Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kalifornijoje panaikintas homoseksualių asmenų santuokų draudimas

Gėjų pora.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Gėjų pora.
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV federalinis teisėjas trečiadienį panaikino Kalifornijos valstijoje paskelbtą homoseksualių asmenų santuokų draudimą.

Ši nutartis yra dar vienas dramatiškas posūkis ilgoje teisinėje sagoje ir gali turėti implikacijų visos šalies mastu šiuo visuomenę skaldančiu socialiniu klausimu.

Raštu išdėstytoje nuomonėje teisėjas Vaughnas Walkeris pritarė teisių aktyvistams, tvirtinusiems, kad 2008 metų lapkritį valstijoje vykęs referendumas, po kurio gėjams ir lesbietėms buvo uždrausta tuoktis, buvo diskriminacinis ir todėl pažeidė JAV konstituciją.

Referendume vadinamajam Aštuntajam pasiūlymui, uždraudusiam Kalifornijos valstijoje tos pačios lyties asmenų santuokas ir santuoką apibrėžusiam tik kaip vyro ir moters sąjungą, pritarė 52 proc. rinkėjų.

Šis referendumas buvo surengtas praėjus vos pusmečiui po to, kai Kalifornijos Aukščiausiasis teismas panaikino ankstesnį gėjų santuokų draudimą. Atšaukus draudimą per valstiją nusirito homoseksualių asmenų vedybų banga. Teisėjas V.Walkeris savo nutartyje pažymėjo, kad Aštuntasis pasiūlymas „nepateikė jokio racionalaus pagrindo neišduoti homoseksualiems asmenims santuokos liudijimo.


„Įrodymai rodo, kad Aštuntasis pasiūlymas tik įtvirtina Kalifornijos konstitucijoje sampratą, kad priešingos lyties asmenų poros yra viršesnės už tos pačios lyties asmenų poras“, – rašė teisėjas.

„Kadangi Kalifornija nesuinteresuota diskriminuoti homoseksualių vyrų ir moterų ir kadangi Aštuntasis pasiūlymas užkerta kelią Kalifornijai vykdyti savo konstitucinę prievolę laiduoti galimybę susituokti lygiais pagrindais, teismas daro išvadą, kad Aštuntasis pasiūlymas yra nekonstitucinis“, – rašoma teisėjo V.Walkerio nutartyje.

Tos pačios lyties asmenų santuokų priešininkai jau pareiškė apskųsiantys V.Walkerio sprendimą, jeigu šis neatitiks jų lūkesčių.

Teisėjas vėliau nurodė iki penktadienio laikinai sustabdyti jo nutarties įsigaliojimą, suteikdamas jos priešininkams laiko pateikti apeliacijas. Dėl šio sprendimo daugiausiai gyventojų turinčioje valstijoje gėjų ir lesbiečių porų santuokų registravimas negalėjo būti iš karto atnaujintas.

Tuo tarpu gėjų teisių aktyvistai gyrė federalinio teismo nutartį, tačiau perspėjo, kad jie pasiruošę tolesnėms teisinėms kovoms. Apžvalgininkai prognozuoja, kad galutinis teisinis sprendimas gali priimtas tik po kelerių metų.

Kalifornijos gubernatorius respublikonas Arnoldas Schwarzeneggeris pasveikino trečiadienį paskelbtą nutartį, vadindamas ją „svarbia gaire Amerikos kelyje į visų žmonių lygybę ir laisvę“.

„Šimtams tūkstančių kaliforniečių gėjų ir lesbiečių porų, kurios rūpinasi savo kasdieniu gyvenimu, šis sprendimas užtikrina visą teisinę apsaugą ir saugiklius, kurių, manau, nusipelnę visi“, – pabrėžė A.Schwarzeneggeris.

Tačiau tos pačios lyties asmenų santuokų priešininkai piktinosi V.Walkerio nutartimi, o konservatyvaus socialinio tinklalapio SaveCalifornia.com atstovas Randy Thomassonas ją pavadino „siaubingu smūgiu“ rinkėjų teisėms.

Amerikos šeimų asociacijos pirmininkas Timas Wildmonas apkaltino V.Walkerį dėl „tironiško, įžeidžiančio ir visiškai nekonstitucinio teismų arogancijos demonstravimo.“

„Teisėjas Walkeris (sąvoką) „mes, tauta“ pakeitė (sąvoka) „aš, teisėjas“, – piktinosi jis.

Aštuntasis pasiūlymas panaikino 2008 metų gegužę priimtą Kalifornijos Aukščiausiojo teismo sprendimą, kuriame santuoka apibrėžiama tik kaip vyro ir moters sąjunga.

2009 metais nepavykus atšaukti Kalifornijos referendumo rezultatų aktyvistai kovą perkėlė į federalinius teismus. Ši strategija laikoma rizikinga, nes byla gali pasiekti JAV Aukščiausiąjį Teismą, kurio nutartis būtų galutinė ir neskundžiama.

Gėjų santuokų priešininkų advokatai per anksčiau šiemet 13 dienų trukusį apeliacijos nagrinėjimą argumentavo, jog Aštuntasis pasiūlymas yra teisėtas ir pagrįstas šimtmečių senumo samprata, jog šeima gali būti laikoma tik sąjunga tarp vyro ir moters.

Tačiau V.Walkeris paskelbė triuškinamą nutartį, smogusią gėjų santuokų priešininkų taktikai, kuri buvo naudojama raginant priimti Aštuntąjį pasiūlymą.

„Vien moralinis nepritarimas nėra tinkamas pagrindas gėjų ir lesbiečių teisėms paneigti, – rašo federalinis teisėjas. – Įrodymai įtikinamai demonstruoja, kad Aštuntasis pasiūlymas be priežasties įtvirtina asmeninį moralinį požiūrį, jog tos pačios lyties asmenų poros yra žemesnės negu skirtingų lyčių asmenų“.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min