Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 7d. 15:27

Internetinių aukcionų užkulisiuose

Internetas
Š. Mažeikos BFL nuotr. / Pasiklysti interneto aukcionuose lengva, tačiau prekės juose pigios.

Ekonominė krizė verčia apriboti pirkinių skaičių arba ieškotis pigesnių prekių. Įprastų parduotuvių alternatyva – internetiniai aukcionai. Tik kaip čia nepasiklysti?

Lietuva – trečia nuo galo

Pagal internetu įsigyjamų prekių ir paslaugų mastą Lietuva tarp ES valstybių užima trečią vietą nuo galo. ES statistikos tarnybos „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje internetu perka vos 6 proc. gyventojų, Vokietijoje tokių yra 52 proc., Jungtinėje Karalystėje — 53 proc., o Danijoje ir Olandijoje — net po 55 proc.

Kodėl vengiame pirkti internetu? Galbūt bijome, kad mus apgaus, nepristatys įsigytos prekės, o gal pasisavins mūsų asmens duomenis?

Tad apžiūrime prekes įprastose parduotuvėse, o tada ieškome internete. Jei prekybos centruose tokios prekės nėra, o internetiniame aukcione randame, ir dar labai pigiai, nesusigundyti būna tiesiog neįmanoma.

Tiesa, lietuviškos internetinės parduotuvės vis dar atsilieka nuo daugelio užsieninių. Čia nuolat didėja prekių pasiūla, daugėja akcijų, nuolaidų, įsigijimo būdų, tačiau ne taip sparčiai kaip norėtųsi. Veikia jau Lietuvoje ir internetiniai aukcionai, kurie ilgą laiką buvo tik užsienio tinklapiuose, o tai sukeldavo papildomų rūpesčių: dauguma potencialių pirkėjų naudojasi debeto kortelėmis, kurių nepripažįsta dauguma virtualių užsienio prekyviečių. Kita priežastis — didelės pristatymo kainos. Tačiau ir tai kai kurių drąsuolių neatbaidė. Išradingiausi siūlė savo pagalbą už atitinkamą kainą, sakykime, keli pirkėjai patys internete išsirenka sau pirkinių, o juos už atitinkamą procentą pelno užsako vienas žmogus. Atsiimdamas sumoki pinigus ir gali džiaugtis savo pirkiniais.

Pagal internetu įsigyjamų prekių ir paslaugų mastą Lietuva tarp ES valstybių užima trečią vietą nuo galo.

Jei tokius pirkinius perkate internetiniame aukcione, tai tarpininkas arba jūs pats turi būti dar ir gerai skaičiuojantis bei azartiškas žmogus, mat čia kainos kinta itin sparčiai — už pasirinktą prekę tenka pakovoti.

Automobilis internetu

Mūsų kalbintas internetinių aukcionų dalyvis Vladislovas savo 2001 metų gamybos automobilį „Chrysler“ įsigijo Amerikos interneto aukcione. „Pirkau automobilį daugiau nei prieš metus per Amerikoje gyvenantį pažįstamą vyrą, kuris verčiasi tarpininkavimu, — sako pašnekovas. — Prieš aukcioną paaiškinau jam, ko noriu, apžiūrėjau automobilius. Aukciono metu vienam automobiliui skiriama vos minutė ar dvi ir per tą laiką laukiama siūlymų iš viso pasaulio. Telefonu diktavau instrukcijas tarpininkui, iš anksto susitaręs, kad kainos daugiau nei iki 2 tūkst. dolerių nekelsime. Tiesa, reikia paminėti ir tai, kad pirkome daužtą automobilį.“

Pirkinys Vladislovui atsiėjo 1750 dolerių. Žinoma, dar teko sumokėti už jo atgabenimą į Lietuvą, muitinę, remontą, registraciją ir atseikėti procentus tarpininkui. Galutinė automobilio kaina — 16 tūkst. litų. Tuo metu Lietuvoje toks automobilis kainavo 24 tūkst. Tad skirtumas tikrai ženklus. „O draudimo bendrovė, atsižvelgdama į automobilio būklę, įvertino jį 27 tūkst. litų, — sako Vladislovas. — Argi neapsimoka pirkti internetu?“

Paklaustas, ar tokiu būdu pirktų dar vieną automobilį, vyras nė nedvejojo: „Žinoma, pirkčiau. Manau, kad tai labai ekonomiškas pirkimo būdas.“

Tiesa, šis būdas reikalauja išmanyti automobilio subtilybes — juk gali įsigyti katę maiše! O tuomet, kai automobilis jau atkeliaus į Lietuvą, graužtis bus vėlu. Tad Vladislovo patarimas būtų toks: jeigu ketinate internetiniame aukcione pirkti automobilį, būtinai paprašykite išmanančių žmonių pagalbos.

