonas.

VIDEO: Šie išradimai pakeis jūsų požiūrį į įprastus buities prietaisus

Šiuo metu „Dyson“ kompanija kuria ne tik ciklono technologiją naudojančius, kokybės ženklą pelniusius dulkių siurblius, bet ir oro priežiūros įrenginius: galingus termoventiliatorius ir ventiliatorius, higieniškus rankų džiovintuvus, apšvietimo sprendimus. Visa neseniai „Dyson“ rinkai pasiūlė „Supersonic“ plaukų džiovintuvą, kuris per itin trumpą laiką tapo sensacija, pamėgta plaukų meistrų. Ši inovacija netrukus bus pristatyta ir Lietuvoje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min