Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Facebook'as“ – geriausias Izraelio šnipų draugas

„Facebook“ logotipas
„Scanpix“ nuotr. / „Facebook“ logotipas
Šaltinis: 15min
0
A A

Gazos miesto centre esanti interneto kavinė sausakimša žmonių. Daugiausia jų – jaunuoliai. Kai kurie iš jų įsitraukę į socialinio tinklo „Facebook“ pasaulį. „Facebook'e praleidžiu po dešimt valandų per dieną“, – BBC žurnalistui prisipažįsta parduotuvėlės savininkas Mohammedas. – „Čia turiu daugiau nei 200 draugų“.

Savo ruožtu Gazos ruožą kontroliuojanti islamistinė grupuotė „Hamas“ tiki, kad palestiniečių aistra socialiniams tinklams palengvina Izraeliui šnipų verbavimą. Žydų valstybė ilgą laiką turėjo informatorių tinklus Vakarų Krante ir Gazos ruože, taip tikėdamasi sužlugdyti karinių palestiniečių grupuočių veiksmus.

Praeityje visi su Izraeliu bendradarbiavę palestiniečiai, šiam faktui paaiškėjus, buvo nužudyti. Šią savaitę „Hamas“ paskelbė ketinanti nužudyti kiekvieną, kuris taps Izraelio agentu.

Pasakoja apie asmenines problemas

„Facebook'as“ yra svarbus dalykas, kuriuo naudojasi izraeliečiai“, – sakė „Hamas“ valdomos Vidaus reikalų ministerijos atstovas Ehabas al–Husseinas. – „Daugelis žmonių nesusimąsto apie saugumą. Jie prisijungia prie interneto ir kalba apie savo asmenines problemas, kaip pavyzdžiui, kurias patiria su savo žmonomis ar merginomis“.

Izraelio saugumo tarnybos gali tuomet susisiekti su tais žmonėmis telefonu, elektroniniu paštu ar per šiuo metu Gazoje esančius Izraelio žmones ir pasinaudoti šia informacija, darydama spaudimą žmonėms tapti šnipaisIzraelio saugumo tarnybos gali tuomet susisiekti su tais žmonėmis telefonu, elektroniniu paštu ar per šiuo metu Gazoje esančius Izraelio žmones ir pasinaudoti šia informacija, darydama spaudimą žmonėms tapti šnipais.

„Internetas leidžia žydams sudaryti įspūdį kitiems žmonėms, kad Izraelis apie juos žino viską“, – įsitikinęs E. Al–Husseinas.

Savo ruožtu Izraelio specialiųjų tarnybų ekspertas ir knygos „Slaptasis Izraelio karas su Iranu“ autorius Ronenas Bergmanas pažymi, kad socialinių tinklų monitoringas yra „pats minimaliausias dalykas“, kurio būtų galima tikėtis iš Izraelio specialiųjų tarnybų.

„Izraelis naudoja asmeninę informaciją, patalpintą internete, kad identifikuotų žmones, kurie galbūt galėtų padėti Izraeliui“, – BBC sakė jis. – „Jei per 50 metų būtų atskleisti Izraelio slaptosios tarnybos „Shin Bet“ ir kariuomenės žvalgybinė informacija, elektronikos, kurią žydų valstybė naudoja Gazos ruože, sudėtingumas padarytų gėdą net legendiniam Q iš Jameso Bondo filmų“.

Tačiau R.Bergmanas teigia, kad slaptosios tarnybos mano, jog asmeninės informacijos, rastos internete, naudojimas šantažuojant potencialius informatorius, nėra efektyvi, norint surasti ilgalaikius slaptus bendradarbius.

Anot specialisto, grasinimai atskleisti tam tikrą asmeninę informaciją dažnai nėra pakankamas argumentas palestiniečiams įvykdyti tokį rimtą nusikaltimą kaip bendradarbiavimą su priešiškos valstybės slaptosiomis tarnybomis.

Visgi internete esanti informacija, R.Bergamano teigimu, gali padėti specialiosioms tarnyboms identifikuoti žmones, kurie praverstų kovoje su „Hamas“. Dažniausiai tai žmonės, turintys gerą priėjimą prie minėtos sukilėlių grupuotės ar nusikaltėlių tinklų.

Savo ruožtu Izraelio valdžia pranešė nekomentuojanti savo slaptųjų tarnybų veiklos modelių.

Skambučių baimė

Net ir E. Al–Husseinas prisipažįsta turįs prieigą prie „Facebook'o“. „Tačiau aš atsargiai žiūriu į tai, kokią informaciją paskelbiu šiame tinklalapyje. Čia aš tik pranešu esąs „Hamas“ atstovas“, – sakė palestinietis.

Jis tikriausiai nėra vienintelis „Hamas“ atstovas, bendraujantis su žmonėmis „Facebook“ socialiniame tinkle. Iš dalies taip yra todėl, kad kitas komunikacijos priemones, pavyzdžiui, mobiliuosius telefonus, nesudėtinga pasiklausyti ar net pagal juos nustatyti žmogaus judėjimo kryptį. Dėl to, R.Bergamano įsitikinimu, internetui teikiama vis didesnė pirmenybė.

Viena iš priežasčių, dėl kurios Izraelio specialiosios tarnybos stebi socialius tinklus – tikslas tokiu būdu surasti potencialius informatorius, nes istoriniai bendradarbių šaltiniai nebeegzistuoja, įsitikinęs R.Bergamanas.

Iki pat antrosios intifados – palestiniečių sukilimo – prasidėjusios 2000 m., tūkstančiai Gazos gyventojų turėjo leidimus kiekvieną dieną keliauti į Izraelio teritoriją dirbti. Šie žmonės turėjo tiesioginį kontaktą su izraeliečiais. Taip prie kai kurių iš jų prieidavo ir slaptosios tarnybos, su pasiūlymu parsiduoti Izraeliui.

Tačiau šiandien Izraelį ir Gazos ruožą skirianti siena yra uždaryta. Realiai, vieninteliai palestiniečiai, kuriems leidžiama kirsti šią sieną – tai sunkiai sergantys ar dideles traumas patyrę ligoniai. Kai kurie iš jų, nuvykę gydytis į Izraelį, pranešė, kad jų buvo teirautasi apie „Hamas“ ir kitą islamistinę grupuotę – „Islamic Jihad“.

„Jie klausė, ar žinojau ką nors savo kaimynystėje, kas priklausė šioms grupėms“, – BBC sakė jaunas vyras iš Gazos miesto, sutikęs prisistatyti tik pirmu vardu – Khaled.

Nesaugu

Šis vyras į Izraelį pateko po to, kai buvo sužeistas per praėjusių metų sausį įvykusį Izraelio karą su palestiniečiais Gazos ruože. Khaledas sakė nesuteikęs jokios informacijos, kurios izraeliečiai jau nebūtų žinoję.

Tačiau šis palestinietis – tai pavyzdys, kaip Izraelio slaptosios tarnybos spaudžia žmones, kad šie taptų informatoriais. „Jie sako, kad jie viską apie tave žino, tačiau išties tai informacija, kurią tu pats paviešinai „Facebook'e“, – teigia jaunas vyras. – „Šią informaciją publikuoti nesaugu. Tikiu, kad ji leidžia Izraeliui stebėti mūsų veiksmus“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min