Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Klimato atšilimas veikia net vorus: jie bus triskart greitesni, didesni ir sparčiau dauginsis

Nauji mokslininkų tyrimai rodo, kad klimato atšilimas lems ne tik vorų populiacijos didėjimą. Kaip rašo Tvn24.pl, vorai augs didesni ir bus triskart greitesni.
Voras
Voras / „Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr.

Didėjanti vidutinė temperatūra visoje planetoje neleidžia ramiai miegoti daugeliui mokslininkų. Potvyniai, sausros, vandens lygio kylimas jūrose, tirpstantys ledynai kelia net minčių apie pasaulio pabaigą. Tačiau nereikia net tokių toli siekiančių pamąstymų, kad dalis žmonių patirtų tikrą panikos priepuolį. Jų košmaras yra vorai.

Naujausi tyrimai, kuriuos publikavo „Experimental Biology“, rodo, kad šių bestuburių gyvūnų judėjimo galimybės yra tiesiogiai susijusios su temperatūra. Vorai judėdami naudojasi ne raumenimis, o hemolimfa. 

Pasirodo, kad jeigu voras yra aplinkoje, kurios temperatūra – 15 laipsnių, jie tingūs ir juda vangiai. Bet temperatūrai pakilus iki 40 laipsnių judėti šie gyvūnai pradeda tris kartus greičiau. Įšilusi hemolimfa greičiau cirkuliuoja po voro kūną, taip leisdama greičiau judinti galūnes. Viena problema, kad darant daugybę žingsnelių voro judėjimas tampa chaotiškas ir nekordinuojamas.

Būtent negebėjimas koordinuoti judesių esant aukštai temperatūrai gali paaiškinti, kodėl kai kurių rūšių tarantulai medžioti traukia tik prieblandoje.

Danijos mokslininkai jau prieš kelerius metus įrodė, kad šiltėjantis klimatas lems, jog vorai sparčiau dauginsis, juk ilgesnė vasara yra ir ilgesnis medžioklės sezonas. Tai leis vorams ir augti didesniems, kas tikrai nėra gera žinia bijantiems šių gyvių.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rudenėjantis miškas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rudenėjantis miškas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais