Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 15d. 08:00

Ką reikia žinoti apie ilgo veikimo trąšas?

Augalų persodinimas
Fotolia nuotr. / Augalų persodinimas

Nuosavame sode ar darže užaugintos daržovės visada būna skanesnės, saldesnės ir sveikesnės, nes puikiai žinome, kokias trąšas naudojame. Tiesa, ekologijos bangai pasiekus apogėjų, vis daugiau žmonių skatina trąšų nenaudoti išvis. Kita vertus, lietuviškos vasaros orai neprognozuojami, todėl kyla grėsmė likti be derliaus. Taigi, ką daryti, kad ir daržovės būtų sveikos, ir derlius gausus?

Pasak didžiausios Lietuvoje elektroninės parduotuvės Pigu.lt specialistų, paskutiniu metu sparčiai populiarėja ilgo veikimo trąšos, kurias renkasi sodininkai, norintys sumažinti augalų augimo ir laiko, praleisto darže ar sode, sąnaudas. Tokio tipo trąšos ne tik ženkliai pagerina derliaus kokybę, augalų ir vejos išvaizdą, bet ir pasižymi gerokai mažesniu kenksmingu poveikiu žmogui bei aplinkai, lyginant su tradicinėmis cheminio pagrindo trąšomis. Be to, ilgo veikimo trąšos nuolatos tobulinamos, ieškoma sprendimų, kaip gauti geriausią rezultatą tausojant gamtą ir sveikatą.

Kaip veikia ilgo veikimo trąšos?

Ilgo veikimo trąšų technologijos principas – trąšų granulės, kurios yra padengtos specialiomis dervomis, prailginančiomis mitybinių medžiagų išsiskyrimo procesus. Paprasčiau tariant, trąšos, patekusios į dirvą ar ant vejos, visas maistingąsias medžiagas išskiria ne iš karto, o palaipsniui. Tokio tipo trąšos nežaloja augalų ir nedegina jų šaknų. Pavyzdžiui, padauginus klasikinės salietros galima negailestingai nudeginti veją ar liaunus augalų stiebelius. To niekada nenutiks naudojant ilgo veikimo trąšas. Be to, specifinė dervos apdangalo struktūra leidžia trąšoms geriau ir giliau prasiskverbti į dirvą. Ilgo veikimo trąšomis galima tręšti vejas, vazonų ir balkonų gėles, daržus, dekoratyvinius vandens augalus, golfo laukus ir t.t.

Ilgo veikimo trąšos yra kelių formų, kurios pratęsia tręšimo periodą. Vienos jų – tai trąšų lazdelės. Šios lazdelės gaunamos presuojant vertingąsias trąšų medžiagas su rišikliu arba be jo, priklausomai nuo trąšos gamintojo. Lazdelės formos trąšų veikimo trukmė apie 3 – 18 mėnesių, o kartais ir dar ilgiau. Išties labai daug lemia dirvos ir oro temperatūra bei drėgmė. Vyraujant šiltiems ir drėgniems orams, trąšos maistingąsias medžiagas išskiria greičiau, o esant šaltiems orams – lėčiau. Tokios trąšų lazdelės labai patogios, nes jas galima lengvai įkišti į nedidelius konteinerius, kambario ar balkono gėlių vazonus. Be to, trąšas paprasta dozuoti, priklausomai nuo tręšiamos dirvos ploto. Dar vienas svarbus ilgo veikimo trąšų privalumas, kurį išskiria Pigu.lt specialistai, tai – sumažėjęs dirvožemio uždruskėjimo pavojus. Žinoma, trąšas būtina paskirstyti tolygiai.

Kita ilgo veikimo trąšų grupė atsirado dėl trąšų mitybinių medžiagų unikalios specifikos. Iš visų pagrindinių cheminių elementų augalams yra svarbiausias azotas, tačiau tai labai laki, greitai vandenyje tirpstanti bei intensyviai garuojanti medžiaga. Įprastinės azotu praturtintos trąšos, patekusios į dirvą ar ant vejos, labai greitai išgaruoja, todėl augalas ne visada spėja jas pasisavinti arba pasisavina netolygiai, todėl tą pačią dieną pasodinti sodinukai gali augti visiškai skirtingais tempais. Tad, norint išspręsti šią azoto problemą, trąšų gamintojai pradėjo ieškoti tokių azoto formų, kad jo įsisavinimas būtų tolygus ir atitiktų fosfato, kalio ir kitų trąšų sudėtinių dalių įsisavinimo tempus. Būtent taip atsirado nauja ilgo veikimo trąšų grupė, dažnai žymima „100 dienų veikimo“. Tokių trąšų gamyboje naudojamas fiksuotas azotas, o tai reiškia, kad pažangios technologijos ir moksliniai tyrimai azoto poveikį prailgino maždaug iki 4 mėnesių. Šių trąšų naudojimas labai pasiteisina spygliuočių, vejų, krūmų, dekoratyvinių augalų tręšime.

Svarbiausi ilgo veikimo trąšų skirtumai ir privalumai

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad ilgo veikimo trąšos, lyginant su tradicinėmis, yra gana brangios, tačiau nereiktų apsigauti, nes tai labai ekonomiškas ir racionalus pasirinkimas savo laiką ir pinigus taupantiems sodininkams. Priklausomai nuo trąšų gamintojo, dirvą reikia tręšti vos vieną arba du kartus per metus – sodinant augalus arba jų aktyvios vegetacijos pradžioje. Pavyzdžiui, veją galima patręšti net ir vėlyvą rudenį, per žiemą maistingosios medžiagos tikrai niekur neišgaruos. Atsižvelgus į augalų vegetacijos trukmę ir priežiūros ypatybes, ilgo veikimo trąšų pakanka visam mitybinių ir naudingųjų medžiagų poreikio periodui. Tad tereikia paskleisti trąšas ir jas palieti.

Be to, šio tipo trąšos yra labai universalios. Jas galima maišyti su gruntu, įterpti trąšų lazdeles į augalo šaknų zoną, nes jos nenudegina šaknų, paskleisti ant viršutinio dirvos sluoksnio nesibaiminant, kad azotas išgaruos anksčiau laiko. Taigi, ilgo veikimo trąšos, supresuotos į granules ar lazdeles, labai palengvina augalų tręšimą, o apteptos moliu yra tiesiog nepamainoma priemonė dekoratyvinių vandens augalų tręšime.

Tiesa, prieš perkant trąšas reiktų įsitikinti, kad jos atitinka visus ISO ir RHP standartus, kurie garantuoja trąšų kokybę ir saugumą. Trąšas vertėtų pirkti tik iš patikimo pardavėjo, kuris prekiauja originalais gaminiais. Ilgo veikimo trąšos – investicija, kuri greitai atsipirks, o jūs galėsite mėgautis gausiu derliumi ir žaliuojančiu sodu.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min