TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvoje surinktas plastikas – tiek perdirbimui, tiek šilumos energijai išgauti

Susmulkintas plastikas
„Atliekų tvarkymo centro“ nuotr. / Susmulkintas plastikas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje surinktos plastiko atliekos šildo lenkus arba vėl sugrįžta iš Kinijos ar ES šalių pavirtę naujais gaminiais. Nuolat kalbant apie rūšiavimo ir perdirbimo svarbą, neretai kyla klausimų apie tolesnį išrūšiuotų atliekų kelią. Įvairios atliekos surinktos ir išrūšiuotos skirtingai panaudojamos. Bene labiausiai žinoma antrinė žaliava yra plastikas, kurį surenka ir perdirba keletas Lietuvos bendrovių.

Viena jų, – „Atliekų tvarkymo centras“, – specializuojasi automobiliuose ir elektronikos gaminiuose naudojamo plastiko apdorojime ir perdirbime. Vien 2014 metais ši įmonė iš viso surinko daugiau kaip 1 tūkst. tonų plastiko bei gumos atliekų iš automobilių ir atskyrė iš elektronikos atliekų.

Dalį surinkto plastiko ir gumos bendrovė perdirba smulkindama specialia automatizuota įranga. Toks susmulkintas plastikas tinka kaip žaliava naujų gaminių gamybai bei šilumos energijai gauti. Šiuo metu nemaža perdirbto plastiko dalis keliauja į kaimyninę Lenkiją, kur pavirsta naujais gaminiais arba šilumos energija.

Šildymui naudojamo plastiko paruošimui nėra keliami labai dideli reikalavimai, nėra svarbu itin kruopščiai atskirti, kokios rūšies plastiko drožlės keliauja į specialias krosnis. Ten pat keliauja ir automobilių gumos, nes speciali šilumos energijos išgavimo įranga saugiu aplinkai būdu leidžia deginti ne tik plastiką. Neretai plastikai ir gumos eksportuojamos išrūšiuotos, bet nesusmulkintos, nes prie šilumos gamybos įrangos paprastai veikia labai galingos smulkinimo linijos, kurios paruošia atliekas tolimesniam panaudojimui.

„Atliekų tvarkymo centro“/Plastiko smulkinimas
„Atliekų tvarkymo centro“/Plastiko smulkinimas

Kaip antrinė žaliava naudojamas plastikas gali būti presuojamas arba smulkinamas į drožles. Iš elektronikos, buitinės technikos atliekų atskirtas plastikas dažniausiai presuojamas, kraunamas į jūrinius konteinerius ir laivais keliauja į tas šalis, kur vyksta naujų gaminių gamyba, šiuo atveju dažniausiai į Europos Sąjungos valstybes ir Kiniją.

Nesusmulkintą plastiką gamintojai lengvai išrūšiuoja pagal rūšis, kurių yra kelios dešimtys, ir gautą žaliavą naudoja pakartotinai.

Specialia įranga gali būti smulkinamas ir tas plastikas, kuris bus naudojamas įvairiems gaminiams, tačiau gamintojas turi pasitikėti antrinių žaliavų tiekėju ir jo teikiamos žaliavos kokybe. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Plastikas
Parašykite atsiliepimą apie 15min