TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslo kodas: naminis kosmosas ir šiluma žiemą

Naujus pasaulius mokslininkai atradinėja savo laboratorijose.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Naujus pasaulius mokslininkai atradinėja savo laboratorijose.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Atradimai paprastai asocijuojasi su pavojingomis ekspedicijomis į Šiaurės ašigalį ar panašias vietas, rizikingais bandymais ir eksperimentais, tačiau ši era baigiasi: mokslininkai rado būdą net kosmosą tyrinėti namuose. Tuo tarpu gamtosaugininkai toliau kovoja su šiltnamio efektu.

Kosmosas namie

Šiemet JAV darbą pradeda laboratorija, kurios prietaisai geba simuliuoti „kitus pasaulius“.Kalifornijos valstijoje įkurta mokslinių tyrinėjimų bazė, be kita ko, talpina 192 lazerius, kuriais mokslininkai tikisi pademonstruoti termobranduolinės sintezės reakcijas. Lazerius specialistai planuoja nukreipti į nedidelį taikinį, kuriame sąlygos laikinai taptų panašiomis į tas, kurios egzistuoja žvaigždžių ir gigantiškų planetų branduoliuose. „Daugelis planetų, kurias žinome, yra už mūsų Saulės sistemos ribų. Jos didelės ir jos priklauso planetų sistemoms, kurios yra gana neįprastos, – jei, žinoma, mūsiškę laikytume įprasta“, – juokauja Kalifornijos universiteto profesorius Raymondas Jeanlozas. Naudodami kompiuterines simuliacijas, mokslininkai „atrado" pasaulių, kuriuose helis virsta skystu metalu, gebančiu perduoti elektros srovę. Virtualūs eksperimentai taip pat padėjo nustatyti sąlygas, kurioms esant lydosi deimantai. Tokios žinios specialistams pravertė aiškinantis, iš ko sudarytos apledėjusios planetos, pavyzdžiui, Neptūnas. Už Saulės sistemos ribų atradę planetų, iki 10 kartų masyvesnių nei Jupiteris, mokslininkai tik pradeda tirti, kaip materija „elgiasi" tokiomis ekstremaliomis sąlygomis. „Galėdami laboratorijoje atkurti tokius didžiulius slėgius ir tirti jų veikiamas medžiagas, mes sužinojome labai daug naujo“, – teigia R. Jeanlozas.

Šiluma sausį

Žiemą paprastai šalta – rodos, akivaizdu ir neginčijama. O vis dėlto ne: Arkties tundra įsigudrino žiemą išskirti tokį pat metano dujų kiekį, kaip ir šiltesniu metų laiku. Šis netikėtas atradimas padeda geriau suvokti gamtoje vykstančią šiltnamio efektą sukeliančių dujų apykaitą, sako mokslininkai. „Iki šiol buvo tikima, kad šiltnamio efektą sukeliančios dujos užšalusioje tundroje išsiskirti negali. Dabar privalėsime keisti mąstymą“, – sakė Švedijos Lundo universiteto biogeochemikas Torbenas Christensenas. Mąstymą tai mes pakeisim, bet va kaip ten su tuo šiltnamio efektu bus...

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Kosmosas

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min