Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 21d. 09:41

Milijonierių tauta, arba 100 milijardų už tris kiaušinius (nuotraukos)

Zimbabvėje kiaušiniai patys brangiausi.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Zimbabvėje kiaušiniai patys brangiausi.

Ar gali taip būti? Pasirodo, gali. Ir dar blogiau. Jei lietuviai save palygintų su kitomis pasaulio valstybėmis, pamatytų, kad jų keikiamas litas laikosi visai neblogai, o už dešimtinę galima nusipirkti duonos ir pieno.

Štai, pavyzdžiui, Zimbabvėje gatvėje išmaldos prašantis valkata turi milijardus. O restorane žmonės išleidžia kelis trilijonus. Bet visa tai ne iš gero gyvenimo, o dėl to, kad šalyje jau kelerius metus siaučia baisi infliacija.

Krizė Zimbabvėje prasidėjo dar 2000-aisiais, kai prezidentas Robertas Mugabe iš baltųjų atėmė žemes ir išdalijo juodaodžiams. Tai buvo didelė klaida. Iškart žlugo žemės ūkis, valstybei įvesta sankcijų, prasidėjo infliacija.

Šiais metais infliacija pasiekė rekordinius 321 mln. proc. per metus. Ar galite įsivaizduoti? 321 mln. proc. per metus. Nedarbas Zimbabvėje siekia 80 procentų. Trečdalis gyventojų jau paliko šalį ir tai dar ne pabaiga.

Infliacija šalyje greitai švęs dešimtmetį. Kas per tą laiką įvyko, labai gražiai atskleidžia pinigų kupiūros, o susidariusi situacija visiems laikams bus įrašyta į pasaulio ekonomikos istoriją.

2007-ųjų metų gruodžio 22 d. šalyje pasirodė 500 tūkst. Zimbabvės dolerių kupiūra. Paskui – 750 tūkst. Sausio viduryje – 10 milijonų. Tokio pinigo vertė – vos 10 JAV dolerių.

2007-ųjų metų gruodžio 22 d. šalyje pasirodė 500 tūkst. Zimbabvės dolerių kupiūra. Paskui – 750 tūkst. Sausio viduryje – 10 milijonų. Tokio pinigo vertė – vos 10 JAV dolerių.

Vasario mėnesį išmaldos prašytojams duodavo ne po įprastus 200 tūkst., bet visas 200 tūkst. kupiūrų pakuotes. Balandžio mėnesį Vyriausybė nusprendė – „jei švęsti, tai švęsti“ ir išleido 50 mln. vertės kupiūrą.

Bet infliacija nestovi. Gegužę pasirodė 250 mln. vertės kupiūra. Kainos parduotuvėse: beveik 3 mlrd. už marškinėlius ar kelnes.

Gegužės viduryje pasirodė 5 mlrd. kupiūra. Bet laikas bėga, ekonomika skęsta.

Birželį pasirodė 25 ir 50 mlrd. kupiūros. O liepą dar ir 100 mlrd. pinigas. Ir ką galima nusipirkti už šiuos pinigus? Na, pavyzdžiui, tris kiaušinius...

Namuose neliko vietos dėl pinigų pertekliaus ir tada Vyriausybė atėjo į pagalbą – rugpjūčio mėnesį išleido naujų kupiūrų, nuo senųjų nubraukdama dešimt nulių.

Bet infliacija... Valdžia ir vėl ją pamiršo. Jau rugsėjį už tokią pinigų krūvą galima buvo įpirkti tik keturis pomidorus. Ir vėl pasipylė naujos kupiūros – 20 tūkst. rugsėjo mėnesį, 50 tūkst. – spalį

Dar tuomet vietos gyventojai juokavo vieninteliai gyvenantys šalyje, kur didžiausia kupiūra – 50 000, o pigiausio tualetinio popieriaus ritinėlis kainuoja 100 tūkst.. Jei 100 tūkst. iškeistume smulkiausiomis kupiūromis po 5 Zimbabvės dolerius – išeitų 20 tūkst. kupiūrų. Vidutiniškai tualetinio popieriaus ritinėlyje yra 72 lapeliai. Vadinasi, Zimbabvėje pinigus naudoti vietoj tualetinio popieriaus 278 kartus naudingiau, nei už tuos pinigus pirkti tą patį popierių.

Deja, pokštas jau paseno, o infliacija vėl auga kaip ant mielių ir jau dabar išleista 100 trilijonų vertės kupiūra. Žinoma, išleista ir smulkesnių nominalų banknotų – 10, 20 ir 50 trilijonų.

Pinigai šioje šalyje taip nuvertėjo, jog vartojami tik oficialiai. Iš tikrųjų visi viską perka už amerikietiškus dolerius. Tiesa, pinigai žmonių sąskaitose yra tik nacionaline valiuta, o pasiimti grynųjų taip pat  galima tik Zimbabvės doleriais.

BBC žurnalistai lankydamiesi Zimbabvėje buvo šokiruoti kainų pasiutpolkės. Maisto produktų etiketės parduotuvėse keičiamos kas dieną, o dėl banknotų gausos bankai pritrūko ir grynųjų pinigų, ir vietos jiems saugoti.  

Valdžia po ilgų piliečių įkalbinėjimų pagaliau leido padidinti išimamų iš bankomatų pinigų dienos limitą, nes galiojęs anksčiau sudarė tiek, kad vos pakako vienam kepalui duonos.

Šalyje yra kelios įstaigos, turinčios licencijas keisti pinigus į užsienio valiutą, tačiau realiai ir ne visai legaliai žmonės naudoja JAV dolerius, nes taip paprasčiau. Tačiau viešosiose oficialiose įstaigose – vis dar pinigų jūra. Net į restoranus pinigus žmonės nešasi glėbiais.

Šalies Vyriausybė neranda išeities iš susidariusios situacijos, o opozicijos lyderiai kaltina prezidentą. Taip šalyje ir klesti netvarka, kur kiekvienas yra daug daugiau nei milijonierius.

vakarai.us

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min