Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 18d. 14:15

Fryderyko Chopino širdis buvo slapta ekshumuota

Fryderyko Chopino kapas
„Scanpix“ nuotr. / Fryderyko Chopino kapas

Fryderykas Chopinas savo mirties patale Paryžiuje 1849 metais sušnabždėjo norą, kuris tapo muzikos legenda: jis prašė jam mirus išimti jo širdį ir palaidoti ją Lenkijoje. Jis norėjo, kad jo sielos simbolis ilsėtųsi gimtojoje žemėje, kurios jis ilgėjosi gyvendamas Prancūzijoje.

Kompozitorius amžinojo poilsio atgulė garsiosiose Per Lašezo kapinėse Paryžiuje, bet jo širdis patyrė ilgą intrigų ir liaupsinimų kelionę.

Pirmiausia ji buvo užantspauduota stiklo inde su alkoholiu, kaip manoma, konjaku. Tada ji buvo slapta pravežta pro Rusijos pasieniečius ir atvežta į Varšuvą. Sostinėje kompozitoriaus mieste jo širdis ėjo per kelių giminaičių rankas, o paskui buvo įmūryta į koloną Šv.Kryžiaus bažnyčioje.

Antrojo pasaulinio karo metais ji buvo trumpam patekusi į nacių nagus. Širdis buvo kelis kartus ekshumuota, praėjusį kartą – per slaptą operaciją, kurios tikslas buvo patikrinti, ar audiniai vis dar gerai laikosi.

Širdis buvo kelis kartus ekshumuota, praėjusį kartą – per slaptą operaciją, kurios tikslas buvo patikrinti, ar audiniai vis dar gerai laikosi.

F.Chopino širdis Lenkijoje kelia dievotą pagarbą, paprastai siejamą su šventųjų relikvijomis. Lenkams nostalgiškos F.Chopino kompozicijos išreiškia tautos dvasią, o jo širdies likimas laikomas susijusiu su didžiausiomis Lenkijos agonijomis ir triumfais per beveik du užsienio okupacijų, karų ir išvadavimo šimtmečius.

„Lenkams tai dideles emocijas keliantis objektas“, – sakė patikrinime dalyvavęs genetikas Michalas Wittas. Pasak jo, F.Chopinas yra „itin ypatingas lenko sielai“.

F.Chopino ekspertai nori atlikti genetinius testus ir nustatyti, ar silpnos sveikatos genijus būdamas 39-erių mirė nuo tuberkuliozės, kaip paprastai manoma, ar nuo kokios nors kitos ligos. Tačiau Lenkijos Katalikų Bažnyčia, vyriausybė, širdies prižiūrėtojai daug metų atmesdavo prašymus dėl bet kokių invazinių testų, iš dalies – dėl vieno kompozitoriaus tolimo giminaičio prieštaravimų.

Vis dėlto šiais metais jie galiausiai sutiko su paviršiniu patikrinimu, nes vienas teismo ekspertizės ekspertas sukėlė aliarmą, kad per tokią daugybę metų alkoholis galėjo išgaruoti, o širdis – sudžiūti ir patamsėti.

F.Chopino ekspertai nori atlikti genetinius testus ir nustatyti, ar silpnos sveikatos genijus būdamas 39-erių mirė nuo tuberkuliozės, kaip paprastai manoma, ar nuo kokios nors kitos ligos.

Balandžio 14 dieną, prieš vidurnaktį, paskutiniams tikintiesiems išėjus iš Šv.Kryžiaus bažnyčios, 13 slaptumo priesaiką davusių žmonių susirinkto tamsioje šventovėje.

Tarp jų buvo Varšuvos arkivyskupas, kultūros ministras, du mokslininkai, kiti pareigūnai. Ore tvyrant paslaptingumo nuotaikai, jie dirbo visiškai susitelkę į tai, ką darė, daugiausia kalbėdamiesi pašnibždomis. Širdis buvo išimta iš palaidojimo vietos, buvo atliktas patikrinimas: padaryta daugiau kaip tūkstantis nuotraukų, indas papildomai užsandarintas karštu vašku, kad alkoholis negalėtų garuoti. Varšuvos arkivyskupas sakė maldas ir galiausiai širdis buvo grąžinta į savo vietą. Ryte bažnyčios lankytojai nepamatė jokių ekshumavimo pėdsakų.

