TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos šeimose saugesnio sekso temomis vis dar nesikalbama

Gatvės mergina.
Photos.com nuotr. / 86 proc. jaunuolių jaučia atsakomybę, kad pradedant naujus lytinius santykius būtų efektyviai naudojamos kontraceptinės priemonės, tačiau vis daugiau jaunuolių, pradedančių naujus lytinius santykius, kontraceptinių priemonių nenaudoja.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje minint Pasaulinę kontracepcijos dieną pristatomi 15 – 25 metų jaunimo apklausos apie bendravimą kontracepcijos klausimais rezultatai. 77 proc. apklaustųjų teigia, kad šeimoje nekalba apie apsisaugojimo priemones, o 53 proc. mano, kad šeimoje būtent jie geriausiai žino apie kontracepciją.

Kas ketvirtas respondentas (24 proc.) mano, kad geriausiai apie apsisaugojimo priemones šeimoje žino mama, kas aštuntas (12 proc.) – kad brolis arba sesuo.

Lietuvos šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos pranešime spaudai tiegiama, kad tyrimas atskleidė, jog 72 proc. lytinių santykių turėjusių respondentų slėpė šį faktą nuo tėvų. Kas trečias apklaustasis (33 proc.) taip elgėsi, nes bijojo moralizavimo, o kas ketvirtas (24 proc.) – todėl kad tėvai yra senamadiški. 14 proc. tai slėpė, nes bijojo nuvilti tėvus.

Kas ketvirtas respondentas (24 proc.) mano, kad geriausiai apie apsisaugojimo priemones šeimoje žino mama, kas aštuntas (12 proc.) – kad brolis arba sesuo.

Pagal tyrimo rezultatus, 42 proc. respondentų apsisaugojimo priemonių klausimu pataria draugams, tačiau tik 7 proc. visų respondentų draugų pateikiamą informaciją nurodė kaip patikimiausią. Beveik pusė (47 proc.) respondentų teigė, kad labiausiai pasitiki informacija, gauta iš gydytojų, o kas ketvirtas – informacija, rasta internete.

„Naujausio tyrimo rezultatai patvirtina, kad Lietuvos šeimose, kuriose auga jaunimas, saugesnio sekso ir apsisaugojimo priemonių temos vis dar yra didžiulis tabu. Nepaisant to, lytiškai aktyvus jaunimas privalo turėti naujausią informaciją apie apsisaugojimo priemones iš patikimiausių šaltinių“, – sako Esmeralda Kuliešytė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos, pagrindinės iniciatyvos „Pasaulinė kontracepcijos diena 2010” partnerės Lietuvoje, vadovė.

Pasak E. Kuliešytės, ketvirtą kartą Lietuvoje ir visame pasaulyje vykstančios iniciatyvos pagrindinis tikslas yra raginti jaunus žmones atsakingai planuoti savo ateitį ir gauti reikalingą informaciją apie nepageidaujamo nėštumo ir lytiškai plintančių ligų prevenciją iš patikimiausių šaltinių.

Minint ketvirtąją Pasaulinę kontracepcijos dieną pasaulyje paskelbti ir naujo tarptautinio tyrimo „Kontracepcija: tai kas gi atsakingas?“ rezultatai. Jie atskleidė didžiulį atotrūkį tarp jaunimo požiūrio į atsakomybę dėl kontracepcijos ir jos realaus naudojimo – net 44 proc. jaunų žmonių labiau rūpinasi asmens higiena, depiliacija ir kvepalais nei kontracepcija, kai ruošiasi į pasimatymą, galintį baigtis intymiais santykiais.

Pranešime spaudai teigiama, kad 86 proc. jaunuolių jaučia atsakomybę, kad pradedant naujus lytinius santykius būtų efektyviai naudojamos kontraceptinės priemonės, tačiau vis daugiau jaunuolių, pradedančių naujus lytinius santykius, kontraceptinių priemonių nenaudoja. Per apklausą beveik pusė (45 proc.) lytiškai aktyvių jaunuolių patvirtino, kad mylėjosi nenaudodami kontraceptinių priemonių. Be to, tiktai pusė (51 proc.) atsakiusiųjų mano esą labai gerai informuoti apie kontracepcijos priemonių pasirinkimą

Lietuvoje jaunimo apklausa buvo organizuojama šių metų rugsėjo 13 – 21 dienomis. Iš viso apklausoje dalyvavo 725 respondentų, kurių amžius 15 – 25 metai.

Tarptautinis tyrimas „Kontracepcija: tai kas gi atsakingas?“ buvo atliekamas 2010 m. balandžio–gegužės mėn. Iš viso apklausti 5 253 jaunuoliai iš 25 šalių: Argentinos, Australijos, Austrijos, Brazilijos, Čilės, Kinijos, Kolumbijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Malaizijos, Meksikos, Norvegijos, Peru, Lenkijos, Rusijos, Singapūro, Slovėnijos, Pietų Korėjos, Ispanijos, Švedijos, Tailando, Turkijos, JAV ir Venesuelos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min