Remontuoti neapsimoka?

Galimybė pigiai ir greitai įsigyti automobilį mus sudomino. Radome keliasdešimt interneto svetainių, kuriose mielai siūloma pagalba perkant automobilį užsienio internetiniuose aukcionuose.

Viena iš tokių siūlytojų — kompanija „AutoBalt Express“. „Dažniausiai automobiliai nupirkti aukcionuose arba iš individualių asmenų yra daug pigesni nei įsigyti iš automobilių atstovybių, — tikina svetainės savininkai. — Yra daug Lietuvos bei kitų šalių prekiautojų, kurie perka automobilius Amerikoje iš aukcionų, draudimo ar daužtų automobilių aukcionų arba tiesiog iš individualių asmenų. Čia automobiliai po avarijos yra daug pigesni nei nauji ar naudoti, tačiau nereikalaujantys jokio remonto. Kodėl? Amerikoje automobilių detalės bei remontas kainuoja ženkliai brangiau nei kitose šalyse — čia ir slypi paslaptis, kodėl šioje šalyje daužti automobiliai parduodami taip pigiai. Kartais amerikiečiams pigiau atsieina pirkti naują automobilį, nei remontuoti daužtąjį.“

O štai daugelyje kitų šalių, taip pat ir Lietuvoje, automobilių remontas bei jų detalės kainuoja palyginti pigiai, todėl Lietuvos pirkėjams apsimoka pirkti daužtus automobilius Amerikoje, parsigabenti juos į Lietuvą ir pigiai suremontuoti.

Būtina registracija

„Jei jūs neturite laiko ar galimybės ieškoti automobilių Amerikos aukcionuose, galime jums padėti, — sako „AutoBalt Express“ atstovai. — Susisiekite su mumis, pateikite informaciją, kokie automobiliai jus domina bei kokią kainą esate pasiruošęs mokėti, o visais kitais dalykais pasirūpinsime mes.“

Tarpininkų aukcionuose prireikia dar ir dėl to, kad beveik visi JAV aukcionai reikalauja registruotis. Jie nori matyti jūsų automobilių pardavimo licenciją iš Lietuvos (paprastai tai jūsų įmonės registracijos pažyma, bei įstatai patvirtinantys kad jūsų įmonė turi teisę pirkti ir parduoti automobilius arba jų detales Lietuvoje ar kitose šalyse); jei jūsų dokumentai atitinka aukcionų reikalavimus, jūs galėsite lengvai prisiregistruoti bet kuriame JAV automobilių aukcione. Jei esate fizinis asmuo, to padaryti negalėsite.

Tarpininkų aukcionuose prireikia dar ir dėl to, kad beveik visi JAV aukcionai reikalauja registruotis.

„Kai jūs įsigyjate automobilius iš aukcionų, atstovybių ar individualių asmenų, kad išvengtumėte baudų, jūs turite sumokėti už nupirktą automobilį per tris dienas, — sako „AutoBalt Express“ atstovai. — Tai galima padaryti tarptautiniu pavedimu.“

Aukcione – namas

Jei tokiu būdu galime įsigyti automobilį, gal galime pirkti net butą? Ir ne kur nors tolimoje šalyje, o čia pat — Lietuvoje.

Iš tiesų neseniai šalyje jau atsirado internetinis nekilnojamojo turto aukcionas, kuriame galima įsigyti butą, namą ar kitą objektą už priimtiną kainą.

www.NTaukcionai.lt būtina registruotis, prieš tai atidžiai perskaičius taisykles. Svarbu prisiminti, kad didžiausią kainą pasiūlęs aukciono dalyvis gauna teisę įsigyti parduodamą turtą. Tačiau tuo atveju, jei siūloma kaina nepasiekia per aukcioną nustatytos minimalios kainos, už kurią savininkas parduotų turtą, šis parduoti savo turto neprivalo.

Pardavėjas nustato ne pradinę kainą, o tą, už kurią sutiktų parduoti. Turto savininkas turi galimybę ją pakoreguoti arba pasitraukti iš aukciono.

Bet kuriuo atveju pasidomėti tokiais aukcionais verta — ką gali žinoti, gal ekonominio nuosmukio laikais pavyks nekilnojamojo turto įsigyti ir už itin mažą kainą?

Platus pasirinkimas

Šiuo metu Lietuvoje veikia ir daugiau internetinių aukcionų. Jų organizatoriai tikina, kad dalyvis prekę čia įsigis pigiau, nei bet kur kitur, tačiau neturint atitinkamos strategijos, to padaryti neįmanoma.