„Tos nakties dvasia buvo labai kilni“, – sakė vienas komandos mokslinių ekspertų Tadeuszas Doboszas.

Lenkų pareigūnai visas patikrinimo detales penkis mėnesius laikė paslaptyje, bet rugsėjo mėnesį paskelbė apie tą patikrinimą, nenurodyti informacijos atidėjimo priežasties. Jie taip pat nepaskelbė širdies nuotraukų, dėl etinių sumetimų ryšium su žmogaus palaikų demonstravimu, sakė Varšuvos valstybinio Fryderyko Chopino instituto, kuris padeda saugoti kompozitoriaus palikimą, direktorius Arturas Szkleneras.

„Nenorime, kad tai būtų žiniasklaidos sensacija su širdies nuotraukomis laikraščiuose“, – sakė A.Szkleneras. Tačiau norėdamas įrodyti, kad širdis yra geros būklės, jis AP žurnalistams parodė organo – padidėjusio balto gumulo gintaro spalvos skystyje stiklo inde – nuotraukas.

Paslaptis dėl šio žmogaus mirties išlieka – kaip jis galėjo tiek ilgai išgyventi su tokia chroniška liga ir kaip jis galėjo parašyti tokio nepaprasto grožio kūrinius.

Kai kurie F.Chopino ekspertai kritiškai vertina tai, ką vadina skaidrumo trūkumu.

Amerikietis Stevenas Lagerbergas, kuris parašė knygą „Chopino širdis: pastangos nustatyti mylimiausio kompozitoriaus pasaulyje paslaptingą ligą“ (Chopin's Heart: The Quest to Identify the Mysterious Illness of the World's Most Beloved Composer), mano, kad patikrinime taip pat turėjo dalyvauti tarptautiniai ekspertai. Jis sakė norintis, kad ekshumavimas būtų sudaręs sąlygas paimti mažą audinio mėginį ir atlikti genetinius testus siekiant nustatyti F.Chopino mirties priežastį.

Nors S.Lagerbergas ir kiti mano, kad F.Chopinas tikriausiai mirė nuo tuberkuliozės, šis klausimas nėra galutinai aiškus. Kai kurie mokslininkai įtaria cistinę fibrozę, kuri F.Chopino laikais dar buvo nežinoma liga, arba dar kokią kitą ligą.

„Paslaptis dėl šio žmogaus mirties išlieka – kaip jis galėjo tiek ilgai išgyventi su tokia chroniška liga ir kaip jis galėjo parašyti tokio nepaprasto grožio kūrinius, – sakė S.Lagerbergas. – Tai intelektualinis galvosūkis, tai medicinos paslaptis ir tai – didelio mokslinio žinių troškimo klausimas“.

Kelerius metus širdis buvo laikoma šeimos namuose, o galiausiai buvo palaidota barokinėje Šv.Kryžiaus bažnyčioje Varšuvos centre.

F.Chopinas gimė netoli Varšuvos, 1810 metais, lenkės ir prancūzų emigranto šeimoje. Iki 1830-ųjų jis gyveno Varšuvoje, o tada išvyko į Paryžių, kuriame gyvenimą pasirinko dėl Rusijos imperijos brutalių represijų po nesėkmingo sukilimo.

Vykdydama paskutinį F.Chopino norą, kurį paskatino ir kompozitoriaus baimė būti palaidotam gyvam, jo sesuo Ludwika slapta parvežė širdį į Varšuvą, turbūt – po savo sijonais. Kelerius metus širdis buvo laikoma šeimos namuose, o galiausiai buvo palaidota barokinėje Šv.Kryžiaus bažnyčioje Varšuvos centre.

