Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ką iškylaudami turėtume žinoti apie maisto produktus?

Šonkauliukai
Photos.com / Šonkauliukai
Šaltinis: 15min
0
A A

Sušilus orams, vis dažniau skubame į gamtą, keliones. Kiekvieną kartą prisidedame pilnus krepšius maisto.

 Deja, kuo karštesnė diena, tuo greičiau genda maisto produktai. Turėtume atsiminti, kad net ir šviežias produktas gali sukelti negalavimų, jei į jį pateks dizenterijos, salmoneliozės, listeriozės ar kampilobakteriozės sukėlėjų. Šių ligų simptomai dažniausiai būna panašūs – viduriavimas, karščiavimas, pilvo, galvos, raumenų skausmai, pykinimas ir vėmimas.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Rizikos vertinimo departamento Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėja Indrė Karpovienė pataria skaitytojams, kad vykstant į gamtą reiktų įsidėmėti keletą svarbių aspektų.

Laikytis higienos reikalavimų

Visada ir dažnai plaukite rankas: prieš ruošiant valgį ir, ypač tada – jei naudojotės tualetu, taip pat visada nuvalykite maisto paruošimui reikalingą įrangą ir paviršius.

Pavojingi mikroorganizmai plačiai randami dirvožemyje, vandenyje, ant gyvūnų bei žmonių, todėl mikroorganizmai gali patekti ant rankų, o nuo jų – ant maisto. Jei vykstate į tolimesnę kelionę, vertėtų turėti muilo, rankšluostį ar drėgnų servetėlių. Jei sąlygų nusiplauti rankas nėra, maistą patariama imti servetėle. Jeigu maisto produktas atrodo švarus, tai dar nereiškia kad taip yra. Reikia 2,5 bilijono bakterijų sudrumsti 250 ml vandens, bet kai kuriais atvejais užtenka 15–20 patogeninių bakterijų, kad žmogus susirgtų.

Maistui naudojami indai taip pat turi būti švarūs. Geriausiai vartoti vienkartinius indus, po valgio juos išmesti. Jeigu, vis dėlto, naudojate įprastus indus, būtina:

– indus valyti valgio ruošimo metu, kad mikroorganizmai negalėtų daugintis;

– ypatingą dėmesį atkreipkite į valgymo, gėrimo ir ruošimo indus, kurie liečiasi su neapruoštu maistu ar burna;

– nepamirškite nuvalyti ir išdžiovinti valymo priemonių, nes drėgnose vietose mikroorganizmai dauginasi greičiau;

– po valgio, maisto perteklių išmeskite į šiukšlių dėžę.

Vartoti tik saugų vandenį

Upių, tvenkinių, kanalų vandenyje gausu parazitų ir patogenų, kurie gali sukelti diarėją, vidurių šiltinę bei dizenteriją, todėl tokio vandens vartojimas yra nesaugus! Gamtoje geriausiai vartoti fasuotą geriamąjį vandenį.

Užtikrinti maisto produktų laikymo temperatūrą

Mikroorganizmams daugintis palankiausia +37°C temperatūra, tačiau jie gali daugintis ir 5–60°C temperatūroje, todėl tam pakanka ir šiltos vasaros dienos.

Siekiant apsaugoti savo sveikatą nuo galimų minėtų infekcijų, į kelionę nesivežkite pieno, grietinėlės, ledų, varškės ir konditerijos gaminių su kremu, virtos ar keptos mėsos ar žuvies produktų, faršo, mišrainių, karšto rūkymo žuvies ar vištienos.

Laikant maisto produktus šaldytuve ar ant ledo gabaliukų (kai temperatūra žemesnė nei 5°C) ar labai karštoje temperatūroje (virš 60°C), mikroorganizmų dauginimasis sulėtėja arba sustoja. Reiktų prisiminti, kad ypač greitai genda visi pieno, mėsos ir žuvų, kulinarijos gaminiai, daržovių mišrainės, tortai ir pyragaičiai su kremu. Šiuos produktus laikykite šaltai (ne aukštesnėje kaip +2 – +8°C temperatūroje) nuo pagaminimo iki valgymo. Tačiau net ir tokiomis sąlygomis vartojimo laikas ribotas – paprastai 2–3 paros, todėl sekite ant pakuotės pažymėtą realizavimo laiką.

