Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiulis Saulės žybsnis – grėsmė Žemės elektros tinklams

Saulė į kosminę erdvę išmetė galingą plazmos pliūpsnį.
Kadras iš vaizdo įrašo / Saulė
Šaltinis: 15min
0
A A

Dailymail.co.uk tinklalapyje išplatintos NASA padarytos nuotraukos apie padidėjusį Saulės aktyvumą. Nuotraukose matomas nemažas žybsnis, kylantis iš Saulės ir galintis sutrikdyti Žemės palydovų ryšį, o taip pat pakenkti elektros tiekimui.

Šį reiškinį užfiksavo NASA kosminė observatorija SDO. Mokslininkų nuomone, tokie procesai Saulėje paveiks ir Žemę – joje gali kilti nedidelė geomagnetinė audra.

Šis žybsnis buvo gan nemažas“, – tvirtino Bilas Murtaghas, Kosmoso orų prognozių centro (Space Weather Prediction Centre) programų koordinatorius, apibūdindamas M-2 (vidutinio dydžio) Saulės blyksnį, kuris kilo pirmadienį 1.41 val. nakties (Rytų JAV laiku).

„Mes pastebėjome Saulės žybsnio pradžią ir jis nebuvo labai didelis, tačiau kilusi liepsna sukėlė radioaktyvių dalelių atsiradimą ir tada įvyko Saulės vainiko masės pliūpsnis“, – pasakojo B.Murtaghas.

NASA specialistai aukštos kokybės nuotraukose ir vaizdo įrašuose įamžintą įvykį apibūdino kaip „vizualiai nepaprastą“, tačiau pažymėjo, kad jo padariniai Žemei greičiausiai bus menki, nes šis pliūpsnis nebuvo tiesiogiai nukreiptas į mūsų planetą.

„Didelis dalelių debesis pakilo ir greitai nukrito žemyn. Atrodė, kad jis apgaubė beveik pusę Saulės paviršiaus“, – rašoma NASA pranešime.

Anot B.Murtagho, specialistai atidžiai stebėjo šį įvykį, mėgindami nustatyti, ar jis gali sukelti Saulės ir Žemės magnetinių laukų susidūrimą.

„Prognozuojame, kad po kelių dienų dalis šios medžiagos gali paveikti mus, esančius Žemėje, ir sukelti geomagnetinę audrą. Žinoma, nemanome, kad ji bus labai stipri, tačiau vidutinį lygį turėtų pasiekti“, – tvirtina B.Murtaghas.

Daugiau nei 12 palydovų ir kitų kosminių aparatų stebi heliosferą, o vienas įrenginys, įtaisytas Mėnulio žvalgybai skirtame NASA palydove, matuoja radiacijos dydį ir jos poveikį.

„Žinoma, per visą šio palydovo misijos laiką (2 metus) tai pats reikšmingiausias įvykis, rodantis, kad Saulė grįžta į savo tipišką aktyvumo stadiją“, – tvirtina Harlanas Spence'as, pagrindinis radiacijos poveikio tyrėjas.

„Geomagnetinė audra gali sukelti elektros tinklų, palydovų ir kitų įrenginių veikimo sutrikimų. Dėl jos tikriausiai teks keisti virš ašigalių regionų skrendančių lėktuvų maršrutus“, – teigia B.Murtaghas.

„Per šias dideles radiacines audras kai kurios avialinijos dėl saugumo turės nukreipti skrydžius nuo ašigalių regionų. Žmonės, prižiūrintys palydovus, žinoma, irgi stebės šiuos įvykius, nes geomagnetinės audros gali kelti įvairiausių palydovų trukdžių“, – tvirtina B.Murtaghas.

Anot NASA, trečiadienį ir ketvirtadienį vėlai vakarais tikriausiai bus matomos šiaurės ir pietų pašvaistės.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min