Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 sausio 8d. 08:10

Mokslo kodas: smegenų skenavimas ir kokosai

Smegenys
Photos.com nuotr. / Smegenys
Lyg dar neužtektų JAV kariuomenės kuriamų telepatijos prietaisų, nematomų apsiaustų ir kitų modernaus pasaulio džiaugsmų, mokslininkai nerimsta toliau: šįkart – apie smegenų skenavimą ir kokosinius automobilius.

Kaip ant delno

Visais sunkiais laikais, kai viena ar kita proga būdavo užraudžiama laisva spauda, laisvas žodis ar apskritai laisva valia, žmonės bent jau galėdavo tyliai guostis tuo, kad laisvos minties neuždraus niekas, nes tai paprasčiausiai neįmanoma. Ką gi, gerbiamieji, netrukus ir tai gali pasikeisti.

Remdamiesi tik smegenų skenavimo informacija, Japonijos mokslininkai įsigudrino kompiuterio ekrane atkurti vaizdinius, kilusius savanorių galvose. Specialistai tikisi, kad technologija padės žmonėms, turintiems kalbos sutrikimų, o medikai galės lengviau diagnozuoti psichikos ligas.

Tiesa, jei sistema patobulės taip, kad gebės nuskaityti net miegančio žmogaus sapną – o tai yra vienas iš tyrimo tikslų, – neabejotinai kils įdomių etinių klausimų.

Kai mes į ką nors žiūrime, į akis patenkančią šviesą tinklainė paverčia elektros signalais, kuriuos tuomet apdoroja už regėjimą „atsakingos“ smegenų žievės sritys. Penkių eksperimente dalyvavusių mokslo institucijų specialistai pasitelkė smegenų skenavimo aparatą, kuris leidžia stebėti šių sričių aktyvumą ir nustatyti jame tam tikrus dėsningumus. Savanoriams buvo parodyta daugiau nei 400 skirtingų nespalvotų paveikslėlių, juodai baltų geometrinių figūrų ir alfabeto raidžių. Smegenis skenuojanti programinė įranga sugebėjo atkurti visus tiriamųjų matytus vaizdus, nors ir ne taip ryškiai kaip originalai.„Šiame eksperimente mes atkūrėme vaizdus, kuriuos žmonės iš tikrųjų matė, tačiau manoma, kad smegenų regėjimo centrai aktyvūs ir tada, kai kas nors įsivaizduojama“, – sako Y.Kamitani. Anot jo, kitas tyrimų etapas skirtas aiškintis, kaip žmonių galvose „įjungti“ vieną ar kitą vaizdinį. Kitaip tariant, jei mokslininkams pavyks, netrukus pasaulis išvys aparatus, skenuojančius mintis – nepriklausomai nuo žmogaus valios. Viena vertus, sveikintina, o kita vertus...šiek tiek nejauku, ar ne?

Kokosai – į autostradas

Nejauku turėtų darytis ir automobilių gamintojams, kuriuos nuolat spaudžia ekologijos mylėtojai, antiglobalistai ir įvairaus plauko ekonominės krizės: siekdami padėti skurstantiems kokosų augintojams visame pasaulyje, mokslininkai aptiko būdą, kaip šiuos riešutus panaudoti...automobilių gamyboje.

„Baylor University“ tyrėjų grupė atrado, kad kokosų kevalų skaidulos puikiai tinka pakeisti sintetiką, iš kurios gaminamos automobilių vidaus apdailos detalės. Kadangi kokosai yra itin populiarūs visose netoli pusiaujo esančiose pasaulio šalyse – juos augina apie 11 mln. ūkininkų - tai būtų nesunkiai atsinaujinanti ir gerokai pigesnė žaliava, be to, sukūrus paklausą kiek pakiltų kokosų kaina ir išvaduotų didelę dalį jų augintojų iš skurdo.

„Mes tikimės sukurti rinką vargstantiems kokosų augintojams, be to, kokosų kevalų skaidulos yra lygiavertė ir gal net geresnė medžiaga, nei sintetika. Galiausiai, tai – ekologiška“, – sakė tyrimui vadovaujantis Baylor universiteto profesorius Walteris Bradley. Pasak jo, šiuo metu tyrėjai derasi su automobilių dalis gaminančia kompanija ir tikisi, jog neužilgo kokosinės automobilių panelės, durelių detalės ir kitos apdailos dalys pasieks automobilių gamintojus ir vartotojus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

00:22
01:07
00:21

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie 15min