TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuviai televizorių žiūri dažniau, nei bendrauja su šeima

Savaitgalis prie televizoriaus
123rf.com / Savaitgalis prie televizoriaus
Šaltinis: 15min
0
A A

Populiariausias lietuvių užsiėmimas namuose – žiūrėti televizorių. Šiai veiklai jie skiria daugiau laiko nei bendravimui su namiškiais, knygų skaitymui ar sportui. Tą parodė rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ rugsėjį atliktas reprezentatyvus tyrimas, kurį incijavo nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eika“.

Tyrimo metu buvo klausiama, ką lietuviai dažniausiai veikia namuose, kiek laiko skiria šeimai ir namams. Net 62 proc. respondentų prisipažino, kad laisvu metu įsijungia televizorių, o šeimai laisvą laiką skiria mažiau nei pusė – 46 proc. – apklaustųjų.

„Dauguma lietuvių namus pirmiausia suvokia kaip erdvę, kurioje galima atsipalaiduoti ir pailsėti. Kitaip tariant – namai yra vieta, kur gali tiesiog nieko neveikti. Todėl televizoriaus žiūrėjimas yra toks populiarus. Visgi stebina tai, kad neretai televizorius užima didžiąją laisvalaikio dalį. Tą dalį, kuri galėtų būti skirta geriausiems vakaro pašnekovams – šeimos nariams“, – sako Martynas Žibūda, „Eika“ plėtros direktorius.

Namai yra vieta, kur gali tiesiog nieko neveikti. Todėl televizoriaus žiūrėjimas yra toks populiarus.

Psichoterapeutas Olegas Lapinas sako, kad televizoriaus žiūrėjimas – lyg transas, į kurį žmogus pasineria ieškodamas vidinės ramybės.

„Mūsų protėviai žiūrėjo į laužo liepsnas oloje, o mes žiūrime į ekranus. Įsijungiame filmą, žaidžiame kompiuteriu ar nieko negalvodami spaudome distancinį pultą ir keliaujame kanalais. Tai lyg ėjimas į transą, kuris kartais padeda atkurti vidinę pusiausvyrą, bet dėl šio įpročio ilgainiui gali kentėti šeima, namai“, – sako O. Lapinas.

Pasak jo, labiausiai namiškiams patinka neplanuotos akimirkos, pavyzdžiui, kai namuose dingsta elektra. Tada jie atranda vienas kitą iš naujo. Sėdi žvakių šviesoje, kalbasi, po daugelio metų neretai pirmą kartą kartu. Yra šeimų, kurios vakarais vis dar žaidžia stalo žaidimus, tačiau, kaip sako psichoterapeutas, tokių šeimų mažėja.

Tai lyg ėjimas į transą, kuris kartais padeda atkurti vidinę pusiausvyrą, bet dėl šio įpročio ilgainiui gali kentėti šeima, namai

„Daugumai žmonių tiesiog nelieka laiko aktyviam poilsiui. Jeigu žmogus namo grįžta 18–19 val., jis spėja tik pavakarieniauti, susitvarkyti ir trumpai pabendrauti su šeima. Todėl lapkričio 20-osios, Namų dienos, popietę ne tik kviečiame būti su šeima namuose. Norime atkreipti dėmesį ir į žmonių laisvalaikį, į kokybišką laiko leidimą namuose. Juk namai suteikia energijos ir jėgų. Juose randame šilumą ir vidinę ramybę, kurią visi branginame. Kviečiame darbdavius bent vieną kartą per metus savo darbuotojams pasiūlyti namo grįžti anksčiau – 15 valandą“, – sako M. Žibūda.

Vyrų ir moterų įpročiai namuose skiriasi. Kaip rodo „Eikos“ inicijuoto tyrimo rezultatai, televizorių šiek tiek dažniau žiūri vyrai (66 proc.) nei moterys (58 proc.). Vyrai daugiau laiko praleidžia ir žaisdami kompiuteriu.

Tyrimas parodė, kad namuose kompiuterinius žaidimus žaidžia 29 proc. lietuvių, o knygas skaito apie 16 proc. apklaustųjų. Apie 43 proc. lietuvių laiką skiria namams tvarkyti, 39 proc. – vakarienei ruošti. Sportuoja namuose tik 10 proc. Lietuvos gyventojų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min