Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 16d. 10:14

Mongolijos sostinę planuojama vėsinti žiemą sukurtu gigantišku ledo luitu

Šalčio ir speigo sukaustytas vanduo pajuto pirmuosius šilumos spindulius.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ledas

Išvarginti vasaros karščių ir didžiulių elektros energijos sąnaudų už kondicionierių darbą, Mongolijos geoinžinieriai sugalvojo unikalią idėją, kaip išspręsti abi problemas – atvėsinti sostinę Ulan Batorą ir sutaupyti elektros energijos.

Geoinžinieriai planuoja žiemą dirbtiniu būdu užauginti didžiulį ledo luitą ant užšalusios Tuul upės, tekančios pro šalies sostinę.

Tuul upė savaime užšąla kiekvieną žiemą, tačiau natūraliomis sąlygomis susidaręs ledo storis nėra didelis ir pavasarį savaime ištirpsta. Inžinieriai planuoja užšalusio ledo paviršiuje gręžti skyles ir iš upės pompuoti vandenį ant ledo paviršiaus. Čia atsidūręs vanduo vėlei sušaltų į ledą ir taip didėtų jo storis.

Ledo „sumuštinis“, virsiantis didžiuliu luitu, būtų auginamas iki 7 metrų storio. Manoma, kad toks ledo sluoksnis nespėtų ištirpti per pavasarį ir pamažu tirptų visą vasarą. Tirpstantis ledas upės vandenį nuolat šaldytų, tad toks vanduo būtų puikiai tinkamas miesto pastatų atvėsinimui ir pakeistų šiuo metu naudojamus kondicionierius.

Mokslininkai tikisi, kad 460 tūkst. svarų (1,8 mln. Lt) vertės projektas padės sumažinti energijos, kuri naudojama oro kondicionieriams, suvartojimą, sureguliuos geriamo vandens ir irigacijos išteklius. Jei projektas pavyks, jis bus vykdomas ir kituose miestuose šalies šiaurėje.

„Visi nerimauja dėl tirpstančių ledynų, bet niekas nesukūrė pigių, aplinkai nekenkiančių alternatyvų. Tinkamai panaudojus, ledo luitai gali padėti vėsinti miestus“, – sako geologas Robinas Graysonas.

Anot jo, projektas galės būti įgyvendinamas tuose miestuose, kur vasaros būna nepakeliamai karštos, o žiemos metu būna bent keli mėnesiai, kai temperatūra nukrenta nuo 5 ik 20 laipsnių šalčio.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Naujienos

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:12
01:07
01:46

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min