Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kliūtys pagreitina išeinančios minios srautą

Spūstis
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Spūstis
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Tikriausiai esate buvę dideliame koncerte, svarbiose krepšinio rungtynėse ar kitokiame renginyje, kur susirenka didelė minia žiūrovų, ir žinote, ko reikia laukti, kai ateina laikas keliauti namo. Nesvarbu, kokio dydžio išėjimas, dėl neaiškių priežasčių „iš niekur“ atsirandų spūsčių ir visas procesas trunka kankinamai lėtai.

Japonijos inžinieriai ilgai bandė rasti priežastį, kodėl toks reiškinys vyksta ir kaip jo išvengti. Tai, ką jie sugalvojo, daugeliui atrodytų tarsi beprasmiška, tačiau atrodo, jog tai veikia. Pasirodo, minios išėjimą pagreitina... kelyje pastatytos kliūtys.

Problemos paiešką specialistai pradėjo nuo to, ką mums visiems yra tekę išbandyti. Netgi tada, kai durys yra plačiai atvertos, žmonės tarsi stabteli ties išėjimu, taip lėtindami kitų žmonių judėjimą. Tada jie nusprendė pamėginti visiškai keistą būdą – išeinančių žmonių kelyje pastatė kliūtį. Ne tokią didelę, kad ji blokuotų išėjimą, bet tokią, kad išeinantiesiems tektų ją aplenkti. Ir, moksliniu požiūriu, ji turėjo būti padėta reikiamoje vietoje. Koks gi rezultatas? Ogi visi išėjo greičiau.

Tokio reiškinio paaiškinimas atrodytų paprastas, bet iš pirmo žvilgsnio pažeidžiantis logiką. Pasirodo, kelyje atsiradusi kliūtis dalį žmonių sulėtina – sulėtina pakankamai, kad spūstis tiesiog neatsirastų. Net daliai žmonių sulėtėjus, pro išėjimą einančiųjų skaičius padidėja, palyginti su tuo variantu, kai minios kelyje nėra jokios kliūties. Neįtikėtina? Taip, tačiau japonai teigia, kad tai veikia. Lieka tik išbandyti tai ir Lietuvoje.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min