-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ką daryti, kad sportas teiktų malonumą?

Vis dažniau danguje pasirodanti saulė ir lengvesni rūbai primena, kad ne už kalnų vasara ir paplūdimio sezonas. Tad nieko nuostabaus, kad šiuo metu sporto klubai tiesiog perpildyti, o sporto prekės tapo itin populiarios.
Pratimas „lenta“
Pratimas „lenta“ / Vida Press nuotr.

Tą patvirtina ir didžiausios Lietuvoje elektroninės parduotuvės Pigu.lt specialistai, kurie teigia, kad pavasarį masiškai išauga susidomėjimas treniruokliais, gimnastikos kamuoliais, gumomis, sporto svareliais ir kitomis sporto prekėmis. Visgi, abonementas į sporto klubą ar namams įsigytos sporto prekės nereiškia, kad iki vasaros atsikratysite kelių papildomų kilogramų. Profesionalūs treneriai teigia, kad noras sportuoti kai kuriems žmonėms dažnai išgaruoja jau po pirmos treniruotės ir tai dažniausiai lemia netinkamai pasirinkta sporto rūšis ir krūvio intensyvumas. Taigi, ką daryti, kad sportas teiktų malonumą?

Išsirinkite, kur sportuosite

Kiekvienas asmeninis treneris žmogui, norinčiam pradėti sportuoti, patars išsirinkti tokį sporto klubą, kuris yra patogioje vietoje, pavyzdžiui, šalia darbo arba namų. Priešingu atveju gali atsirasti begalė priežasčių ir pasiteisinimų, kodėl šiandien galima praleisti treniruotę. Kalbant apie treniruotes, labai svarbus ir treniruotės tipas, kuris priklauso nuo jūsų gyvenimo būdo, išsikeltų tikslų, darbo ir fizinio pasirengimo. Jei visą dieną reikia sėdėti prie kompiuterio, o ir laisvalaikį leidžiate pasyviai, grupinės treniruotės, kurių metų treneris atsižvelgia į bendrą grupės fizinį pasirengimo lygį, gali būti per sunkios ir labai varginančios. Tokiu atveju kūną prie fizinio krūvio reiktų pratinti iš lėto – pasirinkti asmenines treniruotes, kai treneris asmeniškai nustato treniruotės intensyvumą, arba kardio treniruoklius. Iš pradžių gali būti dviratis, vėliau – elipsinis treniruoklis, bėgimo takelis arba stepas. Tiesa, net ir ant kardio treniruoklių nereiktų persistengti, pirmiems kartams visiškai pakanka neintensyvios pusvalandžio mankštos, vėliau krūvį galima didinti. Be to, labai svarbu prieš bet kokią treniruotę atlikti tempimo pratimus, kurių metu raumenys apšyla ir pasiruošia fiziniam krūviui.

Galiausiai labai svarbu pasirinkti tokią fizinę veiklą, kuri būtų ne tik maloni ir efektyviai degintų riebalus, bet ir teiktų naudą sveikatai. Jei turite problemų su širdimi, kraujagyslių sistema, kvėpavimo takais ar medžiagų apykaita ir norite sustiprinti šias sistemas, puikus pasirinkimas – aerobinio pobūdžio fizinis krūvis: plaukimas, ėjimas, bėgimas, dviračio mynimas ir t.t. O štai, jei turite problemų su raumenų, stuburo, kaulų ar sąnarių sistemomis, daugiau dėmesio reiktų skirti jėgos ir ištvermės treniruotėms. Žinoma, būtina nepersistengti ir visus pratimus atlikti teisingai.

Vida Press nuotr./Krosfitas
Vida Press nuotr./Krosfitas

Pasirinkite tinkamą treniruotės krūvį

Jei treniruojatės sporto klube, tačiau gražus oras vilioja į lauką, privalote atminti, kad organizmas į krūvį gryname ore ir uždaroje patalpoje reaguoja skirtingai. Tai įrodyta ir moksliniais tyrimais, ir sportuojančių patirtimi. Treniruojantis lauke yra didesnė tikimybė persistengti, nes atrodo, kad treniruotis lengviau. Iš vienos pusės tai geras dalykas, tačiau iš kitos – kyla grėsmė pervargti, o tada sportas ilgam nebeteiks jokio malonumo.

Kaip žinoti, ar patiriamas krūvis nėra per sunkus? Tai patikrinti gana paprasta – jei bėgdami, važiuodami dviračiu ar atlikdami aerobikos pratimus galite susikalbėti su šalia esančiu žmogumi ir nepradedate dusti, treniruotės krūvis tinkamas. Jei kvėpavimas trinka, pradeda trūkti oro, krūvis per didelis, todėl treneriai rekomenduoja pasirinkti ilgesnę distanciją, tačiau mažesnį krūvį. Bėgti iš paskutinių jėgų ar treniruotis iki nukritimo yra pasenusi ir sveikatai žalinga praktika.

Kitas būdas įsitikinti, ar jūsų pasirinktas krūvis yra tinkamas – pulso sekimas. Šiandien, kai beveik visi turi išmaniuosius telefonus ir jiems yra sukurtos specialios sportui skirtos programėlės, o tokios sporto prekės kaip pulsometrai nekainuoja brangiai, sekti savo pulsą gana lengva. Išmanieji prietaisai, atsižvelgdami į jūsų amžių, lytį, svorį ir pulsą, pradeda pypsėti ir perspėja, kai metas lėtinti tempą ir mažinti krūvį.

Objektyviai įvertinkite savo galimybes

Jei po treniruotės neskauda raumenų, tai ženklas, kad sportavote per mažai? Mitas, mitas ir dar kartą mitas, kuriuo vis dar tiki dalis žmonių. Jei skauda dantį, tikriausiai negalvojate, kad tai sveikas ir naudingas skausmas, kuris turi teigiamos įtakos jūsų dantims ir bendrai savijautai, tiesa? Lygiai tas pats ir su skausmais po treniruotės. Kitą dieną skaudantys raumenys ar sąnariai vienareikšmiškai rodo, kad atlikti pratimai buvo per sunkūs, o krūvis – per didelis. Toks krūvis yra žalingas sveikatai. Tyrimai rodo, kad maždaug 80 proc. žmonių, kurie nusprendžia pradėti sportuoti, greitai atsisako šios minties, nes po treniruočių jaučiasi blogai. Sportas turi teikti malonumą, priešingu atveju apie reguliarias ir efektyvias treniruotes geriau net negalvoti.

Taigi, jei nesiekiate jokių sportinių aukštumų, o tiesiog norite būti sveikesni, gražesni ir energingesni, privalote tinkamai įvertinti savo fizines galimybes ir nepersitempti. Atminkite, kad geri rezultatai greitai nepasiekiami, o greiti rezultatai – trumpalaikiai. Sportas turėtų tapti jūsų gyvenimo dalimi ir tik tada bus nauda sveikatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius