Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Įsimylėjėlių globėjas Šv. Valentinas – legendomis apipintas kankinys

Šv.Valentinas
Bpmuziejus.lt nuotr. / Šv.Valentinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Artėjant pasaulio įsimylėjėlių pamėgtai Valentino dienai, kurią švęsime pirmadienį, jos gerbėjai, o ir skeptikai raginami prisiminti senąją Šv.Valentino istorija.

Ne visiems žinoma, kad Šv.Valentinas buvo pirmųjų mūsų eros amžių kankinys, krikščionių gerbiamas šventasis. Kaip pasakojo Vilniuje esančio Bažnytinio paveldo muziejaus edukacinių programų vadovė Violeta Indriūnienė, šio šventojo istorija gerokai išbluko dėl šių dienų vartotojiškų įpročių, komercinio Valentino dienos atspalvio. Beje, siekiant gaivinti senąsias legendas, artėjant Valentino dienai Bažnytinio paveldo muziejuje visuomenei bus parodytas iš muziejaus saugyklų išimtas Šv.Valentino relikvijorius.

„Relikvijorius tai indas, kuriame laikoma relikvija. Šiuo atveju jame yra Šv.Valentino šonkaulio kaulelis. Šio šventojo kūnas XIX a. buvo pervežtas iš Romos į Dubliną. Jį čia esančiai Whitefriar gatvės karmelitų bažnyčiai padovanojo popiežius Grigalius XVI“, – sakė V.Indriūnienė. Beje, ši Dublino bažnyčia kasmet vasario 14-ąją tampa tikru traukos centru – joje vyksta specialios mišios, kuomet iškilmingos procesijos metu ant altoriaus pastatomi Šv.Valentino palaikai ir laikomos specialios mišios, skirtos visiems įsimylėjėliams.

Bpmuziejus.lt nuotr./Šv.Valentino relikvijorius
Šv.Valentino relikvijorius

Paklausta, kaip Vilniaus muziejui pavyko gauti garsaus šventojo kaulelį, V.Indriūnienė teigė, jog šventosios relikvijos po įvairias šalis keliauja jau seniai. „Nėra tvirtai žinoma, kad tai Šv.Valentino kaulelis, bet greičiausiai jis. Lietuvoje labai nedaug ką turime iš Šv.Valentino relikvijų. Viena yra pas mus, taip pat Druskininkų bažnyčia turi relikvijorių su Šv.Valentino dalele“, – sakė ekspertė.

Kelios legendos versijos

Anot V.Indriūnienės, yra net keletas legendų, kaip kankinys tapo meilės globėju. Viena jų byloja, jog III a. gyvenęs kunigas Valentinas  Romos imperatoriaus Klaudijaus II buvo uždarytas į kalėjimą dėl to, kad tuokė krikščionių poras. „Pagal vieną teoriją Klaudijus II nenorėjo, kad jo kariai kurtų šeimas ir buvo uždraudęs santuoką. Nes tada manyta, jog vedęs kareivis – blogas kareivis, jis bailus, nežiaurus ir neatsidavęs imperatoriui. Kunigas Valentinas kareivius tuokė patylomis, kol buvo sučiuptas, įkalintas ir po to nukankintas“, – liūdną šventojo gyvenimo baigtį pasakojo muziejaus atstovė.

Kita legenda atskleidžia Valentino kaip gydytojo istoriją. „Jau kalinčio Valentino vienas kalėjimo prižiūrėtojų paprašė pamokyti jo aklą dukrą Juliją. Valentinas mokė tą mergaitę, o ji matė visą pasaulį jo akimis. Valentinas vis drąsino ją, kad praregės ir stebuklas įvyko. Prieš pat mirtį Valentinas jai parašė laiškelį, kad ji ir toliau tikėtų Dievą, ir pasirašė „Tavo Valentinas“, – pasakojo V.Indriūnienė, pridurdama, kad ši istorija galėjo duoti pagrindą šiandien populiariems meilės dienoms laiškeliams.

Edukacinė programa Vilniuje

Vasario 12 d., 12 val. vyks edukacinis užsiėmimas visai šeimai – „Šv. Valentino diena“. Renginio metu dalyviai turės unikalią galimybę apžiūrėti, paliesti Šv. Valentino relikvijorių, iš vaško išsilieti rausvą širdutę savo Valentinui. Bilietas šeimai – 14 Lt.

Vasario 12 d. 16 val. pakvies ekskursija, kurios metu bus pasakojama Šv. Valentino istorija, rodomi jo atvaizdai.

Renginiai vyks Bažnytinio paveldo muziejuje, Šv. Mykolo g. 9, Vilnius. Registracija tel. 8 5  269 78 00 arba el. p.muziejus@bpmuziejus.lt

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min