Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 7d. 12:21

Lenkijos feministės prieš abortų draudimą kovoja pranešimais socialiniuose tinkluose: „Šiandien nutrauksiu nėštumą“

Protesto akcija prieš abortų liberalizavimą Madride.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Negimęs kūdikis

Lenkijos feministės pasirinko gana netipišką būdą išsakyti savo nepasitenkinimą šalies pozicija dėl abortų draudimo. Jos socialiniame tinkle skelbia, kad konkrečią dieną nutrauks nėštumą kartu su kitomis moterimis. Ir tam renkasi svarbias katalikiškai Lenkijai datas – Kūčias, Trijų karalių šventę.

Socialiniame tinkle „Facebook“ pirmadienį pasirodė įrašai: „Šiandien, sausio 6 dieną, 2014 m., nutrauksiu nėštumą. Padarysiu tai solidarizuodamasi su moterimis, kurios Lenkijoje kiekvieną dieną bijodamos ir sunkiomis sąlygomis nutraukia nėštumą. Padarysiu tai, norėdama parodyti, kad nutraukti nėštumą nėra nusikaltimas, o religinių įsitikinimų negalima primesti, nes jie prieštarauja mokslui. Vaisius nėra žmogus.“

Kaip rašo „Gazeta Wyborcza“, tai Lenkijos feminisčių akcija, kuria siekiama atkreipti dėmesį į tūkstančių lenkių, kurios nori pasidaryti abortą, problemas. Tokiu būdu taip pat išreiškiamas pasipiktinimas siekiais sugriežtinti atsakomybę už abortus ir išsakyti solidarumą su feminizmo judėjimo atstove Katarzyna Bratkowska, kurį paskelbė nutrauksianti nėštumą per Kūčias ir sulaukė itin didelio visuomenės pasmerkimo.

Šiandien, sausio 6 dieną, 2014 m., nutrauksiu nėštumą. Padarysiu tai solidarizuodamasi su moterimis, kurios Lenkijoje kiekvieną dieną bijodamos ir sunkiomis sąlygomis nutraukia nėštumą. Padarysiu tai, norėdama parodyti, kad nutraukti nėštumą nėra nusikaltimas, o religinių įsitikinimų negalima primesti, nes jie prieštarauja mokslui, – tokius pranešimus „Facebook“ platina Lenkijos feministės.

Wyborcza.pl primena, kad diskusijos dėl abortų Lenkijoje paaštrėjo po planuotų Baudžiamojo kodekso pataisų, kuriomis Teisingumo ministerijos komisija siūlė sugriežtinti atsakomybę už nėštumo nutraukimą. Būtent diskusijoje apie tai Lenkijoje žinoma feministė K.Bratkowska ir pareiškė, kad ketina nutraukti nėštumą per Kūčias. Tai sukėlė didžiulį tiek žiniasklaidos, tiek visuomenės susidomėjimą, moters klausta, ar ji tikrai laukiasi, ar tik provokuoja.

K.Bratkowska tokį visuotinį susidomėjimą išnaudojo kalbėdama apie norinčių nutraukti nėštumą Lenkijos moterų situaciją. Moterų ir šeimos planavimo reikalų federacijos skaičiavimais, kasdien vidutiniškai 300 moterų šioje šalyje atliekamas abortas. Didesnes pajamas turinčios moterys naudojasi specialių klinikų paslaugomis arba vyksta į užsienį. Neturtingesnės renkasi persileidimą sukeliančius vaistus. Tačiau šias tabletes Lenkijai teikusi bendrovė veiklą sustabdė, kadangi siuntinius perimdavo Lenkijos muitinės tarnybos.

Pagal Teisingumo ministerijos komisijos pataisas, moteris privalo atsakyti už „sukeltą pavojų pradėto vaiko gyvybei“. O gydytojas – už kūdikio kūno pažeidimą, net jeigu tai būtų daroma gydymo tikslais. Priėmus tokias pataisas negimęs kūdikis būtų prilygintas jau gimusiam žmogui.

Feminisčių organizacijų atstovai nuo pat pradžių piktinosi, kad tai prieš moteris nukreiptos pataisos – komisijoje iš 18 narių yra vos viena moteris.

Tokia griežta vaisiaus apsauga privers gydytojus rinktis, kas svarbiau – moters įsčiose esantis kūdikis ar ji pati.

Šiuo metu pagal Lenkijos įstatymus moteris nėra baudžiama už abortą. Tačiau Komisija siekia, kad vaisiui, galinčiam savarankiškai gyventi, sukelta mirtis būtų prilyginama vaikžudystei, o už tai grėstų iki 5 metų kalėjimo. Iš Baudžiamojo kodekso išnyktų sąvoka „nutrauktas nėštumas“, o ją pakeistų „pradėto vaiko mirties sukėlimas“. Tai, anot wyborcza.pl, teisiškai atskirs besilaukiančią moterį ir vaisių, o dar negimęs kūdikis taps savarankišku individu. Pagal naująsias pataisas nelegali būtų ir kontracepcija po lytinio akto.

Anot kai kurių specialistų, tokia griežta vaisiaus apsauga privers gydytojus rinktis, kas svarbiau – moters įsčiose esantis kūdikis ar ji pati. Kadangi griežtinama ir gydytojų atsakomybė už negimusio kūdikio mirtį ar sužalojimą, medikai gali baimintis atlikti kai kuriuos tyrimus, kurie gali kelti grėsmę vaisiui, nors kartais jie būtini norint taikyti gydymą moters įsčiose esančiam kūdikiui.

Šiuo metu Lenkijoje nėštumą galima nutraukti, jeigu kyla rimtų įtarimų, kad vaisius yra sunkiai ir nepagydomai pažeistas. Komisija reikalauja, kad medikai tuo būtų visiškai tikri.

K.Bratkowska po Kalėdų patvirtino, kad nėštumą nutraukė. Po jos pareiškimo apie abortą, Lenkijos jėzuitas Grzegorzas Krameris pareiškė, kad yra pasiruošęs mesti kunigystę ir įsivaikinti jos kūdikį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min