Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mirties veidas: 0,1 milisekundės po branduolinio užtaiso detonavimo

Operacijos „Tumbler-Snapper“ metu 1952-aisiais susprogdinta 1 kilotonos atominė bomba.
Simplethinking.com nuotr. / Operacijos „Tumbler-Snapper“ metu 1952-aisiais susprogdinta 1 kilotonos atominė bomba.
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Vienas iš JAV vyriausybės iššūkių branduolinių bandymu programos metu praėjusio amžiaus viduryje buvo sukonstruoti fotoaparatą, kuris užfiksuotų, kas vyksta sprogimo epicentre.

Rezultatas – vadinamoji „Rapatronic“ kamera. Tai ypatingai didelės spartos fotoaparatas, kuriuo pavyko užfiksuoti 30 metrų skersmens ugnies kamuolį, susiformuojantį iškart po branduolinio sprogimo.

Šis kadras buvo užfiksuotas 1952 metais vykdyto „Tumbler–Snapper“ branduolinio bandymo metu. Šie vienkartiniai fotoaparatai, kuriuos statydavo už maždaug 10 km nuo sprogimo epicentro, nufotografuodavo tai, kas vyksta po 0,1 milisekundės dalies po branduolinio užtaiso detonavimo. Tokio fotoaparato ekspozicijos trukmė – dešimt nanosekundžių.

Nuotraukoje užfiksuota akimirka, kai branduolinio sprogimo ugnies kamuolio skersmuo siekia tik 30 metrų, tačiau jo temperatūra yra triskart aukštesnė už Saulės paviršiaus temperatūrą.

Technologijų, kurios leistų fotoaparatams veikti tokia sparta, kad būtų įmanoma nufotografuoti ir antrą tokio sprogimo kadrą, dar nebuvo. Todėl kariškiai vienos bombos sprogdinimą fotografuodavo dešimčia fotoaparatų.

Fotoaparatą „Rapatronic“ išrado Masačiusetso technologijų universiteto (MIT) elektros inžinerijos profesorius Haroldas Eugene‘as Edgertonas. Šis žmogus buvo itin didelės spartos fotografijos pradininkas, siekdavęs užfiksuoti tokius kadrus, kokių įprasti to laikmečio fotoaparatai užfiksuoti nespėdavo (pavyzdžiui, baliono sprogimo momentą ar akimirką, kai kulka pasiekia taikinį).

„Atominį“ fotoaparatą „Rapatronic“ H.J.Edgertonas sukonstravo maždaug 1944-aisiais, pagal specialų JAV vyriausybės užsakymą. Ypatingos fotografijos leido pamatyti, kaip atrodo pirmoji atominio sprogimo akimirka.

„Rapatronic“ kadrai atskleidė nereguliarų „dėmėtumą“, dėl nevienodo sprogmens korpuso tankio. „Atominėse“ nuotraukose buvo pastebėtas ir vadinamasis „virvių efektas“ (angl. rope trick effect) – iš sprogimo epicentro dugno kartais nusidriekdavo keistos ataugos. Tai buvo ne kas kita, o akimoju išgaruojantys bokštelio atramos kabeliai.

Daugiau tokių fotografijų galite pamatyti paspaudę šią nuorodą.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min