Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 4d. 11:38

Muzikos palaima ir paslaptis

Muzika
Photos.com / Muzika

Labiausiai paplitusi meno rūšis ir populiariausia žmonių bendravimo forma – muzika – iki šiol neatskleistas reiškinys. Niekas nežino, bent jau negalėtų keliais žodžiais įtikimai paaiškinti, kas tai yra. Esama genčių ir tautų, kurios neturi rašto (prieš daug tūkstančių metų rašto neturėjo niekas), bet nėra genties, kuri neturėtų muzikos, nors galbūt ją išgauna styga, ištempta per išdžiovinto driežo pilvą. Rasta kaulinė fleita, kuriai 40 tūkst. metų.

Žmonės linkę dainuoti dirbdami, linksmindamiesi, liūdėdami, tuomet, kai nori išreikšti meilę, nusivylimą arba neapykantą, kai ritmiškai šoka per ritualines apeigas. Muzika universali, ją suvokia visos tautos. Emocijas muzika perduoda taip ryškiai, taip aiškiai, kaip žodžiais niekada nepavyks.

Žodžių kalba ir muzika labai senais laikais galbūt buvo pirminė bendravimo forma, bet laikui bėgant jų keliai išsiskyrė. Mūsų kalbą reguliuoja smegenų zona, esanti kairiajame pusrutulyje. Muzikos pagavos žemėlapis – daug sudėtingesnis, apima visas smegenis. Ne tik abiejuose pusrutuliuose, bet ir pažievio zonoje, ir smegenėlėse. Modernūs encefalografai rodo, kad muzika suaktyvina daugybę smegenų centrų, ypač jeigu ji patinka. Nors yra tokių, kurie mano, jog muzikos jiems nereikia, žmogaus dvasia gimininga muzikai ir su ja harmonizuojasi.

Dažnas pasakys: „Aš nesuprantu muzikos.“ Jos ir nereikia suprasti.

Asmenys, patyrę sunkių smegenų pažeidimų arba sergantys Parkinsono liga, bėgant laikui sustingsta, negali kalbėti, judėti. Tačiau gerai parinkta muzika juos išvaduoja. Ligoniai pradeda dainuoti, šokti, normaliai jaustis. Bet kai garsai nutyla, vėl tampa tarsi akmeniniai. Britų neurologas Oliveris Saksas atrado, kad Parkinsono pacientams reikia klausytis ritmingos muzikos, ir nesvarbu, ar anksčiau yra ją girdėję, ar ne. O žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga, melodija turi būti žinoma ir sužadinti prisiminimus. Tokia muzika ne tik juos pabudina iš letargo – atgimsta seniai užmiršti dalykai, kurių medikai kitaip pasiekti negali. Kartu atgimsta ir ankstyvesnė dvasios būsena, nuotaikos, jausmai. Net psichiniams ligoniams muzika padeda atgauti sąmonę, kelioms akimirkoms išsivaduoti iš atbukimo.

Mano brolis smuikininkas, dėstęs Suomijos konservatorijoje, pasakoja, kad jo studentai ir mokslus baigę jaunuoliai neretai kviečiami į ligonines groti pacientams. O kokio stiliaus muziką, kaip receptą išrašo gydytojas. Konservatorijoje yra net atskira gydomosios muzikos specialybė.

Bet juk muzika – abstraktus menas. Kodėl ji sugeba griebti už širdies? Dabar paaiškėjo, kad smegenų zonos, suvokiančios muziką, ne tik plačiai pasklidusios. Jos turi glaudų ryšį su atminties ir emocijų zonomis, daug glaudesnį negu, sakysim, regėjimas. Todėl muzika daugeliu atvejų veikia žmogų stipriau nei, pavyzdžiui, paveikslas.

Tačiau kas iš tos anatomijos. Vis tiek nesugebėsime įžvelgti to, ką Arthuras Schopenhaueris vadino „nenusakoma gelme“, kuri gali sujaudinti visą mūsų esybę, nors apčiuopiamos realybės muzikoje nėra. Tai iš tikro paslaptinga jėga, veikianti ne tik emocijas. Motorika irgi įtraukta. Friedrichas Nietzsche pasakė: „Muzikos klausomės raumenimis.“ Net neturintieji muzikinės klausos atsimena ir mintyse atkuria kai kurias melodijas. Kiti ištisas dienas galvose nešiojasi savotišką muzikinį foną – melodijas arba jų nuotrupas. Kartais judame jų ritmu. Vidinė muzika irgi padeda nugalėti nuovargį, nes atsiranda ryšys su giliai paslėpta pasąmone. O ji turi labai daug jėgos.

Dažnas pasakys: „Aš nesuprantu muzikos.“ Jos ir nereikia suprasti. Nesukime sau galvos, kodėl muzika patinka arba ne. Vis tiek nerasime atsakymo. Gėrėkimės muzika, jeigu ji mums patinka. Taškas. Palikime bent vieną paslaptį – didelę, visos žmonijos paslaptį – neatskleistą.

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Muzika
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min