Ten ji buvo iki Antrojo pasaulinio karo, kai nacių okupantai per Varšuvos sukilimą 1944-aisiais paėmė ją saugoti. Nors kvartalas po kvartalo žudė lenkus ir dėl to sukilimo išskerdė 200 tūkst. žmonių, naciai pasistengė išsaugoti kompozitoriaus, kurį dėl vokiečių kompozitorių jam padarytos įtakos vokiečiai kartais laikydavo savu, relikviją. Vėliau naciai grąžino širdį į bažnyčią, per ceremoniją, kuri turėjo pademonstruoti jų pagarbą kultūrai.

Balandžio inspekcijoje dalyvavęs kultūros ministras Bogdanas Zdrojewskis teisino savo atsisakymą leisti atlikti invazinius širdies testus.

„Mes Lenkijoje dažnai sakome, kad Chopinas mirė ilgėdamasis savo tėvynės, – sakė B.Zdrojewskis, kuris dabar yra europarlamentaras. – Papildoma informacija apie jo mirtį, kurią buvo galima gauti, nebūtų pakankama priežastis trikdyti Chopino širdį“.

Vis dėlto pareigūnai jau yra paskelbę planus atlikti dar vieną inspekciją – po 50 metų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Aktualu

M.Gessen: „V.Putinas rusams žada rojų, bet dėl Rusijos branduolinės doktrinos meluoja“

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Gyvenimas

Vestuvinių suknelių kolekcijų pristatyme – žinomi modeliai ir kito sezono tendencijos

Verslas

Vilniaus valdžia ketina rekonstruoti sporto aikštyną Pilaitėje

Aktualu

Lenkijos lietuviams ir po referendumo dėl dvigubos pilietybės nebus lengva tapti Lietuvos piliečiais

Verslas

„Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Gazas

BMW pajuto grėsmę: „Tesla Model 3“ bavarus stumia iš rinkos

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

24sek

Pavojaus signalas: Domantas Sabonis dėl traumos gali praleisti rungtynes

Vardai

Vilniuje startavo paroda „Išteku.lt“: vestuvių tendencijomis domėjosi ir garsūs svečiai

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kas ten – pakeliui į dangų? Maisto bazaras VNO

Sportas

C.Ronaldo įvartis pergalės negarantavo – „Juventus“ prarado taškus namuose

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. 100 000 Linos Ever žingsnių su Algirdu Toliatu

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: ar žinote, kokius lizdus suka lašišos?

Aktualu

Niuporte sulaikyti du lietuviai ir latvis: jie paspęsdavo šiuolaikinės vergovės spąstus

24sek

Nusivylęs „Lietkabelio“ vairininkas: „Spręsim šitas problemas“

Naujienos

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą ir į šipulius sudaužė Lietuvos rekordą

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios grupės narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Aktualu

M.Gessen: „V.Putinas rusams žada rojų, bet dėl Rusijos branduolinės doktrinos meluoja“

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Gyvenimas

Vestuvinių suknelių kolekcijų pristatyme – žinomi modeliai ir kito sezono tendencijos

Verslas

Vilniaus valdžia ketina rekonstruoti sporto aikštyną Pilaitėje

Aktualu

Lenkijos lietuviams ir po referendumo dėl dvigubos pilietybės nebus lengva tapti Lietuvos piliečiais

Verslas

„Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Gazas

BMW pajuto grėsmę: „Tesla Model 3“ bavarus stumia iš rinkos

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

24sek

Pavojaus signalas: Domantas Sabonis dėl traumos gali praleisti rungtynes

Vardai

Vilniuje startavo paroda „Išteku.lt“: vestuvių tendencijomis domėjosi ir garsūs svečiai

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kas ten – pakeliui į dangų? Maisto bazaras VNO

Sportas

C.Ronaldo įvartis pergalės negarantavo – „Juventus“ prarado taškus namuose

Gyvenimas

Pasveikote nuo gripo – verta susirūpinti širdies sveikata

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min