Vienas iš portalo „uzaciu.lt“ įkūrėjų Ignas Rubežius, UAB „Itema“ vadovas, teigia, kad tokie aukcionai yra dar neatrastas lobis Lietuvoje, nes mažas vartotojų kiekis leidžia dalyviams beveik už ačiū įsigyti lengvai likviduojamų ir grynaisiais pinigais paverčiamų prekių.

Įsigudrinęs lošėjas vos per kelias minutes gali įsigyti televizorių ar kompiuterį už kelis ar keliasdešimt litų ir po to tą prekę nesunkiai parduoti už mažesnę nei rinkos kainą. Aukcione galima dalyvauti užsiregistravus internete arba siunčiant SMS žinutes. Pirminė prekės kaina yra 1 centas, dalyviai per apibrėžtą laiko tarpą — nuo 1 iki 2 minučių — daro statymus, kurių kiekvienas pakelia prekės kainą vienu centu. Statymo kaina yra vidutiniškai 3 litai, tačiau aukcionuose dažnai siūloma įvairių nuolaidų bei nemokamų statymų.

Populiariausios tokių aukcionų prekės yra buitinė įranga, kompiuteriai, mobilieji telefonai, tačiau gali būti ir egzotiškos kelionės, dovanos, aksesuarai bei drabužiai.

Pasidomėjome šiuo aukcionu ir mes. Rezultatai įspūdingi — 2 tūkst. litų kainuojantis televizorius parduotas už 7 litus 27 centus, 990 litų kainavęs telefonas — už 9 litus 39 centus, 1499 litų vertės nešiojamasis kompiuteris — už 13 centų.

Viename iš vykusių aukcionų, kur buvo siūloma įsigyti 500 litų vertės prekybos centro „Panorama“ dovanų čekį, pabandėme sudalyvauti ir mes. Susidaro įspūdis, kad čia kaunasi tikri aukcionų profesionalai. Mums kovoti teko su dviem dalyviais, vienas iš kurių, žinoma, laimėjo. Tiesiog po dvidešimties statymų imi suvokti, kad šis „žaidimas“ tau kainavo 60 litų ir kad gal tau visai tos prekės nė nereikia, nors jei jos tikrai reikėtų, pakovoti greičiausiai būtų verta.

Aukcionų profesionalai

„Aš www.telebid.lt iš viso išleidau beveik 150 litų, kad nusipirkčiau telefoną, kuris kainuoja 180 litus, — pasakoja pirkėjas Darius. — Neką sutaupiau, bet smagiai pakovojau. Su manimi jau susisiekė aukciono organizatoriai — laukiu laimėjimo.“

Yra ir mažiau patenkintų aukcionų dalyvių. „Internetiniais aukcionais susidomėjau visai neseniai, — sako kitas mūsų pašnekovas Laimis. — Užėjau į vieną svetainę ir apstulbau — taisyklės minimalios, nieko dorai nepaaiškinta — jeigu ko nors nesupranti, nėra kaip ir paklausti. Nei apie prekę sužinojau, nei apie pristatymo mokesčius. O vyraujanti iliuzija — itin mažos kainos. Tačiau vieno statymo kaina yra 3 litai, tad kiek realiai kainuoja prekė? Visą dieną ar net parą veikia vienas aukcionas. Galima pamanyti, kad statymus daro už tai algą gaunantys žmonės arba, sakykime, pats kompiuteris. Pašaliniams susidaro įspūdis, kad čia kovoja tikri aukcionų asai. Man pačiam gaila tų žmonių, kurie susigundo pigia preke, o galiausiai lieka ir be prekės, ir be pinigų. Gal bent proto įgyja ir daugiau tokiose aukcionuose nebedalyvauja.“

Populiariausios tokių aukcionų prekės yra buitinė įranga, kompiuteriai, mobilieji telefonai.

Vis dėlto dauguma apklaustųjų pritarė pačiai internetinių aukcionų idėją, tik pageidavo skaidresnio jų organizavimo. „Žmonės nėra nusiteikę prieš aukcionus, jiems tik nepatinka pinigų viliojimas, — sako Ana. — Kaip vyksta normalus aukcionas? Žmonės nemokamai (!) kelia kainą (gali būti vienkartinis aukciono mokestis, nors paprastai jį sumoka pardavėjas) ir varžosi dėl norimos įsigyti prekės. O kaip vyksta nesąžiningas pinigų viliojimas? Tu moki už kiekvieną statymą, o rezultato negali kontroliuoti — laimės ne tas, kas pasiūlys didžiausią kainą, o tas, kam paprasčiausiai „pasiseks“.

Išvados

Ne paslaptis, kad yra tikrai naudingų pirkėjams internetinių aukcionų, kur viskas priklauso nuo paties žmogaus, tačiau yra ir tokių, kur didžiausią įtaką daro atsitiktinumas. Netenki pinigų, o ir daikto negauni. Belieka tikėtis, kad ir Lietuvos internetiniai aukcionai pamažu pasieks kitų Europos ar Amerikos šalių aukcionų lygį, kai visai pigiai galima įsigyti automobilį ar kitokią ne mažiau vertingą prekę.

