Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2014 11 27, 11:06

JK teismas paskelbs sprendimą dėl „nėštumo nusikaltimo“

Byloje, kuri kėlė susirūpinimą dėl galimo motinų pavertimo nusikaltėlėmis, britų teismas turi nuspręsti, ar moteris, nėštumo metu smarkiai gėrusi, įvykdė „smurtinį nusikaltimą“ prieš savo vaiką.
Nėščiosios pilvukas
Nėščia moteris / Shutterstock nuotr.

Vietos valdžios pareigūnai kreipėsi į vyriausybės kompensavimo smurtinių nusikaltimų aukoms instituciją (CICA) prašydami atlyginti nuostolius septynerių metų mergaitei, kuria rūpinasi valstybė ir kuri turi sunkių, su alkoholiu susijusių negalių.

Mano, kad atvers duris policijos veiksmams

Vietos valdžios advokatai apeliaciniam teismui sakė, kad motina elgėsi „nerūpestingai“, kai nėštumo metu kasdien išgerdavo iki pusės butelio degtinės ir aštuonias skardines stipraus alaus.

Nors advokatai neteigia, kad žala buvo daroma tyčia, jie tvirtina, kad ta moteris kalbėjosi apie savo gėrimą su profesionalais ir „ėmėsi rizikos“.

Ši byla, kurios sprendimo laukiama kitą savaitę, išprovokavo įnirtingus debatus dėl alkoholio žalos ir moterų bei embrionų teisių šalyje, kur abortai yra legalūs nuo 1967-ųjų.

Moterų teisių gynimo grupės perspėjo, kad ši byla gali atverti duris policijos veiksmams prieš nėščias moteris, kaip vis dažniau nutinka Jungtinėse Valstijose.

„Ši byla turi didelę socialinę reikšmę, – sakė labdaros organizacijos „British Pregnancy Advisory Service“ ir „Birthrights“. – Jeigu teismas interpretuos įstatymą taip, kaip prašo taryba, jis nustatys teisinį precedentą, kurį būtų galima panaudoti persekiojant moteris, kurios geria būdamos nėščios“.

Tačiau kai kurie komentatoriai sako, kad šis klausimas nėra sunkus interpretuoti.

„O kaip dėl šios mažos mergaitės, kurios gyvenimas visam laikui yra sugadintas dėl to, ką padarė jos motina, teisių?“, – bulvariniame laikraštyje „Daily Mirror“ rašė vienas pasipiktinęs komentatorius.

Apeliacinio teismo sprendimu bus užbaigta penkerius metus trunkanti teisinė kova tarp tarybos ir CICA.

Vaisius – ne auka

„Moteris, turinti problemų dėl alkoholio, turėtų sulaukti paramos, o ne būti įmesta į kalėjimą“, – sakė S. Fleisher.

CICA svarsto prašymus skirti kompensacijas dėl elgesio, kuris gali būti nusikalstamas, šiuo atveju – įtariamo nerūpestingumo vartojant vaisiui kenksmingas medžiagas.

Paskutiniu teismo proceso etapu gruodžio mėnesį teisėjas priėmė CICA palankų sprendimą ir nurodė, kad vaisius iki gimimo nėra asmuo ir negali būti nusikaltimo auka.

Tas sprendimas dabar yra apskųstas, o bylos baigties laukia ir 80 kitų panašių prašymų dėl kompensacijų.

Minimai mergaitei, vadinamai tik inicialais CP, diagnozuoti sunkios formos vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimai (FASD), kurie apima įvairius sutrikimus nuo sumažėjusių intelektinių gebėjimų iki širdies ir inkstų problemų.

Tačiau aktyvistai sako, kad tai vis dar neteisingai suprantama, o britų vyriausybės patarimai dėl gėrimo per nėštumą buvo vadinami prieštaringais.

„Jokia motina negeria tyčia norėdama pakenkti savo vaikui“, – sakė Susie Fleisher, kuri įsteigė FASD paramos grupę NOFAS-UK, kai jos įdukrai buvo paskelbta tokia diagnozė.

„Moteris, turinti problemų dėl alkoholio, turėtų sulaukti paramos, o ne būti įmesta į kalėjimą“, – sakė ji.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min