Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 10, 15:25

Drugių pažinimo ir skaičiavimo mokymai – auksuotosios šaškytės paieškos

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su Žuvinto biosferos rezervato direkcija ir Lietuvos dieninių drugių stebėjimo programos (BMS Lietuva) koordinatorėmis birželio 18-19 d. nuo 9.30 val. kviečia pasinerti į margaspalvį vasarišką nuotykį dvi dienas skaičiuojant dieninius drugius Žuvinto biosferos rezervato pievose, pelkėse ir miškuose, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Drugys
Drugys / Eglės Vičiuvienės nuotr.

Galbūt, atrasime iki šiol neatrastų rūšių drugių, turėsime galimybę įgyti specializuotų teorinių žinių apie birželio mėnesį skaidančių dieninių drugių įvairovę, jų mitybinius ryšius su augalais, drugių skaičiavimo ir fotografavimo metodus. Specialiai ieškosime Dzūkijoje dar neatrastos pievų drugių rūšies – auksuotosios šaškytės. Kviečiame drugių entuziastus įgyti vertingų žinių, prisidėti prie jų skaičiavimų ir apsaugos Lietuvoje ir Europoje.

Auksuotoji šaškytė (Euphydryas aurinia) – tai reta, į Lietuvos raudonąją knygą įrašyta ir iki šiol nei Dzūkijos, nei Suvalkijos kraštuose dar neužfiksuota dieninių drugių rūšis. Šio drugio vikšrų mitybinis spektras yra pakankamai platus ir apima augalus, priklausančius sausmedinių augalų šeimai (Caprifoliaceae), kaip pievinė miegalė (Succisa pratensis) ar dirvinė buožainė (Knautia arvensis).

Pagrindinė auksuotosios šaškytės nykimo priežastis yra šių drugių buveinių nykimas dėl netinkamos žmogaus ūkinės veiklos ar neveikimo. Ši rūšis taip pat yra įrašyta ir į Europos Bendrijos Buveinių direktyvos II priedo saugomų rūšių sąrašą, jai saugoti steigiamos Natura‘2000 tinklo teritorijos. Auksuotosios šaškytės reguliarūs stebėjimai Lietuvoje yra vykdomi daugiausiai Aukštaitijos, tai pat ir keliose Žemaitijos krašto saugomose teritorijose.

Žuvinto biosferos rezervatas, tai savo išskirtine gamtine verte puikiai žinoma saugoma teritorija, nuo seno viliojanti gamta, o ypač paukščiais ir šlapynėmis, besidominčius lankytojus. Rezervatas įrašytas į Ramsaro konvencijos saugomų teritorijų sąrašą, paskelbtas Natura 2000 teritorija, o 2011 m. įtrauktas ir į Pasaulinį UNESCO programos „Žmogus ir biosfera“ biosferos rezervatų tinklą.

Ši saugoma teritorija išsiskiria dviem dideliais Pietų Lietuvos pelkių kompleksais – Žuvinto paliomis su ežeru ir Amalvo pelkynais, taip pat biologinės įvairovės požiūriu unikaliais Buktos mišku ir Žaltyčio ežeru.

Renginys skirtas: 12+ amžiaus dalyviams jau užsiregistravusiems tinklalapyje ar planuojantiems artimiausiu laiku pradėti „skaičiuoti“ drugius su BMS Lietuva.

Susitikimo vieta ir laikas: Žuvinto biosferos rezervato direkcija, Kampelių g. 10, Aleknonių k. Simno sen. Alytaus r. sav. (54.468, 23.547), 2022 birželio 18 d. 09.30 val.

Renginio trukmė: 2022 birželio 18-19 d.

Renginyje kartu su patyrusiais entomologais dalyvaus jau esami ir būsimi drugių entuziastai, gamtos mėgėjai, todėl tikintis didelio norinčių sudalyvauti žmonių skaičiaus, registracija privaloma, o dalyvių skaičius ribotas.

Asmeninio archyvo nuotr./Žuvinto ežeras
Asmeninio archyvo nuotr./Žuvinto ežeras

Registracijos forma (privaloma pažymėti, jei esate vegetaras) yra čia.

Atvykus į renginį reikės sumokėti 45 Eur mokestį grynais (už nakvynę gamtos mokykloje ir maitinimą).

Tuos, kurie negalės atvykti į renginį, kviečiame stebėti tiesioginę transliaciją su TV laidų vedėju, žurnalistu Ignu Krupavičiumi birželio 18 dieną 9.30 val. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos feisbuko paskyroje.

Plačiau apie Žuvinto biosferos rezervato vertybes papasakos šios saugomos teritorijos direktorius Paulius Čeponas ir ekologas Arūnas Pranaitis, retą drugį auksuotąją šaškytę pristatys VSTT Metodinio analitinio centro gamtosaugos ekspertas, entomologas Giedrius Švitra, o praktinius drugių skaičiavimo užsiėmimus ves BMS Lietuva programos koordinatorės, gamtininkės Inga Banytė ir Eglė Vičiuvienė.

SAUgoma ir TAU!

Renginys feisbuke.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min