Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dar nerodyti kadrai: erdvėlaivio „Challenger“ katastrofa 1986-aisiais

Erdvėlaivio „Challenger“ katastrofa 1986-aisiais
Kadrai iš filmuotos medžiagos / Erdvėlaivio „Challenger“ katastrofa 1986-aisiais
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) žavėjęsis tuomet 19-metis kosminių skrydžių entuziastas Jeffrey Aultas 1986-ųjų sausio 28 d. atvyko į Floridą stebėti ir mėgėjiška vaizdo kamera „Super 8“ juostelėje nufilmuoti daugkartinio naudojimo erdvėlaivio „Challenger“ su septyniais JAV astronautais skrydį į orbitą.

„Vyliausi, jog tai, ką pamatysiu, prisiminsiu visą gyvenimą, – dabar prisimena unikalių video kadrų autorius. – Taip ir buvo. Tiesa, išvydau visai ne tai, ką norėjau išvysti.“

J.Aultas katastrofos dieną erdvėlaivio pakilimo procedūrą stebėjo stovėdamas Kenedžio kosminiame centre, mažiau kaip už 15 kilometrų nuo starto aikštelės. Nufilmuoti kadrai artimiausiems 25-eriems metams atsidūrė kažkur J.Aulto stalčiuose. Dienos šviesą jie vėl išvydo tik praėjusią savaitę.

Vaizdo medžiagoje užfiksuotas kylantis erdvėlaivis „Challenger“. Fone girdisi susižavėjusių žiūrovų šūksniai, ovacijos ir replikos. „Nuostabu! Oho! Čia tai bent!“ – pirmosiomis skrydžio sekundėmis žiūrovų gretose girdėti vyriškas balsas.

Akivaizdu, jog žmonės nesuprato, kas vyksta, kai 73-iąją skrydžio sekundę „Challenger“ netikėtai sprogo. „O, kaip gražu“, – nesuvokdama, jog regi katastrofą, sprogimu grožisi viena dama.

Erdvėlaiviu „Challenger“ į orbitą skrido astronautai Mike'as Smithas, Dickas Scobee'as, Ronas McNairas, Ellison Onizuka, Gregas Jarvis ir Juditha Resnik. Visi septyni įgulos nariai žuvo. Su kitais šešiais astronautais erdvėlaiviu skrido ir Christa McAuliffe, pirmoji projekto „Mokytojai kosmose“ dalyvė, atrinkta iš 11 tūkst. kandidatų. Mokytoja planavo JAV moksleiviams surengti pamoką tiesiai iš kosmoso.

Būtent todėl, kad į orbitą skriejo civilė astronautė, „Challenger“ startą stebėjo daugybė žmonių. Didelė jų dalis buvo mokyklinio amžiaus.

 


 
Po sprogimo praėjus keletui sekundžių, už kadro iš Skrydžių kontrolės centro pasigirsta NASA viešųjų ryšių pareigūno Steve'o Nesbitto balsas: „Dėmesio, klausykitės labai įdėmiai. Akivaizdu, jog įvyko didelis gedimas.“

 Dar po kelių akimirkų tas pats balsas pranešė: „Erdvėlaivis sprogo. Mes mėginame išsiaiškinti, ką šią akimirką galime padaryti.“ Tik tuomet misijos startą stebėję žmonės suprato, kas įvyko. Žiūrovus išgirsta naujiena šokiravo.

Neseniai buvo rasta ir paviešinta dar viena mėgėjiška kamera nufilmuota medžiaga, kurioje užfiksuota „Challenger“ katastrofa. Jos autorius – Orlando oro uoste įvykius stebėjęs iš „Disney World“ pramogų parko su šeima grįžtantis Bobas Karmanas. Iki tol buvo manoma, jog vieninteliai mėgėjiškai filmuoti „Challenger“ tragedijos kadrai priklausė Jackui Mossui, kuris 4 min. trukmės epizodą nufilmavo iš savo namų Vinter Heivene.

Sprogusio erdvėlaivio nuolaužos pabiro į Atlanto vandenyną ties Floridos rytine pakrante. Kai kurios „Challenger“ nuolaužos buvo rastos vandenyno dugne. Nustatyta, jog kosminis laivas sprogo dėl izoliacinių medžiagų defekto.

Katapultavimosi ar kitokių gelbėjimo sistemų įgulos nariams erdvėlaivyje nebuvo. Vėliau tapo aišku, jog keletas astronautų po sprogimo galėjo likti gyvi. Tuometinis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas įsakė kruopščiai ištirti incidentą, po kurio NASA daugkartinių erdvėlaivių „Space Shuttle“ programa buvo nutraukta trejiems metams.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Kosmosas NASA
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min