Kad maistas greitai nesugestų:

– nepalikite išvirto maisto šilumoje ilgiau nei 2 valandas;

– virtą ir greitai gendantį maistą laikykite šaltai (produktams laikyti geriausia įsigyti nešiojamus šaldymo krepšius ar specialias dėžes su ledo gabaliukais);

– neturint šaldymo krepšių, produktus galima laikyti iškastoje duobėje, šaltame vandenyje ir t.t.;

– jeigu saugus maisto produktų laikymas neįmanomas, reikėtų vartoti šviežią maistą ir stengtis jį suvartoti kuo greičiau;

– gerai paskaičiuokite, kiek reikės maisto produktų, kadangi šiais laikais ilgai dirba parduotuvės, jų yra ir kaimeliuose.

Tinkamai apruošti maistą

Jei gamtoje sugalvojote maistą gamintis patys, turėtumėte žinoti, kad tinkamas virimas/kepimas gali sunaikinti daugumą pavojingų  mikroorganizmų. Verdant, maistas turi pasiekti 70°C temperatūrą, kadangi tai sunaikina netgi didelę koncentraciją mikroorganizmų. Ypač svarbu gerai išvirti/iškepti maltos mėsos kepsnelius, didelius mėsos gabalus ar visą vištą, todėl įsitikinkite, kad mėsos ar paukštienos išskirtos sultys yra šviesios, ne rožinės spalvos.

Primename, kad kepant mėsos gaminius, kuriuose yra nitritinės druskos, aukštesnėje nei 110°C temperatūroje, išsiskiria nitrozaminai, todėl:

– mėsą ir jos produktus ant grotelių kepkite žemesnėje temperatūroje, kad, kiek įmanoma, sumažėtų jų apdegimo ir apanglėjimo galimybės. Jei taip atsitiko, apdegusias ir apanglėjusias ar suanglėjusias vietas nupjaustykite;

– prieš kepant, mėsą ar jos produktus suvyniokite į foliją, taip ji bus apsaugota nuo tiesioginės liepsnos.

Vartoti saugų maistą:

– rinkitės tik šviežius ir sveikus vaisius bei daržoves, jei vartosite juos žalius – būtinai nulupkite odelę ir nuplaukite, kadangi toksinės medžiagos gali formuotis pažeistuose bei supelijusiuose vaisiuose bei daržovėse;

– rinkitės perdirbtus maisto produktus, tokius kaip pasterizuotas pienas;

– nevartokite maisto produktų pasibaigus jų galiojimo terminui;

– išmeskite sukiužusias, išsipūtusias ar oksiduotas skardines;

– apdairiai rinkitės pieno produktus turgavietėse ar perkant tiesiogiai iš ūkių;

– greitai gendančių pieno produktų nepirkite iš atsitiktinių prekeivių turgaviečių prieigose;

– jei mėsos pusfabrikačių pakuotėje matote susikaupusio skysčio, tokių gaminių nepirkite ir nevartokite;

– maistą laikykite uždaroje pakuotėje, saugokite nuo graužikų, vabzdžių, kitų gyvių.

Dera prisiminti

Siekiant apsaugoti savo sveikatą nuo galimų minėtų infekcijų, į kelionę nesivežkite pieno, grietinėlės, ledų, varškės ir konditerijos gaminių su kremu, virtos ar keptos mėsos ar žuvies produktų, faršo, mišrainių, karšto rūkymo žuvies ar vištienos.

Kelionei tiks duona ir jos gaminiai, lašiniai, kietai virti kiaušiniai, šviežios daržovės, pomidorai, agurkai. Karštomis dienomis kelionėje nepakeičiamas maistas yra  sausainiai, džiūvėsiai, mėsos ar žuvų pramoniniai konservai. Esant galimybei, galima išsivirti sausų produktų: kruopų, makaronų, galima įsidėti sausų sriubų, įvairių dribsnių, sausų pusryčių, sojos produktų. Tai sveika ir maistinga. Verta pasiimti šokolado plytelę, razinų ar riešutų. Šie gardėsiai užima nedaug vietos.

Jeigu praėjus kelioms valandoms po valgio pasijutote blogai, kuo skubiau kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Maisto produktai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min