Dabar populiaru
Publikuota: 2010 birželio 25d. 07:19

Mokslininkai atrado garsą, kurį turėtų skleisti „dieviškoji dalelė“

Didysis hadronų greitintuvas
„Scanpix“ nuotr. / Didysis hadronų greitintuvas

Mokslininkai sumodeliavo garsus, kuriuos skleistų subatominės dalelės, tokios kaip Higgso bozonas, jeigu jas pavyktų sukurti Didžiajame hadronų greitintuve.

Viso to tikslas – suteikti galimybę CERN fizikams „perklausyti duomenis“ ir išskirti Higgso bozoną, jeigu šis kada nors bus aptiktas. Mokslininkų teigimu, Higgso bozonas skleistų garsą, panašų į monetų, krintančių aplink vyno taurę, skambėjimą, rašo „Daily Telegraph“ interneto svetainė.

Garsai, kuriuos skleistų subatominės dalelės, buvo išgauti pasitelkus į pagalbą sonifikaciją. Tai toks procesas, kurio metu mokslinių tyrimų duomenys yra paverčiami garsais.

Mokslininė Lily Asquith, modeliavusi Didžiajame hadronų greitintuve gautus duomenis ir prisidėjusi prie naujo atradimo, savo tinklaraštyje rašė: „Garsas yra tobulas įrankis parodyti duomenų sudėtingumui.“

Naujienų portalas 15min.lt primena, kad didysis hadronų greitintuvas, esantis 27 kilometrų požeminiame rato formos tunelyje Šveicarijos ir Prancūzijos pasienyje, netoli Ženevos, buvo įjungtas 2008 metų rugsėjį.

Jame atliekamas eksperimentas vadinamas didžiausiu ir ambicingiausiu projektu žmonijos istorijoje. Šiame greitintuve beveik šviesos greičiu įsukti protonų srautai, skriejantys priešingomis kryptimis, susidurs vienas su kitu. Po susidūrimo mokslininkai ištirs skeveldras, ieškodami naujų elementariųjų dalelių.

Šiuo eksperimentu bus siekiama atsakyti į klausimą, ar egzistuoja kitos dimensijos, ir patvirtinti arba paneigti Higso bozono egzistavimą. Tai turėtų paaiškinti, iš kur dalelėse atsiranda masė. Skeptikų teigimu, eksperimento metu gali būti sukurta juodoji skylė, kuri galėtų įtraukti visą Žemės planetą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min