Pati tokių aukcionų idėja iš tiesų džiugina — tai puiki alternatyva įprastoms parduotuvėms, o kartu ir malonus bei azartiškas laiko praleidimas. Tačiau, prieš susigundydami tokiu „žaidimu“, būtinai pasidomėkite jo sąlygomis.

„Savaitė“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Narkotikų byla: 11 metų kalėjimo nuteistas ir pusantrų metų sėdėjęs verslininkas išteisintas

Aktualu

Seime vykusioje diskusijoje – raginimai atšaukti vaiko teises ginantį įstatymą

Verslas

15min studijoje vyko diskusija apie senojo Vilniaus oro uosto terminalo likimą

Gazas

Kaune per 6 valandas iškrito pusė mėnesio normos kritulių: vėl skendo gatvės

Verslas

Į Šiaulių banko klientus nusitaikė sukčiai

Aktualu

Remigijus Šimašius ieško kandidatų į Vilniaus tarybą – tereikia užpildyti anketą

Aktualu

„Karšta“ diena JK: ar vyriausybė patvirtins „Brexit“ susitarimo projektą?

Aktualu

A.Širinskienė siūlo praplėsti komisijos tyrimą, bet opozicija mato dar vieną bandymą susidoroti

Smurto randai

24sek

„Įkrautas Jonas“: su J.Valančiūnu susijęs sprendimas, kuris atnešė „Raptors“ sėkmę

Vardai

Reperis Ironvytas parduoda savo sporto klubą: „Patys kalti, kad nemokėjome konkuruoti“

Maistas

Tobulas paprastumas: orkaitėje kepti karamelizuoti cinamoniniai skrebučiai

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

Mokslas.IT

Kodėl žmonių akys turi baltymą, o kitų primatų akys yra labai tamsios?

Pasaulis kišenėje

Įtemptas vaizdas iš pilotų kabinos: kaip nutupdomas lėktuvas siaučiant audrai

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ dalyvei finale pasipiršo vaikinas: buvęs draugas ją paliko dėl svorio

Gyvūnų klubas

11 orkų ir 90 baltųjų delfinų – tiek gyvūnų Rusijoje banginių kalėjime laukia eksporto į Kiniją

Verslas

URM aiškinasi, kas kontroliuoja „Minudobreniya“, kurios trąšas perka „Agrokoncernas“

Verslas

Bendrinė pakuotė: kodėl Prancūzija Lietuvos politikams – pavyzdys, o Švedija – ne?

Naujienos

Verslas

Lengvata periodikai: gerais norais grįstas siūlymas ar priešrinkiminė pakiša?

Aktualu

Seime vykusioje diskusijoje – raginimai atšaukti vaiko teises ginantį įstatymą

Verslas

15min studijoje vyko diskusija apie senojo Vilniaus oro uosto terminalo likimą

Aktualu

Viktoras Pranckietis apie Seimą: man yra gėda

Aktualu

„Karšta“ diena JK: ar vyriausybė patvirtins „Brexit“ susitarimo projektą?

Gazas

Kaune per 6 valandas iškrito pusė mėnesio normos kritulių: vėl skendo gatvės

Interviu Sportas

Iš posto stumiamas Edgaras Jankauskas nekreipia dėmesio į už nugaros priimtą sprendimą

Verslas

Į Šiaulių banko klientus nusitaikė sukčiai

Smurto randai

24sek

„Įkrautas Jonas“: su J.Valančiūnu susijęs sprendimas, kuris atnešė „Raptors“ sėkmę

Aktualu

Remigijus Šimašius ieško kandidatų į Vilniaus tarybą – tereikia užpildyti anketą

Vardai

Reperis Ironvytas parduoda savo sporto klubą: „Patys kalti, kad nemokėjome konkuruoti“

Pasaulis kišenėje

Marakešo Medinos gidas: Maroke gyvenančios lietuvės mėgstamiausi restoranai ir barai

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

Aktualu

Narkotikų byla: 11 metų kalėjimo nuteistas ir pusantrų metų sėdėjęs verslininkas išteisintas

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ dalyvei finale pasipiršo vaikinas: buvęs draugas ją paliko dėl svorio

Maistas

Vokiškos silkės salotos

Gyvenimas

Atskleistas ryšys tarp nutukimo ir depresijos

Gazas

Teisininkas perspėja naudotų daužtų automobilių pirkėjus: būkite atidūs

Vardai

Ypatingos

06:20
04:06

Gera keliauti kartu

Konferencija „Žiniasklaida rytoj“

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min